Program grantowy „E.ON łączy energię dla klimatu” zakończył się z przyznaniem łącznie 100 000 euro na 10 proekologicznych projektów w Warszawie. Fundacja E.ON w Polsce wybrała głównie organizacje non profit, instytucję edukacyjno-naukową, think tank i przedstawiciela mediów jako beneficjentów. Projekt Uniwersytetu Warszawskiego zdobył najwięcej głosów w głosowaniu publiczności.
Projekt „E.ON łączy energię dla klimatu” powstał dzięki współpracy Fundacji E.ON w Polsce z partnerami w Niemczech i na Słowacji. Głównym celem inicjatywy jest wsparcie działań mających na celu redukcję emisji CO2 w Europie oraz zwrócenie uwagi na wyzwania, z jakimi borykają się lokalne społeczności w związku ze zmianami klimatycznymi. Fundacja E.ON postanowiła dofinansować projekty, które przyczynią się do budowania zrównoważonej przyszłości.
Według regulaminu programu, kapituła składająca się z ekspertów Grupy E.ON wybrała dziewięciu zwycięzców, natomiast jeden projekt został wybrany na podstawie głosów internautów. Głosowanie odbywało się między 12 sierpnia a 12 września 2024 na stronie eondlaklimatu.pl. Każdy z beneficjentów otrzyma 10 000 euro na realizację swojego projektu związanego z ochroną klimatu.
„Fundacja E.ON w Polsce od wielu lat angażuje się w edukację ekologiczną oraz ochronę i promocję zdrowia. Skupiamy się na obszarze, na którym działa nasza firma, czyli Warszawie. Cieszymy się, że nasz program grantowy wzbudził tak duże zainteresowanie. Gratuluję wszystkim zwycięzcom i życzę powodzenia w realizacji tych wyjątkowych inicjatyw” – mówi Andrzej Modzelewski, prezes E.ON Polska oraz prezes zarządu Fundacji E.ON w Polsce.
Edukacja jako priorytet
Sześć nagrodzonych projektów skupia się głównie na edukacji ekologicznej dla mieszkańców stolicy. Część z nich jest adresowana do wszystkich zainteresowanych działaniami prośrodowiskowymi, w tym studentów i organizacji ekologicznych.
– Projekt „Niewidzialne dobro wspólne” opracowany przez Uniwersytet Warszawski zdobył nagrodę publiczności. Jego celem jest zbadanie źródeł w rejonie skarpy warszawskiej w celu identyfikacji jakości wód podziemnych stolicy.
– Stowarzyszenie Robisz.to realizuje projekt „Circular City: edukacja i zrównoważona architektura z recyklingu”, którego celem jest promowanie ekonomii cyrkularnej i recyklingu poprzez cykl warsztatów, podczas których stworzone zostaną elementy architektury miejskiej z przetworzonych butelek PET przy użyciu technologii 3D.
– Wyborcza Sp. z o.o. uruchomi inicjatywę „Twój coach od klimatu”, która będzie zawierać ogólnodostępne artykuły, podcasty i materiały wideo publikowane na Wyborcza.pl. Celem inicjatywy jest stworzenie przewodnika po działaniach na rzecz miejskiego środowiska, pokazując, że każdy warszawiak może podjąć działania proklimatyczne.
Projekty edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży z warszawskich szkół zostały wyróżnione w ramach inicjatyw edukacyjnych. Dzięki nim będą realizowane cykle zajęć, warsztatów, wycieczek edukacyjnych i akcji ekologicznych, które mają na celu kształtowanie postaw prośrodowiskowych oraz poszerzanie wiedzy z zakresu odnawialnych źródeł energii i kreatywnego recyklingu. Wśród grantów w tej dziedzinie znalazły się następujące zgłoszenia:
Organizacje prowadzące warsztaty związane z ekologią i ochroną środowiska to Fundacja „Ecologicum”, Fundacja MARE oraz Fundacja La Fontaine. Ich działania skupiają się na kreatywnej edukacji proekologicznej, poznawaniu i ochronie wód stolicy oraz promowaniu dobrej energii.
Miejska różnorodność biologiczna i innowacje w mieście
Wśród nagrodzonych projektów znalazły się także inicjatywy promujące różnorodność biologiczną w mieście oraz wprowadzające innowacje w retencji wody w stolicy:
– „Hydrokultura” – FUNDACJA ALTER EKO
Projekt zakłada zaangażowanie społeczności lokalnej w tworzenie trzech zbiorników retencyjnych przy warszawskich instytucjach kultury. Dzięki naturalnym procesom biologicznym woda deszczowa będzie oczyszczana, a roślinność, gleby i mikroorganizmy zostaną wykorzystane do filtrowania i usuwania zanieczyszczeń z wód opadowych, zanim trafią one do systemów wodnych lub gruntowych.
Projekt „Miasto-Gąbka” zaprezentowany przez Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) ma na celu przybliżenie spółdzielniom mieszkaniowym i zarządcom nieruchomości komercyjnych koncepcji zatrzymywania wody lokalnie, co sprawia, że miasto staje się bardziej odporne na susze, fale upałów oraz gwałtowne ulewy i powodzie. Dodatkowo, gromadzenie wody i jej parowanie obniża efekt miejskiej wyspy ciepła. Natomiast Fundacja Zielona Infrastruktura proponuje instalację mobilnych ogrodów wertykalnych, które mają na celu redukcję poziomu dwutlenku węgla w Warszawie, poprawiając tym samym jakość powietrza i zdrowie mieszkańców stolicy.
Projekt „Klimat w kieszeni” zwraca uwagę na problemy ekologiczne w branży odzieżowej, która generuje aż 10% światowej emisji gazów cieplarnianych.
Organizatorzy inicjatywy planują cztery wydarzenia, podczas których mieszkańcy Warszawy będą mogli wymieniać się ubraniami wykonanymi z tkanin naturalnego pochodzenia oraz dowiedzieć się więcej na temat zmian klimatu.
Projekt ten jest inicjatywą Fundacji Przyjaciół Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, która stara się zwrócić uwagę na ekologiczne problemy związane z rynkiem fast fashion.
Umowy grantowe zostaną podpisane i dofinansowania przekazane do końca 2024 roku. Realizacja nagrodzonych projektów na terenie Warszawy będzie trwać do maja 2025 roku. Więcej informacji o programie grantowym, w tym lista beneficjentów, dostępne są na stronie eondlaklimatu.pl.
Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl