13 lutego w Warszawie doszło do podpisania nowej umowy pomiędzy Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI), Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI), Santander Bank Polska i Santander Leasing. Umowa ta zakłada wsparcie dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw w kwocie 5 mld złotych przez okres trzech lat. Z tej sumy 1,6 mld złotych zostanie przeznaczone dla firm, które należą do kobiet, są zarządzane przez kobiety lub spełniają kryteria równości płci.
Prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, podkreśliła, że transakcja sekurytyzacji syntetycznej, która została przeprowadzona przez Grupę EBI, jest największa w historii. Sekurytyzacja syntetyczna to innowacyjne rozwiązanie umożliwiające inwestorom podzielenie się ryzykiem kredytowym sekurytyzowanego portfela, co pozwala na uwolnienie kapitału do reinwestycji.
„Małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzone przez kobiety na całym świecie borykają się z dysproporcjonalnymi problemami w dostępie do finansowania. Tymczasem promowanie równouprawnienia płci jest nie tylko słuszne, ale po prostu korzystne dla biznesu i gospodarki. Dlatego Grupa EBI kładzie szczególny nacisk na zwiększenie finansowania dla przedsiębiorczyń, dla kobiecych i równościowych biznesów” – powiedziała Teresa Czerwińska.
Magdalena Proga-Stępień, członkini zarządu kierująca Pionem Bankowości Detalicznej w Santander Bank Polska, uważa, że umowa z Grupą EBI jest wyjątkowa, ponieważ promuje różnorodność i inkluzję w firmach i organizacjach.
„Wierzymy w siłę i moc sprawczą właśnie różnorodności – nie tylko w znaczeniu płci, ale również wieku, doświadczenia, wykształcenia czy perspektyw. Ta różnorodność pozwala firmom rozwijać się szybciej, zapewnia wyższą innowacyjność i szybszą dynamikę rozwoju” – oceniła Magdalena Proga-Stępień.
Grupa EBI zobowiązała się zainwestować 3,9 mld złotych w celu zredukowania ryzyka związanego z istniejącymi umowami leasingowymi Santander Bank Polska. Dzięki temu bank będzie mógł udzielać nowych pożyczek, a gwarancje udzielone przez EBI i EFI obejmą portfel Santander Leasing Polska.
„Instytucje finansowe obracają kapitałem. Muszą działać rozważnie i odkładać kapitał, aby móc pożyczać. To ogranicza, ile są w stanie pożyczyć. EFI gwarantuje istniejący portfel Santander Leasing Polska, co oznacza, że uwalniamy związany z nim kapitał. Bank może następnie wykorzystać go na nowe pożyczki, które są obliczone na konkretny efekt. To istota działania transakcji sekurytyzacyjnej. Dzięki tej umowie uwalniamy środki do realnej gospodarki” – zaznaczyła Merete Clausen, wicedyrektor generalna Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego.
Według Krzysztofa Kowalewskiego, wiceprezesa Santander Leasing, leasing jest jednym z najważniejszych sposobów finansowania inwestycji dla małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, które stanowią 90% klientów Santander Leasing. Co więcej, 25% firm w portfelu Santander Leasing należy do kobiet.
„Ponad 70 proc. samochodów sprzedawanych w Polsce jest finansowanych poprzez leasing, ale finansujemy również maszyny i urządzenia czy sprzęt komputerowy. Umowa skierowana do klientów z sektora MŚP pomaga nam z jednej strony podzielić się ryzykiem z EBI, z drugiej strony zaoferować lepsze warunki cenowe – także dla kobiet, które zresztą znakomicie sobie radzą w biznesie” – mówił Krzysztof Kowalewski.
W ramach umowy sekurytyzacji syntetycznej, ponad 500 mln zł zostanie przeznaczone na finansowanie inwestycji w obszarze klimatu i środowiska, aby wesprzeć MŚP w procesie transformacji energetycznej.
Dodatkowo, środki te mają na celu wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w dostosowaniu się do zmian klimatycznych i wdrożeniu bardziej zrównoważonych praktyk biznesowych.
„Polska jest bardzo ważnym krajem dla Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. Staramy się tu dokonywać transakcji, które wesprą kluczową transformację Polski w kierunku gospodarki zielonej i cyfrowej” – wskazała Merete Clausen.
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) to instytucja Unii Europejskiej, która udziela długoterminowych kredytów, a jej udziałowcami są państwa członkowskie. Bank finansuje inwestycje, które wspierają cele polityki UE, takie jak klimat, środowisko, cyfryzacja, innowacje technologiczne, bezpieczeństwo i obronność, spójność, rolnictwo, biogospodarka, infrastruktura społeczna, unia rynków kapitałowych, oraz budowanie silniejszej Europy w bardziej pokojowym i bogatszym świecie.
W roku 2024 Grupa EBI, w tym Europejski Fundusz Inwestycyjny, zawarła umowy na finansowanie o wartości blisko 89 mld euro dla ponad 900 projektów mających na celu zwiększenie konkurencyjności i bezpieczeństwa Europy.
„Współpraca z Grupą EBI trwa już blisko 15 lat, a dzisiejsza umowa to 18. projekt w naszej współpracy. Przez te wszystkie lata wspólnie szukamy rozwiązań biznesowych, które pozwolą nie tylko pomagać naszym klientom, ale wspierać przedsiębiorczość polskiej gospodarki” – podkreśliła Magdalena Proga-Stępień.
Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl