Kolorowe lato na przystankach w Warszawie – nowe kwiaty już cieszą oko

Lato zbliża się wielkimi krokami, a warszawskie pętle autobusowe i tramwajowe już zostały ozdobione tysiącami kwiatów. Po bratkach i lakach, które tej wiosny można było zabrać do domu, przyszedł czas na nowe letnie dekoracje. W tym roku pojawiły się nie tylko znane już begonie, pelargonie czy gaury, ale także zupełnie nowe gatunki – werbeny patagońskie i szałwie.

Nowe aranżacje – aż 11 tysięcy roślin

W sumie aż 11 tysięcy kwiatów ozdabia dziewięć warszawskich pętli autobusowych i tramwajowych. Zarząd Oczyszczania Miasta zdecydował się posadzić na przystankach begonie, pelargonie, gaury oraz – po raz pierwszy – werbeny patagońskie i szałwie.

Letnie klasyki – begonie i pelargonie

  • Begonie Dragon Wing – odpornie na wysokie temperatury i silny wiatr, efektowny wygląd, kaskadowe kwiaty. Aż 4,5 tysiąca tych roślin ozdobiło takie pętle jak Esperanto, Szczęśliwice czy Bródno-Podgrodzie.
  • Pelargonie bluszczolistne oraz Calliope – różnią się wielkością kwiatów i pokrojem. Te czerwone i różowe rośliny pojawiły się na Wilanowie, Wiatracznej, Żeraniu FSO i Nowym Bemowie.

Nowości na przystankach – werbeny i szałwie

Tegoroczną nowością są werbeny patagońskie o smukłych łodygach i drobnych kwiatach oraz szałwie o fioletowym kolorze. Posadzono je razem z pelargoniami i begoniami, także w sąsiedztwie dobrze już znanych gaur. Te rośliny nie tylko upiększają przestrzeń, lecz także przyciągają motyle i pszczoły, dodając kwietnikom letniej lekkości.

Zielone pętle miejskie

  • Zarząd Oczyszczania Miasta zmienia nasadzenia kwiatowe regularnie – wiosną, latem oraz jesienią.
  • W tym roku w kwiatowych wieżach rosnąć będzie łącznie 33,5 tysiąca roślin.
  • Jesienią ogrodnicy jeszcze obsadzą trawniki dodatkowych 30 tysięcy cebulek tulipanów.
  • ZOM dba o zieleń na 63 pętlach komunikacji miejskiej, a pielęgnacją objęte są także drzewa, krzewy i inne tereny zielone o łącznej powierzchni 11 hektarów.

Letnie dekoracje już teraz sprawiają, że warszawskie przystanki są bardziej kolorowe i przyjazne dla mieszkańców.

Źródło informacji: um.warszawa.pl ZOM