W Senacie Rzeczypospolitej Polskiej zostało podpisane porozumienie przez przedstawicieli 10 organizacji pozarządowych, które działają na rzecz poprawy kompetencji finansowych społeczeństwa. W rezultacie powołano Krajowe Centrum Edukacji Ekonomicznej (KCEE) – pierwszą inicjatywę tego typu w Polsce, która ma na celu długofalowy i międzysrodowiskowy rozwój współpracy w zakresie edukacji ekonomicznej. To także jeden z efektów oficjalnego podsumowania Roku Edukacji Ekonomicznej 2024 (REE), w którym wzięli udział m.in. Marszałek Senatu oraz wysocy reprezentanci ministerstw finansów, edukacji narodowej i społeczeństwa obywatelskiego.
Krajowe Centrum Edukacji Ekonomicznej (KCEE) będzie kontynuować idee i działania REE, skupiając się na rozwoju i upowszechnianiu edukacji finansowej, ekonomicznej i przedsiębiorczości. Ponadto, KCEE będzie pielęgnować dziedzictwo Władysława Grabskiego i Janusza Korczaka w dziedzinie edukacji ekonomicznej oraz inicjować utworzenie Koalicji na Rzecz Edukacji Ekonomicznej, zrzeszającej różnorodne instytucje wspierające edukację ekonomiczną w Polsce. Siedzibą KCEE będzie Klub Bankowca w Warszawie, udostępniony przez Związek Banków Polskich.
KCEE ma na celu nie tylko prowadzenie działań edukacyjnych, ale także wsparcie w realizacji celów Krajowej Strategii Edukacji Finansowej oraz wdrażanie nowego przedmiotu „biznes i zarządzanie” w szkołach. Współpraca z środowiskiem akademickim pozwoli na prowadzenie badań i analiz diagnozujących potrzeby w zakresie edukacji ekonomicznej, a ich wnioski i rekomendacje będą szeroko promowane i udostępniane. KCEE ma również być platformą współpracy i inspiracji dla osób i instytucji, aby rozwijać edukację finansową, ekonomiczną i przedsiębiorczość w Polsce.
W 2024 roku zainicjowano ponad 500 różnych inicjatyw i wydarzeń związanych z edukacją ekonomiczną, które odbyły się w całym kraju w ramach obchodów REE. Uczestniczyło w nich ponad 750 tys. osób, w tym ponad 100 tys. uczniów, którzy wzięli udział w lekcjach i warsztatach poświęconych tej tematyce. Odbyło się ponad 150 wydarzeń, w tym kongresów, konferencji i seminariów z prezentacją idei REE 2024, a rola edukacji ekonomicznej była omawiana m.in. podczas najważniejszych konferencji gospodarczych w różnych miastach. Ponad 500 lokalnych i regionalnych projektów edukacyjnych, takich jak konferencje, wystawy czy projekty organizowane przez samorządy, szkoły i biblioteki, potwierdzały zasięg wydarzeń i inicjatyw.Dodatkowo, zostało przeprowadzonych ponad 20 analiz i badań dotyczących poziomu wiedzy z zakresu edukacji ekonomicznej wśród Polaków. Wyniki tych badań, a także wiele raportów i artykułów na temat edukacji ekonomicznej w Polsce, będą wkrótce dostępne w specjalnie przygotowanym repozytorium na stronie www.kcee.edu.pl.
Jednym z sukcesów REE jest przywrócenie powieści Janusza Korczaka pt. „Bankructwo Małego Dżeka” na listę lektur szkolnych. Książka ta jest uznawana za jedną z najważniejszych w zakresie praktycznej i powszechnej edukacji ekonomicznej w Polsce. Dodatkowo, rozpoczęto prace legislacyjne nad ułatwieniami w tworzeniu i funkcjonowaniu spółdzielczości uczniowskiej w polskich szkołach.
Do grona sygnatariuszy porozumienia o powołaniu Krajowego Centrum Edukacji Ekonomicznej dołączyły organizacje takie jak Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Czepczyński Family Foundation, Fundacja GPW, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Fundacja im. Lesława A. Pagi, Fundacja Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży – Trampki na giełdzie, Fundacja Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze oraz Związek Harcerstwa Polskiego.
Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl