Collegium Humanum i fundacja Instytut Świadomości organizatorami wystawy fotograficznej „Oddajemy Serce”

„Medycyna jest swego rodzaju sztuką, nie można jej nazwać rzemiosłem, jest to profesja, szczególne powołanie i służba” – mówi rektor Collegium Humanum prof. dr hab. Paweł Czarnecki. „Uczelnia Collegium Humanum jest mocno zaangażowana w system ochrony zdrowia od samego początku. Bardzo dziękuję, że przy współpracy z Instytutem Świadomości możemy włączyć się w to wspaniałe dzieło oddawania hołdu pracownikom systemu ochrony zdrowia zaangażowanym w ratowanie życia ludzkiego. Nasza uczelnia bardzo mocno współpracuje z instytucjami medycznymi” – podkreśla rektor Collegium Humanum.  

Wystawa ma na celu pokazanie atmosfery pracy medyków, precyzyjności urządzeń, a przede wszystkim samych zaangażowanych w zabieg osób.

„Obserwowanie skomplikowania wykonywanych procedur medycznych, szybkości działania, współpracy bez słów między lekarzem prowadzącym zabieg a jego zespołem jest fascynujące. To prawdziwa sztuka, dlatego uznaliśmy, że właśnie poprzez fotografię, ten rodzaj sztuki, pokażemy sztukę medycyny, kardiologii interwencyjnej” – mówi Ewelina Pańczyk, prezes fundacji Instytut Świadomości. „W wystawie >>Oddajemy Serce<< są zdjęcia absolutnie autentyczne, prawdziwe, pokazujące medyków w codziennych dla nich sytuacjach, a tak niezwykłych i widowiskowych dla większości ludzi. Mamy nadzieję, że nasza wystawa przyczyni się do docenienia pracy medyków, bo to oni dbają i na co dzień walczą o ludzkie życie” – dodaje Ewelina Pańczyk.

Nowoczesna, czysta sala operacyjna na 3. piętrze szpitala w Warszawie podczas wymiany posadzki. W tle widoczny personel medyczny oraz zaawansowany robot chirurgiczny da Vinci. Oświetlenie typowe dla sali operacyjnej, atmosfera miejsca remontowanego pod nowoczesne technologie medyczne. Jakość fotograficzna, ultra realistyczny obraz.

Wystawa autorstwa Dariusza Adama Pańczyka we współpracy z fundacją Instytut Świadomości, pokazuje lekarzy i zespoły medyczne podczas ratowania życia pacjentów pod kierownictwem prof. Roberta Gila, prezesa elekta Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, kierownika Kliniki Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

„Zdjęcia, które wykonuję społecznie dla fundacji, to zawsze fotografie wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju, ukazujące wagę, a jednocześnie kruchość ludzkiego życia” – podkreśla autor wystawy Dariusz Adam Pańczyk. „Momenty skupienia lekarzy w kardiologicznym zespole, którym kieruje prof. Robert Gil, zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Precyzja, skupienie, empatia, pokora i pewność, a jednocześnie radość i ulga podczas zabiegu ratowania życia ludzkiego, to wszystko starałem się ująć w mojej fotografii” – dodaje.

Wystawa, po inauguracji w Browarach Warszawskich, dostępna jest tam stacjonarnie do 30 listopada 2022 r. przy ul. Grzybowskiej 56 w Warszawie w godzinach 10:00-15:00 oraz wirtualnie na stronie Instytutu Świadomości.

Inauguracji wystawy towarzyszyła debata „Komunikacja w systemie ochrony zdrowia – aspekty biznesowe, społeczne i systemowe”. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele środowiska akademickiego i naukowego, instytucji rządowych, placówek medycznych oraz mediów, by wspólnie ustalić, dlaczego warto i w jaki sposób planować komunikację w kontekście ochrony zdrowia.

fotorealistyczne, ultrarealistyczne zdjęcie zewnętrznej części nowoczesnego budynku szpitala w Warszawie z widocznym wejściem i oznakowaniem "Szpital Czerniakowski", słoneczne południe, zieleń wokół, bez ludzi w kadrze, czysto i jasno, nowoczesna architektura medyczna w Polsce, w tle motyw dostawy nowego sprzętu diagnostycznego

Prof. Teresa Panas, dyrektor Instytutu Psychologii i Pedagogiki Collegium Humanum i prezes Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, podkreśliła, że „zróżnicowane komunikaty, dopasowany do odbiorców język pod względem zarówno merytorycznym, jak i stylistycznym, to fundament warsztatu komunikacyjnego, który nie jest przeznaczony jedynie dla dziennikarzy medycznych, a dla wszystkich uczestników procesu komunikacji w ochronie zdrowia”.

Patronami medialnymi wystawy „Oddajemy Serce” są „Głos Seniora” i „Pacjent w Centrum”.
Organizatorem wystawy jest Collegium Humanum oraz fundacja Instytut Świadomości.

Link do debaty oraz do wystawy: https://humanum.pl/debata-ekspercka-komunikacja-w-ochronie-zdrowia/

https://www.instytutswiadomosci.online/post/wystawa-fotograficzna-oddajemy-serce-o-medykach-ratujących-życie-pacjentów-również-wirtualnie

Źródło informacji: Collegium Humanum


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl