Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłasza:
W momencie akcesji Polski do Unii Europejskiej 20 lat temu, wiele osób obawiało się konkurencji. Jednak Polska odnalazła się na jednolitym rynku europejskim, zwłaszcza w obszarze rolnictwa. Dziesięciokrotny wzrost wartości eksportu polskich artykułów rolno-spożywczych w okresie od 2004 r. do 2023 r. jest najlepszym przykładem tego, jak nasz kraj odniósł sukces – powiedział minister Czesław Siekierski podczas konferencji „Rolnictwo i gospodarka żywnościowa w minionym XX-leciu oraz perspektywy rozwoju”, zorganizowanej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Spotkanie było doskonałą okazją do zastanowienia się nad rozwojem polskiego sektora rolno-żywnościowego w ciągu ostatnich dwudziestu lat oraz omówienia obecnej sytuacji w branży oraz przyszłych wyzwań, przed którymi stoi polskie rolnictwo.
Minister Czesław Siekierski podkreśla, że stabilna polityka rolna jest kluczowa dla dalszego rozwoju sektora rolno-spożywczego w Europie. Wyzwania, takie jak opłacalność produkcji rolniczej, wysokie ceny energii i kwestie dotyczące Zielonego Ładu, wymagają przemyślanych rozwiązań, aby europejskie rolnictwo mogło konkurować na światowych rynkach.
Dzięki interwencji polskiego rządu wiele niekorzystnych zapisów Zielonego Ładu zostało już zmienionych – przypomniał minister Czesław Siekierski, podkreślając konieczność dalszego działania w celu zapewnienia stabilności i opłacalności produkcji rolnej w Europie.
Podczas polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej planujemy kontynuować dyskusję na temat istniejących nadal rozwiązań Zielonego Ładu. Ponadto, zamierzamy omówić zwiększenie budżetu na rolnictwo – powiedział Czesław Siekierski.
Minister rolnictwa regularnie spotyka się z przedstawicielami izb rolniczych, aby omawiać bieżące kwestie.
Europejskie rolnictwo w kontekście globalnego rynku
Minister Czesław Siekierski podczas dyskusji na forum UE poruszył kwestie związane z potencjalnym przyłączeniem Ukrainy do Unii Europejskiej, podkreślając konieczność solidnego przygotowania się do tego procesu.
Minister podkreślił konieczność zmiany umowy z krajami Mercosur, ze względu między innymi na sytuację w Ukrainie. Obecnie to jest jednym z tematów rozmów z ministrami rolnictwa innych krajów UE. Ministerstwo rolnictwa jako pierwsze wyraziło negatywne stanowisko w tej sprawie. Planowane jest także omówienie tej kwestii podczas spotkania z ministrem rolnictwa Francji Annie Genevard, która ma odwiedzić Warszawę.
Konferencja „Rolnictwo i gospodarka żywnościowa: retrospekcja i perspektywy” została zorganizowana przez Katedrę Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw SGGW oraz Katedrę Prawa Rolnego i Systemów Ochrony Żywności UW. Podczas konferencji omawiano transformację polskiego sektora rolno-żywnościowego w minionym dwudziestoleciu oraz perspektywy jego rozwoju w obliczu obecnych i przyszłych wyzwań.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi dr Czesław Siekierski, Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego prof. dr. hab. Michał Zasada oraz Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak zostali patronami wydarzenia.
Na spotkaniu uhonorowano naukowców za ich zasługi dla rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Minister wręczył Srebrne Krzyże Zasługi – odznaczenia nadane przez Prezydenta RP – prof. dr hab. Teresie Doroszewskiej i prof. dr hab. Stanisławowi Krasowiczowi.Zachęcamy do zapoznania się z komunikatami publikowanymi w serwisie PAP. Treść komunikatów nie jest modyfikowana przez PAP SA i jest prezentowana w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z ustawą prawo prasowe. (PAP)
Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl