W związku z powyższym niniejszym ogłaszamy termin składania zgłoszeń kandydatur na członka Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 do dnia 15 września 2021 roku.
Wszystkie zgłoszenia wraz z kompletem niezbędnych dokumentów należy przesłać na adres: [email protected].
Przypominamy, że wyłonieni kandydaci będą powoływani przez Sejm większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Serdecznie zapraszamy do zgłaszania kandydatur na członka Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15. Termin składania zgłoszeń upływa 15 września 2021 roku.
Wszystkie niezbędne dokumenty prosimy o przesłanie na adres: [email protected].
Zgodnie z postanowieniem Marszałka Sejmu z dnia 9 czerwca 2023 r. w sprawie wygaśnięcia członkostwa Andrzeja Nowarskiego w Państwowej Komisji ds. Przeciwdziałania Wykorzystywaniu Seksualnemu Małoletnich poniżej 15 lat, Marszałek Sejmu ustalił termin składania kandydatur na członków Komisji do dnia 20 listopada 2023 r. do godz. 16:00, zgodnie z art. 30 ust. 3 pkt 5 regulaminu Sejmu.
e) jest osobą zasłużoną dla państwa lub społeczeństwa,
f) posiada udokumentowane doświadczenie zawodowe lub działalność społeczną w zakresie, o którym mowa w art. 5 ust. 1.
Kandydatury należy składać w formie pisemnej na adres: Kancelaria Sejmu, ul. Wiejska 4/6/8, 00-902 Warszawa.
Zgodnie z art. 6 ust. 6 ustawy do składu Komisji może zostać powołana osoba, która:
1) ma obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw publicznych;
2) posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
3) nie została prawomocnie skazana za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe;
4) spełnia co najmniej jedną z poniższych przesłanek:
a) posiada tytuł doktora habilitowanego lub profesora,
b) jest nauczycielem akademickim w rozumieniu art. 116 ust. 1 ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce,
c) ma wyższe wykształcenie prawnicze, medyczne, psychologiczne lub pedagogiczne,
d) została odznaczona orderami lub odznaczeniami, o których mowa w ustawie o orderach i odznaczeniach,
e) jest osobą zasłużoną dla państwa lub społeczeństwa,
f) ma udokumentowane doświadczenie zawodowe lub działalność społeczną w zakresie, o którym mowa w art. 5 ust. 1.
5) Przez okres od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. nie zaangażowała się w działania organów bezpieczeństwa państwa, tak jak określono w art. 2 ustawy z 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 342 i 497), ani nie współpracowała z tymi organami.
Komisja cieszy się nieposzlakowaną opinią i jest zgodna z przepisami określonymi w ustawie z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Ponadto radni, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, członkowie zarządów powiatu oraz województwa, sekretarze, skarbnicy i ich zastępcy nie mogą być członkami Komisji.
Komisja nie może składać się z osób pełniących funkcje społecznych współpracowników, pracujących w biurach poselskich, senatorskich, poselsko-senatorskich lub biurach posła do Parlamentu Europejskiego oraz członków organów partii politycznych, reprezentujących je na zewnątrz lub zatrudnionych przez partię polityczną na podstawie umowy o pracę lub oferujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 6 ust. 9 ustawy, proces powoływania członków Komisji obejmuje zgłaszanie kandydatów przez Naczelną Radę Adwokacką, Krajową Radę Radców Prawnych, Krajową Radę Sądownictwa, Krajową Radę Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym, Naczelną Izbę Lekarską, Krajową Izbę Psychologów, a także organizacje pozarządowe z co najmniej dwuletnim doświadczeniem w pracy z prawami dzieci, w szczególności ochroną tych praw i przeciwdziałaniem przemocy, w tym przemocy seksualnej. Dodatkowo kandydatów na członków Komisji może zgłaszać Marszałek Sejmu RP lub co najmniej 35 posłów.
Wnioski ws. powołania członków Komisji składa się do Marszałka Sejmu, wraz z uzasadnieniem, danymi o kandydacie i jego zgodą na kandydowanie.
Aby móc zostać członkiem Komisji, należy spełnić wymagania określone w art. 6 ust. 10 ustawy i dołączyć do wniosku odpowiednie oświadczenia i informacje.
Kandydaci urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r. muszą dodatkowo złożyć oświadczenie wymagane przez art. 7 ust. 1 ustawy z 18 października 2006 r. oraz informację określoną w art. 7 ust. 3a tej ustawy.
Marszałek Sejmu przyjmuje wnioski ws. powołania członków Komisji, zawierające uzasadnienie, dane o kandydacie i jego zgodę na kandydowanie.
Aby ubiegać się o powołanie do Komisji, kandydaci muszą spełnić wymagania określone w ustawie oraz dołączyć odpowiednie oświadczenia i informacje do swojego wniosku.
Osoby urodzone przed 1 sierpnia 1972 r. powinny złożyć dodatkowo oświadczenie wymagane w art. 7 ust. 1 ustawy z 18 października 2006 r. oraz informację określoną w art. 7 ust. 3a tej ustawy.
Marszałek Sejmu przyjmuje zgłoszenia kandydatur do Komisji, składające się z uzasadnienia, danych osobowych kandydata oraz jego zgody na kandydowanie.
Aby zostać członkiem Komisji, kandydat musi spełnić wymagania zawarte w ustawie oraz złożyć do wniosku wymagane oświadczenia i informacje.
Osoby urodzone przed 1 sierpnia 1972 r. muszą przedstawić dodatkowo oświadczenie wymagane w art. 7 ust. 1 ustawy z 18 października 2006 r. i informację z art. 7 ust. 3a tej samej ustawy.
W związku z art. 31d ust. 3 Regulaminu Sejmu, organizacje pozarządowe wnioskujące o powołanie członka Komisji, o którym mowa w art. 6 ust. 9 ustawy, muszą dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające, że przez okres co najmniej 2 lat ich statutowe zadania zawierały działania związane z ochroną praw dzieci i przeciwdziałaniem przemocy, w tym przemocy seksualnej.
Serwis PAP publikuje komunikaty bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu odpowiada za jego treść zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl