Ta strona używa plików cookies (cisteczka). Polityka Prywatności.
Accept
Wiadomości WarszawaWiadomości Warszawa
  • Biznes i finanse
  • Ludzie i kultura
  • Nauka i technologie
  • Polityka i społeczeństwo
  • Zdrowie i styl życia
  • Praca
© 2022 Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
Reading: MON: Wdzięczni Bohaterom – Powstańcom Styczniowym (komunikat)
Share
Sign In
Notification
Latest News
SYGNITY SA (1/2023) Informacja nt. wstępnych wyników finansowych za I kwartał roku obrotowego 2022/2023
6 lutego 2023
MENNICA POLSKA SA (5/2023) Zawiadomienie w trybie art. 69 ust. 1 Ustawy o ofercie publicznej
6 lutego 2023
DOM DEVELOPMENT SA (6/2023) Uchwała Zarządu w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji 50.000 akcji serii AH oraz 50.000 akcji serii AI w ramach kapitału docelowego oraz całkowitego pozbawienia dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru
6 lutego 2023
MI: rządowe wsparcie na drogi samorządowe w 2023 r. (komunikat)
6 lutego 2023
MLP GROUP SA (8/2023) Zawiadomienia otrzymane w trybie art. 69 Ustawy o ofercie publicznej o zmianie udziału w ogólnej liczbie głosów Emitenta
6 lutego 2023
Aa
Aa
Wiadomości WarszawaWiadomości Warszawa
  • Biznes i finanse
  • Ludzie i kultura
  • Nauka i technologie
  • Polityka i społeczeństwo
  • Zdrowie i styl życia
  • Praca
  • Biznes i finanse
  • Ludzie i kultura
  • Nauka i technologie
  • Polityka i społeczeństwo
  • Zdrowie i styl życia
  • Praca
Have an existing account? Sign In
Follow US
2022 © Wiadomości Warszawa. ZP20 Piotr Markowski.
Wiadomości Warszawa > Blog > Polityka i społeczeństwo > MON: Wdzięczni Bohaterom – Powstańcom Styczniowym (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MON: Wdzięczni Bohaterom – Powstańcom Styczniowym (komunikat)

Wiadomości Warszawa
Wiadomości Warszawa 13 stycznia 2023
Updated 2023/01/13 at 12:30 PM
Share
7 Min Read
SHARE

Ministerstwo Obrony Narodowej zaprasza do udziału w obchodach 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, które zjednoczyło narody Polaków, Litwinów, Ukraińców i Białorusinów w walce z rosyjskim zaborcą. Powstanie Styczniowe, mimo rosyjskich represji, przetrwało w narodowej pamięci i stało się inspiracją dla następnych pokoleń bohaterów walczących o niepodległość.

KALENDARZ UROCZYSTOŚCI W STYCZNIU

21 stycznia br. (sobota)

O godz. 10.00 w Mszczonowie na terenie kościoła farnego pw. Świętego Jana Chrzciciela rozpocznie się uroczystość symbolicznego pochówku Naczelnika Powstańczego Mszczonowa ks. proboszcza Władysława Polkowskiego. Poświęcony zostanie także pomnik pamięci Bohaterów Powstania Styczniowego z terenu Ziemi Mszczonowskiej. Jego budowę dofinansowano w ramach dotacji celowej Ministra Obrony Narodowej. Obelisk ma być jednocześnie symbolicznym grobem śp. ks. proboszcza Władysława Polkowskiego, który za patriotyczną i powstańczą działalność został zesłany do syberyjskiej Tunki. Zmarł na carskim wygnaniu, a jego ciało spoczęło na Cmentarzu Jerozolimskim w Irkucku.

O godz. 15.00 rozpocznie się msza św. za Ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Po mszy planowany jest przemarsz z kompanią honorową i orkiestrą Wojska Polskiego ul. Długą i Freta pod Krzyż Traugutta.

O godz.16.30 rozpoczną się uroczystości przed Krzyżem Traugutta, modlitwa w intencji Powstańców Styczniowych i Ojczyzny oraz Capstrzyk Wojskowy z salwą honorową.

22 stycznia br. (niedziela)

O godz. 8.30 wicepremier, minister obrony narodowej wraz z uczniami klas mundurowych złoży kwiaty w kwaterze Powstańców Styczniowych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

O godz. 12.00 na Cytadeli Warszawskiej zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona bohaterskim Powstańcom Styczniowym walczącym o wolną i niepodległą Ojczyznę straconym na stokach Cytadeli Warszawskiej i poległych w bojach z rosyjskim zaborcą.

23 stycznia br. (poniedziałek)

O godz. 16.00 rozpocznie się uroczysty Apel Pamięci przy Bramie Straceń na Cytadeli Warszawskiej.

