Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o konieczności wprowadzenia zmian w przepisach o ruchu drogowym, po tragicznym wypadku spowodowanym przez kierowcę z zakazem prowadzenia pojazdów.
Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapowiedział surowe kary dla osób łamiących sądowy zakaz i zapewnił, że projekt nowego prawa jest już przygotowany i wkrótce rozpocznie się proces rządowy.
„Najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany” – dodał Myrcha.
W zeszły piątek w Warszawie doszło do tragicznego wypadku na przejściu dla pieszych, w którym śmierć poniósł 14-letni chłopiec. Kierowca, który miał blisko 2 promile alkoholu we krwi, prowadził bus pomimo zakazu i nie udzielił pomocy poszkodowanemu, uciekając z miejsca zdarzenia.
Nowe przepisy dotyczące przestępstw drogowych
Minister Sprawiedliwości zapowiada surowsze kary
Wprowadzenie „zabójstwa drogowego” jako odrębnego przestępstwa
W listopadzie 2024 roku zaprezentowano założenia reformy przepisów drogowych podczas konferencji, w której uczestniczyli ministrowie sprawiedliwości, infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji. Prace nad nowymi przepisami obejmowały również udział przedstawicieli Komendy Głównej Policji oraz Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
Wiceminister Arkadiusz Myrcha potwierdza, że planowane zmiany obejmują między innymi zaostrzenie przepisów dotyczących osób jadących pomimo sądowego zakazu, co w innych ustawodawstwach nazywane jest „zabójstwem drogowym”.
Ustawa musi zostać przyjęta jak najszybciej, dlatego prace międzyresortowego zespołu zostały już zakończone, a pakiet przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury jest na etapie rządowym. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, przygotowany wraz z MSWiA, w najbliższych dniach ma uzyskać wpis do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów, aby możliwe było rozpoczęcie konsultacji nowych regulacji jeszcze w styczniu.
Wiceminister Arkadiusz Myrcha podkreślił, że naszym celem jest wprowadzenie tego projektu do Sejmu w pierwszym kwartale i jego przedłożenie do podpisu prezydentowi w pierwszym półroczu 2025 roku.
Jedną z propozycji jest zaostrzenie kar za rażąco niebezpieczną, brawurową jazdę oraz za wypadek ze skutkiem śmiertelnym (wynikający z nielegalnego wyścigu, rażąco niebezpiecznej jazdy lub złamania zakazu prowadzenia pojazdów).
Zwiększenie kar dla kierowców
Jednym z kluczowych elementów proponowanych zmian jest zwiększenie kar dla kierowców, którzy nie respektują sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. W przypadku złamania zakazu, sąd powinien mieć możliwość nałożenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów. Dodatkowo, pojazd może zostać skonfiskowany, a kierowca musi zapłacić minimalną grzywnę w wysokości 10 000 zł, co ma działać jako środek odstraszający.
Znaczące zmiany dotyczą również prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu. Osoby kierujące pojazdem z zawartością alkoholu we krwi od 0,5 do 1,5 promila lub objęte zakazem prowadzenia pojazdów, mogą stracić pojazd na decyzję sądu. W przypadku przekroczenia stężenia alkoholu powyżej 1,5 promila, sąd będzie zobowiązany do orzeczenia konfiskaty pojazdu.
Przewiduje się wprowadzenie nowego przepisu do Kodeksu karnego, który uniemożliwi zawieszenie kary pozbawienia wolności dla kierowców prowadzących pojazd z zawartością alkoholu powyżej 1,5 promila.
Konsekwencje udziału w nielegalnych wyścigach to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Zmiany w przepisach dotyczących zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h obejmą także drogi jednojezdniowe dwukierunkowe poza obszarem zabudowanym, co ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa.
Planowane jest stworzenie publicznego rejestru osób z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych, co ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.
Nowi kierowcy będą podlegać okresowi próbnemu z niższymi limitami prędkości oraz obowiązkowymi szkoleniami uzupełniającymi, co ma na celu poprawę ich umiejętności za kierownicą.
Nie będzie możliwości redukcji punktów karnych za najcięższe wykroczenia drogowe poprzez szkolenia w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, co ma na celu zwiększenie odpowiedzialności kierowców.
Stawki ubezpieczenia OC dla osób uczestniczących w nielegalnych wyścigach zostaną podniesione, aby zniechęcić do takich działań.
Osoby w wieku 17 lat będą mogły uzyskać prawo jazdy, lecz będą mogły prowadzić pojazd jedynie w towarzystwie co najmniej 24-letniego opiekuna, który ma prawo jazdy od co najmniej 5 lat, co ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa młodych kierowców.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl