Biuro Bezpieczeństwa Narodowego ogłosiło, że w związku z powrotem wojny do Europy, Polska i Szwecja muszą wzmocnić współpracę wojskową w celu zabezpieczenia Morza Bałtyckiego i sojuszniczych linii komunikacji oraz powstrzymania rosyjskiej Floty Bałtyckiej.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że przystąpienie Szwecji do NATO stanowi pozyskanie cennego sojusznika w rejonie Morza Bałtyckiego. Szef BBN Jacek Siewiera oraz Henrik Landerholm, Doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego Premiera Szwecji, otworzyli rozmowy polsko-szwedzkiego okrągłego stołu nt. polityki bezpieczeństwa, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.
15 kwietnia 2024 r. w Belwederze odbyło się spotkanie przedstawicieli administracji państwowej, sił zbrojnych i pozarządowych ekspertów z Polski oraz Szwecji. Omawiano zagrożenia związane z rosyjsko-białoruską współpracą, wojskową aktywnością przy wschodniej flance Sojuszu oraz na Morzu Bałtyckim, strategiczną adaptację NATO, pomoc Ukrainie, a także współpracę polsko-szwedzką w zakresie bezpieczeństwa, również w kontekście przyjęcia Szwecji do struktur Sojuszu.
Minister Jacek Siewiera wyraził przekonanie, że dyskusja dzisiaj przyniesie nowe możliwości współpracy zarówno w ramach NATO, jak i UE. Zaznaczył, że Polska i Szwecja, wraz z innymi sojusznikami, mają szansę stworzyć trwałe regionalne struktury odstraszania, które skutecznie powstrzymają imperialną politykę Rosji. Minister podkreślił także, że siły ukraińskie zatrzymując rosyjską armię w 2022 r., dały sojusznikom cenny czas, który należy teraz wykorzystać jak najlepiej. Uważa, że dzisiejsze spotkanie będzie służyło realizacji tego celu.
Henrik Landerholm, Doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego w Kancelarii Premiera Szwecji, podkreślił znaczenie regularnych spotkań polsko-szwedzkich konsultacji w zakresie bezpieczeństwa, które pozwalają lepiej zrozumieć odmienne, ale coraz bardziej wspólne kultury strategiczne obu krajów. Zaznaczył, że rola Polski w NATO uległa przeobrażeniu, stając się krytycznym i centralnym sojusznikiem, kształtującym euroatlantyckie bezpieczeństwo. Zaznaczył również, że dzięki udziałowi Finlandii i Szwecji jako członków NATO, większość krajów wokół Bałtyku ma teraz wspólną obronę po raz pierwszy od 500 lat. Podkreślił również, że Szwecja będzie bronić wolności wraz z krajami, które są nie tylko najbliższe geograficznie, ale także pod względem wartości.
W spotkaniu w Belwederze uczestniczyli wysocy rangą przedstawiciele ministerstw obrony Szwecji i Polski, Eurokorpusu, BBN oraz przedstawiciele innych instytucji, takich jak Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ośrodek Studiów Wschodnich, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i German Marshall Fund.
Spotkanie Polsko-Szwedzkiego Okrągłego Stołu dotyczącego bezpieczeństwa jest kontynuacją konsultacji, które rozpoczęły się w 2018 roku, a które są współorganizowane przez BBN, szwedzkie Ministerstwo Obrony oraz Ambasadę Szwecji w Warszawie. Ostatnie spotkanie w tym formacie odbyło się w 2022 roku w Sztokholmie. Wraz z powołaniem Henrika Landerholma na nowo utworzone stanowisko doradcy premiera Szwecji ds. bezpieczeństwa w listopadzie 2022 roku, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego stało się naturalnym partnerem tego wydarzenia. W rozmowach biorą udział wysocy rangą urzędnicy, wojskowi oraz wybrani eksperci z obu krajów. Polska jest gospodarzem tegorocznego spotkania, którego celem jest przeprowadzenie konsultacji na temat kluczowych zagadnień bezpieczeństwa i obronności, w tym sytuacji w regionie, polityki odstraszania i obrony NATO, zagrożeń pozamilitarnych oraz współpracy polsko-szwedzkiej.
Pragniemy zauważyć, że komunikaty prezentowane na stronie PAP są publikowane w formie oryginalnej, bez żadnych zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami ustawy prawo prasowe, art. 42 ust. 2. (PAP)
Źródło informacji: pap-mediaroom.pl