Centrum Informacyjne Sejmu przekazuje:
W środę, 1 lutego z inicjatywy Przewodniczących Delegacji Polski i Litwy do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, został skierowany list do władz Austrii i Przewodniczącej Zgromadzenia ws. udziału Rosji w nadchodzącym Zimowym Spotkaniu ZP OBWE w Wiedniu planowanym w dniach 23-24 lutego. Dokument uzyskał poparcie ponad 80 członków Zgromadzenia z 21 krajów – Polski, Litwy, Belgii, Czech, Chorwacji, Kanady, Danii, Estonii, Francji, Gruzji, Niemiec, Islandii, Łotwy, Niderlandów, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii.
W liście sygnatariusze wyrazili oczekiwanie, że w przypadku członków delegacji rosyjskiej – członków rosyjskiego Parlamentu, objętych międzynarodowymi sankcjami osobistymi, zostaną podjęte decyzje o zakazie ich udziału, podobnie jak miało to miejsce przed 29. doroczną sesją ZP OBWE w Birmingham (2-6 lipca 2022 r.) oraz przed jesiennym spotkaniem ZP OBWE zorganizowanym w Warszawie w dniach 24-26 listopada 2022 r.
„Udział delegacji rosyjskiej w sesji, która odbędzie się dokładnie rok od rozpoczęcia nielegalnej, niesprowokowanej i zbrodniczej inwazji zbrojnej na Ukrainie, nie tylko nie wysłałby pozytywnego sygnału do społeczności międzynarodowej, ale mógłby wręcz zostać odebrany jako prowokacja. Nie mamy wątpliwości, że delegacja rosyjska użyłaby ZP OBWE jako forum do siania dezinformacji, fake newsów i mowy nienawiści. Tym samym ZP OBWE zostałoby zdegradowane do roli przekaźnika rosyjskiej propagandy” – podkreślono w dokumencie.
Przewodniczący wyrazili również przekonanie, że ZP OBWE powinno „w pierwszej kolejności zająć się kwestią sposobów na pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności prawnej i międzynarodowej za zbrodnie wojenne popełniane na Ukrainie”. Zaakcentowano ponadto, że uwiarygodnianie strony rosyjskiej poprzez udział jej przedstawicieli w Zimowym Spotkaniu ZP OBWE stanowiłoby „akt niewytłumaczalny dla opinii publicznej i wysłałoby fałszywy sygnał o symetrii obu stron w toczącym się konflikcie”. „Dialog z Rosją trwa w ramach Stałej Rady OBWE, ale rozszerzanie go stanowiłoby – niezależnie od intencji – wsparcie dla rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie” – napisano w liście.
Pod dokumentem z polskiej strony podpisała się przewodnicząca i członkowie Delegacji Sejmu i Senatu RP do ZP OBWE: Barbara Bartuś, Agnieszka Pomaska, Radosław Fogiel, Joanna Lichocka, Rafał Adamczyk, Dariusz Rosati, Grzegorz Bierecki, Kazimierz Kleina, Piotr Polak, Jacek Włosowicz, Cezary Tomczyk.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)
ero/
Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl