Według ekspertów Baker McKenzie, opublikowane niedawno ambitne strategie rozwoju przez największe polskie spółki energetyczne – Orlen, Tauron i Enea, wymagają szybszych zmian legislacyjnych ze strony rządu, szczególnie w obszarze odnawialnych źródeł energii. Bez przyspieszenia prac legislacyjnych, spółki skarbu państwa mogą napotkać trudności w osiągnięciu swoich celów związanych z rozwojem własnych OZE i neutralnością klimatyczną. Warszawa, 10 lutego 2025 r.
W Polsce szykuje się wielki boom inwestycyjny w energetykę odnawialną, a główną rolę w tym procesie odegrają najwięksi gracze na rynku. Grupa Orlen planuje inwestycje w wysokości 8-15 mld złotych rocznie do 2035 roku, z czego znacząca część zostanie przeznaczona na zieloną energię. Tauron z kolei zamierza zainwestować około 30 mld złotych do 2035 roku, a Enea aż 36 mld złotych w projekty związane z odnawialnymi źródłami energii. Dzięki temu moce wytwórcze w OZE należących do tych firm mają wzrosnąć do około 22 GW, podczas gdy w 2024 roku wynosiły one niewiele ponad 3 GW.
„Najwięksi gracze na polskim rynku energii przedstawili bardzo ambitne plany dążenia do neutralności klimatycznej, co w dłuższej perspektywie spowoduje całkowitą transformacją polskiego sektora” – mówi Agnieszka Skorupińska, partnerka kierująca praktyką zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej w warszawskim biurze Baker McKenzie. – Strategie rozwoju tych spółek mają szanse powodzenia pod warunkiem wsparcia ze strony państwa, między innymi w zakresie przyspieszenia prac nad zmianami legislacyjnymi. Z jednej strony konieczne jest umożliwienie sprawnej realizacji nowych projektów, przede wszystkim w obszarze OZE, z drugiej strony trzeba też zapewnić stabilność systemu energetycznego”.
Najbardziej oczekiwane zmiany w prawie dotyczą reformy ustawy odległościowej dla lądowych turbin wiatrowych oraz przyjęcia przepisów wdrażających dyrektywę RED III, które przewidują ułatwienia i przyspieszenie procedury permitingowej dla projektów OZE. Interesariusze oczekują także uzgodnienia Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu z Komisją Europejską, który wyznaczy ścieżkę transformacji energetycznej Polski i wspomoże rozwój sektora OZE. Na rynku pojawiają się także postulaty dotyczące zmiany regulacji w zakresie przyłączeń do sieci, co pozwoliłoby na większe wykorzystanie potencjału odnawialnych źródeł energii, m.in. poprzez uwzględnienie możliwości oferowanych przez instalacje magazynowania energii.
„Mimo wielu zmian, które nastąpiły w ostatnich latach, w dalszym ciągu jest przestrzeń do ulepszenia i zmodyfikowania regulacji wspierających inwestycje w odnawialne źródła energii – mówi Arkadiusz Ratajczak, radca prawny w praktyce zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej w warszawskim biurze Baker McKenzie. – Wyzwania dotyczą nie tylko rozwoju energetyki prosumenckiej, mikroinstalacji i problemów z przyłączeniem do sieci, o których często mówi się w debacie publicznej, ale również ułatwień istotnych dla największych graczy, którzy w bardzo dużym zakresie mogą przyczynić się do transformacji energetycznej naszego kraju”.
Orlen, Tauron, and Enea have ambitious plans to reduce their carbon emissions and transition away from coal in the coming years. Orlen aims to reduce emission intensity in energy production by 55% by 2035, while also ending coal-based energy generation. Tauron plans to phase out coal for heat production by 2030 and achieve climate neutrality by 2040. Enea, on the other hand, aims to decrease its reliance on coal for energy production from 89% to 18% by 2035.
Największe firmy energetyczne mają zróżnicowane strategie osiągnięcia swoich celów i różne potrzeby dotyczące zmian w przepisach i działalności państwa. Orlen inwestuje zarówno w sprawdzone technologie OZE, takie jak lądowe farmy wiatrowe i fotowoltaika, jak i ma ambitne cele dotyczące off-shore, małych reaktorów atomowych (SMR) oraz biometanu i wodoru. Natomiast plan rozwoju OZE w Grupie Tauron opiera się głównie na źródłach wiatrowych na lądzie. Brak nowelizacji ustawy odległościowej i związana z tym blokada potencjału lokalizacyjnego dla nowych inwestycji najbardziej wpływa na szanse realizacji strategii tej firmy.Zespół prawników z firmy Baker McKenzie podkreśla istotność ułatwień w sektorze energetycznym dla całej polskiej gospodarki w nadchodzącej dekadzie. Inwestycje planowane przez największe spółki energetyczne będą wymagały zaangażowania wyspecjalizowanych podwykonawców do realizacji projektów związanych z energią odnawialną oraz dostawców z innych istotnych branż, takich jak budownictwo i przemysł.
„Podmioty obsługujące procesy inwestycyjne na rynku energii jako dostawcy i wykonawcy, powinny w szczególności zwracać uwagę na postępy w realizacji ambitnych planów, jakie postawili przed sobą najwięksi gracze w krajowym sektorze energetycznym” – dodaje Agnieszka Skorupińska. – Istnieje ogromna szansa, że najbliższe 10 lat będzie okresem wzmożonej aktywności dla wszystkich podmiotów działających w tej branży”.
Źródło informacji: pap-mediaroom.pl