Dzień Samorządu Terytorialnego – 35 lat wolnych wyborów w Polsce

27 maja w całej Polsce obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego oraz Dzień Pracownika Samorządowego. To ważna data, która przypomina o ogromnej roli samorządów i ich pracowników w życiu codziennym mieszkańców.

Człowiek za każdą sprawą

W polskich urzędach każdego dnia zapadają decyzje dotyczące naszych szkół, osiedli, dróg czy lokalnych inwestycji. Za każdą sprawą, wydanym dokumentem czy odbieranym telefonem stoi konkretny człowiek – urzędnik, urbanista, legislator, specjalista od finansów czy edukacji. To oni pomagają w przypadku zgubionego dowodu, odpowiadają na pytania mieszkańców i obsługują ważne wydarzenia w naszym życiu, takie jak narodziny, śluby czy zmiany adresu.

Z tej okazji Unia Metropolii Polskich przygotowała krótki film pokazujący codzienną pracę samorządowców w kilku polskich miastach, w tym w Warszawie.

35 lat polskiej samorządności

Dzień Samorządu Terytorialnego przypomina o pierwszych po drugiej wojnie światowej w pełni wolnych wyborach samorządowych, które odbyły się 27 maja 1990 roku. Było to historyczne wydarzenie – mieszkańcy mogli po raz pierwszy świadomie i samodzielnie wybrać osoby decydujące o ich „małych ojczyznach”.

Od tego czasu minęło już 35 lat. Przez ten czas Polacy wybierali swoje władze lokalne, a polskie gminy, miasta i wsie rozwijały się i zmieniały. Samorządność to także wielka szansa na rozwój – pozwoliła lepiej dostosować zmiany do potrzeb mieszkańców oraz sprawić, że decyzje o naszym otoczeniu zapadają blisko, lokalnie i bardziej transparentnie.

Jubileuszowe kampanie i wspólna historia

Obchodzone obecnie 35-lecie samorządności jest promowane poprzez różne działania organizacji samorządowych. Związek Miast Polskich prowadzi kampanię „35 lat samorządności. Czas dobrze wykorzystany”, która podkreśla sukcesy i wspólne działanie polskich miast. Celem kampanii jest pokazanie, że samorządy – działając razem – są skuteczne, skupione na wspólnym celu i blisko ludzi oraz ich potrzeb.

W ramach jubileuszu powstała także specjalna strona internetowa Mamy 35 lat, gromadząca informacje i materiały związane z historią samorządów w Polsce.

  • 27 maja to rocznica pierwszych wolnych wyborów samorządowych po 1945 roku.
  • Codzienna praca urzędników wpływa na życie każdego mieszkańca.
  • W tym roku świętujemy 35-lecie odrodzenia samorządności w Polsce.
  • W całym kraju prowadzone są kampanie i wydarzenia promujące działania lokalnych władz.

Źródło informacji: um.warszawa.pl