ŻOŁNIERSKA PAMIĘĆ

W wielu garnizonach i jednostkach dziedziczących tradycje orężne Powstania Styczniowego odbędą się Apele Pamięci, koncerty, prelekcje (m.in. w Lublinie, Olsztynie, Elblągu, Koszalinie, Tomaszowie Mazowieckim, Białymstoku, Braniewie, Dęblinie, Grójcu, Trzebiatowie, Gdyni, Suwałkach, Ostrowi Mazowieckiej, Komorowie, Rzeszowie, Wrocławiu, Jarosławiu, Brodnicy, Powidzu).

W ramach akcji pod hasłem „Żołnierska pamięć. Wdzięczni Bohaterom – Powstańcom Styczniowym” żołnierze i uczniowie klas mundurowych uporządkują cmentarze i mogiły Powstańców Styczniowych, a także otoczenie miejsc upamiętniających chwałę oręża polskiego znajdujących się w kraju oraz poza granicami państwa.

KONKURS „WDZIĘCZNI BOHATEROM”

W styczniu zostanie ogłoszony otwarty konkurs ofert „Wdzięczni Bohaterom – Powstańcom Styczniowym” na realizację zadań publicznych w zakresie podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej.

Konkurs adresowany jest m. in. do organizacji pozarządowych i stowarzyszeń. Będzie można składać wnioski o dofinansowanie zadań związanych z upamiętnieniem walk i bohaterów Powstania Styczniowego np. działań edukacyjnych, wystaw, koncertów, rekonstrukcji historycznych, opieki nad miejscami pamięci.

SPACER HISTORYCZNY

O godz. 13.00, w niedzielę 22 stycznia 2022 r. zapraszamy wszystkich chętnych, niezależnie od wieku, na spacer historyczny z żołnierzami szlakiem Powstania Styczniowego.

Warszawa odegrała istotną rolę podczas Powstania, choć w samym mieście, wówczas carskim garnizonie, nie doszło do walk Powstańców z Rosjanami. W zakonspirowanych warszawskich lokalach działał Komitet Centralny Narodowy, czyli powstańczy Rząd Narodowy. KCN zainicjował zbrojne powstanie w odpowiedzi na dokonaną w Warszawie brankę do rosyjskiego wojska.

W latach poprzedzających Powstanie, na ulicach miasta odbywały się manifestacje, które umacniały opór przeciwko zaborcy i były zarzewiem późniejszej walki.

Przejdziemy Krakowskim Przedmieściem – ulicą, na której w 1861 r. Rosjanie krwawo pacyfikowali polskie demonstracje patriotyczne. Zobaczymy dawne gmachy wyższych uczelni, których studenci brali udział w Powstaniu, a także kamienicę splądrowaną przez carskich żołdaków w zemście za próbę zamachu na namiestnika Fiodora Berga.

Dowiemy się, który budynek spalili działacze podziemia, by utrudnić zaborczym władzom pobór podatków oraz poszukamy pomników i tablic upamiętniających styczniowy zryw i jego bohaterów. Dla uczestników spaceru przewidziano grochówkę wojskową oraz upominki.

Miejsce zbiórki – Plac Zamkowy. Zapisy do 20 stycznia przyjmuje Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, pod nr tel. 261 842 335 lub e-mailem b.dubiel@ron.mil.pl  b.jarzebowska@ron.mil.pl

WYSTAWY, FILMY, PUBLIKACJE

Od 13 do 31 stycznia br. będzie można oglądać wystawę plenerową w Łazienkach Królewskich pod hasłem „Powstanie styczniowe 1863 roku”. Zainteresowane szkoły mogą zwrócić się do Centralnej Biblioteki Wojskowej o udostępnienie wystawy do druku.

Od 20 stycznia br. do 20 lutego br. będzie można bezpłatnie zwiedzać wystawę zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej pt. „Powstanie Styczniowe” w Galerii Wystawowej Biblioteki (ul. Ostrobramska) w godz. od 9.00 do 19.00.

Od 24 stycznia br. do 16 kwietnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie prezentowana będzie wystawa pod hasłem „Miłość i obowiązek. Powstanie Styczniowe 1863”. Na wystawie można będzie obejrzeć m. in. bezcenne pamiątki ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego. Na szczególną uwagę zasługują: ornamentowana szabla gen. Mariana Langiewicza, węgierska karabela Zygmunta Sierakowskiego, para pistoletów z zamkiem kapiszonowym gen. Ludwika Mierosławskiego, sztucer gen. Apolinarego Kurowskiego, odznaka Dyktatora Powstania gen. M. Langiewicza, a także dzieła wybitnych polskich malarzy Maksymiliana Gierymskiego, Jacka Malczewskiego i Antoniego Piotrowskiego oraz rysunki i fotografie z cyklu prac E. Andriolliego „Sierakowski”.

