Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza:
„W kolejnym po 1981, 2000, 2009 i 2016 roku spotkaniu na współKongresie Kultury, cieszymy się, że możemy wspólnie otworzyć nowy rozdział po latach drenowania DNA polskiej kultury. Spotykamy się RAZEM – na równych prawach, a nie w zamkniętych gabinetach, by zobaczyć różne perspektywy i porozmawiać o tym, co jest najważniejsze, a zarazem – co jest możliwe do zrealizowania” – powiedziała Hanna Wróblewska, minister kultury i dziedzictwa narodowego podczas otwarcia współKongresu Kultury, 7 listopada 2024 r. na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie.
Po nich przemówili członkowie Zespołu Programowego współKongresu – Iwona Kurz i Stanisław Ruksza.
„Kultura to zarówno rewolucja, jak i stabilizacja. Jest to sfera, w której powstają nowe idee i przewiduje się przyszłość. Jednocześnie jest to przestrzeń, w której pragniemy czuć się bezpiecznie i mieć narzędzia do komunikacji” – zauważyła Iwona Kurz.
Rafał Trzaskowski, prezydent miasta stołecznego Warszawy, zabrał głos podczas otwarcia wydarzenia.
W swoim wystąpieniu podkreślił, że kultura może mieć wpływ na przyszłość i obronę podstawowych wartości, takich jak niezależność, otwartość i tolerancyjność, które powinny nas pobudzać do krytycznego myślenia.
Otwarcie Kongresu było prowadzone przez Agatę Diduszko-Zyglewską, przewodniczącą Zespołu Programowego, oraz przez Roberta Piaskowskiego, dyrektora Narodowego Centrum Kultury.
Rozpoczęcie uświetnił głos z Ukrainy. Serhij Żadan – prozaik, poeta i działacz społeczny oraz Tetiana Pyłypczuk – dyrektorka charkowskiego Muzeum Literatury w nagranych wystąpieniach mówili o kruchości kultury, jaką ukazuje wojna na Ukrainie, ale także o kluczowej roli kultury w sytuacji kryzysu: jako spoiwa, źródła nadziei i poczucia wspólnotowości.
Debaty plenarne podczas współKongresu koncentrowały się na sile wyobraźni, polityce kulturalnej i dostępności kultury.
W debacie otwarcia, uczestniczyli Agnieszka Holland, prof. Elżbieta Jabłońska, Dorota Masłowska, Jakub Skrzywanek i Jakub Stokalski, którzy omawiali temat „Siła wyobraźni. Jak odpowiedzieć na wyzwania współczesnego świata”. Debatę prowadził Edwin Bendyk.
Podczas debaty otwarcia profesor Elżbieta Jabłońska podkreśliła, że być razem może być najbardziej awangardową strategią artystyczną.
Agnieszka Holland przekonywała, że jeśli będziemy widzieć przyszłość tylko jako zagrożenie i inność tylko jako zagrożenie, nie będziemy w stanie realnie projektować przyszłości.
Na dyskusję na temat „Potrzebnej polityki kulturalnej” zaproszeni zostali: minister Hanna Wróblewska, prof. Marek Krajewski, Joanna Mytkowska, dr Joanna Zięba oraz Maciej Żywno. Spotkanie moderowała prof. Iwona Kurz.
Podczas debaty, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Hanna Wróblewska, podkreśliła konieczność zapewnienia dostępności kultury dla wszystkich oraz odpowiedzialność państwa i samorządów w tym zakresie. Wspólnie musimy działać, aby każdy miał możliwość uczestnictwa w praktykach kulturalnych i wyboru w tym zakresie.
Dr. Joanna Zięba podkreśliła, że polityka kulturalna musi uwzględniać wiedzę i potrzeby środowisk lokalnych.
Na pierwszym dniu współKongresu odbyła się debata pt. „Kultura (nie)dostępna”, w której udział wzięli: Justyna Mańkowska, Justyna Sobczyk, Marta Siciarek, Błażej Strzelczyk i Katarzyna Kotula, minister ds. równości. Debatę prowadził Taras Gembik.
Debaty panelowe dotyczące ochrony kultury, partnerstwa, lokalności, centralności, różnorodności i przyszłości instytucji kultury w Polsce odbyły się podczas pierwszego dnia współKongresu. Tematy debat zostały wybrane przez uczestników w głosowaniu i obejmowały kwestie takie jak ochrona dóbr kultury w warunkach wojennych i kryzysowych, potrzeby zawodu animatora/edukatora w przyszłości, różnorodność podmiotów kultury, perspektywa rozwoju kultury z perspektywy regionalnej i gminnej, przyszłość bibliotek oraz partnerstwa organizacji pozarządowych z instytucjami kultury.
Debaty panelowe, zaproponowane i wybrane przez uczestników w głosowaniu, były kluczowym punktem pierwszego dnia współKongresu. Omawiano m.in. ochronę dóbr kultury w warunkach wojennych i kryzysowych, potrzeby zawodu animatora/edukatora, różnorodność podmiotów kultury, perspektywę rozwoju kultury z perspektywy regionalnej i gminnej, przyszłość bibliotek oraz partnerstwa organizacji pozarządowych z instytucjami kultury.
W trakcie dyskusji poruszono kwestię niedostatecznej reprezentacji mniejszych ośrodków w Warszawie oraz problem dostępu tych ośrodków do procesu podejmowania decyzji. Wskazano na nieprzejrzystość systemu przyznawania dotacji, ograniczoną elastyczność centralnych struktur oraz brak wsparcia zasobów poza centralnymi instytucjami.
Jakie tematy będą poruszane podczas drugiego dnia współKongresu Kultury?
Drugiego dnia współKongresu Kultury skupimy się na finansowaniu kultury, zarządzaniu nią oraz budowaniu relacji między instytucjami, administracją publiczną, twórcami i twórczyniami kultury. Odbędą się także debaty dotyczące sytuacji pracowników sztuki, czytelnictwa i rynku książek oraz zagrożeń stwarzanych przez sztuczną inteligencję.
Wszystkie debaty plenarne, w tym panelowe, będą dostępne online na kanale YouTube MKiDN.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: https://www.flickr.com/photos/mkidn/albums/72177720321784972/
Komunikaty publikowane w serwisie PAP są przekazywane bez zmian w treści przez PAP SA, zgodnie z informacją dostarczoną przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Dystrybucja: pap-mediaroom.pl