Największe wyzwania dla rozwoju rynku biotechnologicznego były tematem międzynarodowej konferencji Central European BioForum 2024 (CEBioForum 2024). To największe wydarzenie branży w Polsce, w którym udział wzięło kilkuset uczestników reprezentujących firmy i instytucje sektora biotechnologicznego z Europy i Ameryki Północnej.
„Organizując konferencję, chcemy pokazać wzrost znaczenia sektora biotechnologicznego i to, jak coraz bardziej wpływa na gospodarkę w różnych obszarach” – mówiła, otwierając forum, dr Magdalena Kulczycka, dyrektor zarządzająca Związku Firm Biotechnologicznych BioForum.
Wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak wziął udział w forum, podkreślając rosnący wpływ biotechnologii na modernizację europejskiego przemysłu, zwłaszcza w obszarach żywności, materiałów i leków.
Tomczak zauważył, że biotechnologia odgrywa coraz większą rolę w przemysłowym rozwoju Europy, szczególnie w produkcji żywności, materiałów oraz leków, co podkreślił podczas udziału w forum.
„Także Komisja Europejska widzi potencjał sektora i uważa go za kluczowy, czemu daje wyraz w swoich strategicznych celach rozwoju branży” – podkreślał.
Według raportu, polski sektor biotechnologiczny ma wartość około 2 mld złotych.
W Polsce działa ponad 200 firm biotechnologicznych, zatrudniających kilkanaście tysięcy pracowników. Biotechnologia odgrywa kluczową rolę w rozwoju medycyny, rolnictwa, utylizacji odpadów oraz realizacji zrównoważonego rozwoju.
Ważne tematy dyskusji na forum biotechnologicznym obejmowały wykorzystanie terapii genowych i komórkowych w leczeniu chorób oraz rozwój innowacji w sektorze biotechnologicznym. Firmy omawiały także wyzwania związane z pozyskiwaniem funduszy, komercjalizacją badań oraz przygotowaniem do badań klinicznych.
Podczas forum poruszano również kwestie związane z bioprodukcją, wejściem na rynek brytyjski i amerykański oraz specyfiką rozwoju innowacji biotechnologicznych – od etapu badań laboratoryjnych do wejścia na rynek.
Według dyrektorki generalnej EuropaBio – Europejskiego Stowarzyszenia Bioprzemysłu, Dr Claire Skentelbery, biotechnologia jest jedną z kluczowych technologii europejskiej gospodarki w obliczu obecnych napięć geopolitycznych, obok sztucznej inteligencji oraz technologii kwantowej i chipowej. Podkreśliła również istotną rolę Polski podczas planowanej prezydencji naszego kraju w Radzie Unii Europejskiej w 2025 r, zwłaszcza w kontekście regulacji dotyczących rynku farmaceutycznego, produkcji biotechnologicznej oraz wykorzystania nowych technik genetycznych w rolnictwie.
Nowa wersja:
Omówiono również kwestie związane z tworzeniem innowacyjnych rozwiązań biotechnologicznych, które mogą pomóc pacjentom cierpiącym na rzadkie choroby lub te, które obecnie nie mają lekarstwa. W panelu wzięli udział przedstawiciele takich firm i instytucji jak: Novartis Gene Therapy & Rare Diseases, Agencja Badań Medycznych, PolTREG, kancelaria Wardyński & Partners oraz firma ExecMind.
Podczas dyskusji o przygotowaniu firm do badań klinicznych wzięli udział reprezentanci takich firm jak Pfizer, Polpharma Biologics, Bioton oraz Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego. Głównym tematem było przybliżenie procesu komercjalizacji rozwiązań biotechnologicznych, aby obniżyć próg wejścia z nimi na rynek oraz zminimalizować koszty.
Na konferencji omawiano różne metody finansowania firm biotechnologicznych, takie jak inwestycje funduszy kapitałowych, wejście na giełdę lub finansowanie z pomocy publicznej, czyli grantów z agencji rządowych. Paneliści przedstawili wady i zalety każdego z tych rodzajów finansowania, dzieląc się swoimi doświadczeniami.
Podczas spotkania omawiano globalne trendy w biotechnologii oraz strategie ekspansji polskich firm na rynki amerykański i brytyjski, które są głównymi rynkami zagranicznymi dla polskich firm biotechnologicznych. Panel poświęcony wejściu na rynek brytyjski zainicjował program, który BioForum realizuje we współpracy z brytyjskim ministerstwem biznesu i handlu oraz lokalnymi partnerami.
CEBioForum Awards
Each year, the CEBioForum event Gala presents the CEBioForum Awards. The winners were awarded in four categories: the greatest impact on the development of the biotechnology sector in Poland (personal award), R&D collaboration, Innovative Startup, and Special Jury Award.
Firma Biotreat Vascular sp. z o.o. została nagrodzona w kategorii Innowacyjny Startup za wdrożenie nowego biomateriału poprawiającego leczenie dolegliwości układu krwionośnego. Prof. dr hab. Jacek Jemielity został wybrany osobą o największym wpływie w branży za swój wieloletni wkład w rozwój technologii, która została skomercjalizowana i zastosowana w szczepionkach opartych na mRNA przez wiodącą firmę farmaceutyczną.
Firma Acellmed sp. z o.o. została doceniona w kategorii R&D Collaboration za stworzenie personalizowanej opaski na oko do rekonstrukcji rogówki, wydrukowanej w technologii 3D. Natomiast nagrodę Jury otrzymała firma SDS Optic S.A. za zaangażowanie w rozwój i komercjalizację polskiego wynalazku umożliwiającego szybką i precyzyjną diagnostykę nowotworu piersi wraz z nowoczesną terapią na rynkach światowych.
Związek Firm Biotechnologicznych BioForum, będący organizatorem konferencji, jest reprezentantem ponad 30 największych firm działających w sektorze biotechnologicznym w Polsce. Według prezesa zarządu, Roberta Mikulskiego, głównym celem działalności Związku jest integracja sektora oraz reprezentowanie interesów branży.
„Realizujemy to m.in. poprzez organizację międzynarodowych spotkań, podczas których ludzie, którzy tworzą lub zamierzają tworzyć firmy związane z biotechnologią, mają okazję do bezpośredniej wymiany doświadczeń” – podkreśla. Tegoroczne CEBioForum było XXII edycją konferencji.
Źródło: pap-mediaroom.pl