28 i 29 stycznia br. Muzeum Wojska Polskiego przy Alejach Jerozolimskich 3, w ramach atrakcji dla publiczności, przygotowuje rekonstrukcję historyczną obozu Powstańców Styczniowych.

Od 23 do 27 stycznia br. planowane są pokazy historyczno-edukacyjne dla uczniów i studentów, m.in. filmów dokumentalnych „Rok 1863” i „Bracia nie zasypiajmy sprawy – ks. Brzózka” w Auli Głównej Centralnej Biblioteki Wojskowej. Zgłoszenia pod nr. tel. 261 817 394, e-mail cbw@ron.mil.pl

W 2023 roku ukaże się także specjalne wydanie magazynu „Polska Zbrojna Historia” poświęcone bohaterom Powstania Styczniowego.

POKAZ MULTIMEDIALNY

W nocy z 22 na 23 stycznia br., od zmroku do godz. 22.00, na ścianie Centralnej Biblioteki Wojskowej od ul. Ostrobramskiej rozpocznie się pokaz multimedialny materiałów ikonograficznych ze zbiorów biblioteki dotyczących Powstania Styczniowego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ brw/ itm/


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

You Might Also Like

MKiŚ: polsko-litewskie rozmowy o energii (komunikat)

CIS: List członków Delegacji ZP OBWE ws. udziału Rosji w nadchodzącym Zimowym Spotkaniu Zgromadzenia w Wiedniu (komunikat)

CIS: 15 301 zł na rzecz WOŚP za obiad z Marszałkiem Senatu (komunikat)

MS: Ministerstwo Sprawiedliwości uczciło 79. rocznicę Akcji Bojowej „Kutschera” (komunikat)

MRiT: Prosument lokatorski – startuje nabór wniosków o dopłaty (komunikat)

Zapisz się do biuletynu

Be keep up! Get the latest breaking news delivered straight to your inbox.
By signing up, you agree to our Terms of Use and acknowledge the data practices in our Privacy Policy. You may unsubscribe at any time.
Wiadomości Warszawa 13 stycznia 2023
Share this Article
Facebook TwitterEmail Print
Share
What do you think?
Love0
Sad0
Happy0
Angry0
Surprise0
Previous Article Co ma wspólnego fajans egipski ze złotem? Ustalenia polskich naukowców
Next Article Miliony klientów MSA z Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu obsłuży warszawski hub firmy
Leave a comment Leave a comment

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stay Connected

235.3k Like
69.1k Follow
11.6k Pin
56.4k Follow
136k Subscribe
4.4k Follow
- REKLAMA -
Ad imageAd image

Najnowsze

SYGNITY SA (1/2023) Informacja nt. wstępnych wyników finansowych za I kwartał roku obrotowego 2022/2023
Biznes i finanse 6 lutego 2023
MENNICA POLSKA SA (5/2023) Zawiadomienie w trybie art. 69 ust. 1 Ustawy o ofercie publicznej
Biznes i finanse 6 lutego 2023
DOM DEVELOPMENT SA (6/2023) Uchwała Zarządu w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji 50.000 akcji serii AH oraz 50.000 akcji serii AI w ramach kapitału docelowego oraz całkowitego pozbawienia dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru
Biznes i finanse 6 lutego 2023
MI: rządowe wsparcie na drogi samorządowe w 2023 r. (komunikat)
Biznes i finanse 6 lutego 2023

You Might also Like

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: polsko-litewskie rozmowy o energii (komunikat)

3 lutego 2023
Polityka i społeczeństwo

CIS: List członków Delegacji ZP OBWE ws. udziału Rosji w nadchodzącym Zimowym Spotkaniu Zgromadzenia w Wiedniu (komunikat)

2 lutego 2023
Polityka i społeczeństwo

CIS: 15 301 zł na rzecz WOŚP za obiad z Marszałkiem Senatu (komunikat)

2 lutego 2023
Polityka i społeczeństwo

MS: Ministerstwo Sprawiedliwości uczciło 79. rocznicę Akcji Bojowej „Kutschera” (komunikat)

2 lutego 2023
// Wiadomości Warszawa
Informacje lokalne: Warszawa, Mińsk Mazowiecki, Otwock, Piaseczno, Grodzisk Mazowiecki, Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki, Pruszków, Wołomin, Radzymin i więcej
Wiadomości WarszawaWiadomości Warszawa
Follow US

2022 © Wiadomości Warszawa - ZP20 Piotr Markowski

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o najważniejszych wydażeniach z Warszawy i okolic

Możesz wypisać się w dowolnej chwili. Korzystamy z MailChimp!

Removed from reading list

Undo
Witaj!

Zaloguj się

Lost your password?