Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości przekazuje:
Warszawa, 9 grudnia 2022 r.
Konkluzje ws. walki z bezkarnością rosyjskich przestępstw
Na wniosek Polski, Rada ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych przyjęła dziś konkluzje w sprawie walki z bezkarnością przestępstw popełnionych w wyniku napaści Rosji na Ukrainę.
Decyzja Rady oraz podejmowane przez Komisję Europejską i Radę wspólne działania są wynikiem rozpoczętej przez Polskę dyskusji na forum Unii Europejskiej o ściganiu rosyjskich zbrodni wojennych.
– Polska od samego początku agresji rosyjskiej sygnalizowała na forum unijnym potrzebę podejmowania zdecydowanych działań w zakresie walki z bezkarnością rosyjskich zbrodniarzy – powiedział w trakcie debaty wiceminister Sebastian Kaleta, reprezentujący Ministerstwo Sprawiedliwości na posiedzeniu Rady w Brukseli. – W maju tego roku zainicjowaliśmy debatę, dotyczącą potrzeby przyjęcia przez naszą Radę konkluzji, dlatego tym bardziej cieszymy się, że dzisiaj możemy je ostatecznie zatwierdzić – zadeklarował wiceminister.
Konkluzje bezpośrednio nawiązują do powołania z inicjatywy Polski międzynarodowego zespołu śledczego (JIT) z Ukrainą i Litwą. Jego celem jest wymiana informacji i dowodów, a także wspieranie postępowań karnych dotyczących zbrodni popełnionych na Ukrainie. Do zespołu dołączyła również Prokuratura Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz estońskie, łotewskie, słowackie i rumuńskie organy ścigania.
– Polska wyraża nadzieję, że dyskusja dotycząca kwestii powołania Trybunału ad hoc z mandatem do ścigania zbrodni agresji, podnoszona również przez Polskę podczas prac nad projektem, będzie kontynuowana na forum Rady – powiedział Sebastian Kaleta.
W maju br. Polska zaproponowała, by Rada ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych przyjęła konkluzje, które zachęcą inne państwa członkowskie do przystąpienia do zespołu śledczego. Wskazała również na potrzebę ścisłej współpracy organów krajowych w celu efektywnego gromadzenia dowodów zbrodni.Ostateczna wersja konkluzji opracowana przez Prezydencję Czeską zawiera elementy zaproponowane przez Polskę. Podkreśla również rolę Unii Europejskiej i jej instytucji w ściganiu sprawców przestępstw popełnianych na Ukrainie. Konkluzje zostały także uzupełnione informacją o wytycznych MTK dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz roli EUAM Ukraine.
Polska na forum Rady UE zaproponowała podkreślenie w konkluzjach potrzeby dyskusji nad powołaniem Trybunału ad hoc z mandatem do ścigania zbrodni agresji Rosji na Ukrainie. MTK nie posiada jurysdykcji w zakresie ścigania zbrodni na Ukrainie. Realną możliwością ścigania sprawców dysponują jedynie sądy krajowe lub specjalnie w tym celu utworzony trybunał karny.
Polska od pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę podejmuje zdecydowane działania zmierzające do pociągnięcia zbrodniarzy do odpowiedzialności.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ brw/
Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl