W nadchodzącym dniu, w którym świat biznesu i zrównoważony rozwój spotkają się na III edycji Kongresu ESG Polska Moc Biznesu na PGE Narodowym w Warszawie (4.12), ważne jest, by zadać pytanie: czy wszyscy dostrzegają potrzebę wprowadzenia ESG jako narzędzia dla nowoczesnego biznesu? Kongres ma na celu przedstawienie nowych perspektyw ESG – skoncentrowanych na najnowszych trendach i regulacjach europejskich, takich jak dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) czy Unijnej Taksonomii Sustainable Finance – i stanie się nie tylko kluczowym wydarzeniem, ale i inspiracją dla rynku.
„Kolejna kadencja Parlamentu Europejskiego nabiera szczególnego znaczenia z uwagi na wprowadzenie unijnej Dyrektywy CSRD dotyczącej raportowania zrównoważonego rozwoju. Nowy standard ESRS będzie miał wpływ na wiele podmiotów. To wyzwanie dla biznesu, rządu i ustawodawców, by zapewnić polskim firmom płynne dostosowanie się do tych wymogów” – skomentował podczas spotkania Liderów Biznesu (6.11) Piotr Glen, kierownik Zespołu Zrównoważonego Rozwoju i ESG w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Odbyło się spotkanie Liderów Biznesu, którego celem było wypracowanie wspólnych rozwiązań w ramach Kongresu ESG Polska Moc Biznesu. Eksperci podkreślili, że zrównoważony rozwój jest niezbędny dla osiągnięcia tego celu i zalecili współpracę z rządem w celu realizacji wspólnych celów ESG.
Uczestnicy spotkania Liderów Biznesu mającego na celu przygotowanie Kongresu ESG Polska Moc Biznesu, zostali poinformowani o istotnym znaczeniu zrównoważonego rozwoju. Eksperci zaakcentowali, że współpraca z rządem w dążeniu do wspólnych celów ESG jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu.
Piotr Staniszewski z firmy Dentons wskazuje, że wdrożenie dyrektywy EPBD wymaga od polskiego rządu aktywnego uczestnictwa w pracach nad wprowadzeniem jej w życie. Staniszewski podkreśla, że kluczem do sukcesu jest ścisła współpraca z przedstawicielami władzy oraz określenie jasnych wymogów dla budynków w Polsce.
Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, zauważył, że ESG jest kluczowe dla biznesu, w tym dla branży motoryzacyjnej. Zaznaczył, że branża ta stoi przed zasadniczą zmianą, która polega na przejściu na nisko- i zeroemisyjność. Podkreślił potrzebę współpracy z rządem, w szczególności w odniesieniu do unijnych przepisów dotyczących sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi po 2035 roku.
Wojciech Wieroński z OTCF S.A. wyraźnie zaznaczył, że jako przemysł odzieżowy musimy przyjąć odpowiedzialność za dużą część emisji gazów cieplarnianych. „Dlatego od stycznia 2022 roku wdrożyliśmy i rozwijamy gospodarkę obiegu zamkniętego dla odzieży, w ramach której zajmujemy się zbieraniem, czyszczeniem, naprawianiem i przekazywaniem ubrań do drugiego obiegu” – powiedział Wieroński.
Paulina Tarczyńska z Fakro S.A. wyraziła obawy dotyczące polskiego biznesu, który będzie zmuszony do raportowania wskaźników ESRS, w tym wskaźnika wykorzystania zasobów i gospodarki o obiegu zamkniętym. Według niej, potrzebne są działania legislacyjne, które ułatwią cały proces i pozwolą na właściwe zamknięcie obiegów zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym.
Eksperci podkreślają, że polski biznes coraz śmielej wkracza w kwestię ESG, co wskazuje na wzrastającą świadomość społeczną. Ponadto, wskazują również na konieczność współpracy sektora prywatnego z rządem w celu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju.
Kongres ESG Polska Moc Biznesu będzie poruszać również kwestie społeczne i korporacyjne. Eksperci i liderzy biznesu będą dzielić się swoimi doświadczeniami i wskazówkami, pomagając uczestnikom w zdobyciu ważnych umiejętności.
Paulina Tarczyńska z Fakro S.A. podczas spotkania Liderów Biznesu zauważyła, że rząd powinien stworzyć regulacje dotyczące równości płci w miejscu pracy. To byłoby wspaniałe, gdyby polityka zatrudnienia była bardziej elastyczna i wspierała kobiety powracające na rynek pracy oraz umożliwiała łatwiejsze zdobywanie przez nie wiedzy z zakresu ESG.
Kongres w trybie społecznym skupi się na połączeniu kosztów zatrudnienia z potrzebą zapewnienia pracownikom poczucia komfortu i bezpieczeństwa. Dyskusja dotyczyć będzie także obecnej polityki migracyjnej oraz zatrudniania pracowników tymczasowych, w szczególności w celu wsparcia kobiet powracających z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego.
Podczas spotkania Liderów Biznesu Konrad Płochocki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich zwrócił uwagę na konieczność wdrożenia raportowania ESG w sektorze deweloperskim. „Musimy pamiętać, że nasza branża składa się zarówno z dużych firm, jak i z mniejszych, które mają ograniczone możliwości wdrożenia skomplikowanych procedur ESG” – zaznaczył, przypominając o konieczności odpowiedniego dostosowania wymogów raportowania niefinansowego.
Wojciech Wieroński z OTCF S.A. zwrócił uwagę na wyzwania związane z raportowaniem ESG. Według niego, wymaga to nie tylko zbierania danych, ale przede wszystkim przeprowadzenia transformacji biznesu. Zaznaczył również konieczność budowania świadomości i wsparcia wewnątrz firmy.
4 grudnia w PGE Narodowym będzie miało miejsce kontynuowanie ważnych tematów, dotyczących zielonego procesu zakupowego, transparentności oraz wsparcia lokalnych przedsiębiorców. To podkreśla rosnącą świadomość i zaangażowanie polskiego biznesu w realizację idei ESG.
Jeśli posiadasz wiedzę, która może pomóc innym ludziom, to dołącz do dyskusji na Kongresie. Rejestracja jest szybka i łatwa, a po przejściu procesu możesz w pełni wykorzystać wszystkie dostępne narzędzia i funkcje, aby w pełni wykorzystać potencjał swojego udziału.
Jeśli jesteś zainteresowany wzięciem udziału w Kongresie, zarejestruj się już teraz na stronie: https://polskamocbiznesu.pl/registration i dołącz do dyskusji!
Nie przegap okazji do bycia częścią tego wyjątkowego wydarzenia i zarejestruj się już dziś! Proces rejestracji jest szybki i prosty, a dzięki temu możesz czerpać pełną korzyść z Kongresu.
Dołącz do wyjątkowego wydarzenia i zarejestruj się już teraz, aby w pełni wykorzystać swój potencjał na Kongresie. Rejestracja jest dostępna na stronie: https://polskamocbiznesu.pl/registration.
Jeśli masz wiedzę, która może pomóc innym ludziom, to nie wahaj się – dołącz do dyskusji na Kongresie i wykorzystaj pełny potencjał swojego udziału!
Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl