Nowe połączenia kolejowe – lepsza mobilność dla wszystkich!

Ministerstwo Infrastruktury pragnie poinformować wszystkich o zmianie w rozkładzie jazdy obowiązującym od 11 czerwca 2023 r. Podróżni będą mieli dostęp do nowych połączeń m.in. z Wieliszewa do Zegrza, z Ostrołęki do Chorzel oraz ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju. Czas podróży skróci się np. z Warszawy do Radomia i z Krakowa do Bielska-Białej. Zmodernizowano również przystanki i perony, aby były wygodniejsze i dostępne dla wszystkich. Ponadto, wprowadzono pociągi wakacyjne, a także wykonano niezbędne prace na stacjach Warszawa Zachodnia i Olsztyn Główny. Nowy rozkład jazdy obowiązuje od 11 czerwca do 2 września 2023 r.

„Zmiany w rozkładzie jazdy na kolei w wakacje okazały się bardzo korzystne. Przywrócono połączenia na Mazowszu, Dolnym Śląsku i w województwie świętokrzyskim, a podniesienie prędkości pociągów osobowych do 160 km/h skróciło czas podróży m.in. z Warszawy do Radomia. Ponadto udostępniono trzeci i ostatni most kolejowy nad Wisłą w Krakowie, a budowa łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej usprawniła ruch kolejowy na trasie Łódź-Kraków. Dużą zaletą jest również wybudowanie toru między Centralną Magistralą Kolejową a linią Kielce – Fosowskie, który umożliwi planowanie lepszych połączeń. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że wszystkie te zmiany mają na celu jeszcze lepsze i szybsze łączenie ludzi z całego kraju.”

Ultra-realistyczne zdjęcie wieży radarowej w trakcie budowy na terenie miejskim, z widocznym sprzętem budowlanym i pracownikami na placu, otoczonej zabudową Warszawy, pokazujące harmonijne wpasowanie inwestycji w miejskie otoczenie, dzień, czyste niebo.

Nowy rozkład jazdy na kolei, który 11 czerwca wchodzi w życie, stanowi kamień milowy w działaniach rządu na rzecz walki z wykluczeniem komunikacyjnym. Pociągi po wielu latach powracają na wiele lini kolejowych, a wiele tras będzie pokonywane znacznie szybciej. Tym samym, wszystko to ma na celu stworzenie szybszych, wygodniejszych i bezpieczniejszych podróży pociągiem. Jestem przekonany, że dzięki tym zmianom, kolej będzie coraz częściej pierwszym wyborem dla podróżnych – powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.

Aby poznać szczegóły dotyczące letniej korekty rozkładu kolejowego, odwiedź stronę https://www.gov.pl/web/infrastruktura/nowe-mosty-nowe-tory-nowe-polaczenia–nowy-rozklad-jazdy-na-kolei i dowiedz się więcej.

Pasażerowie mają teraz możliwość skorzystania z połączenia PKP IC „Miechowita”, który wyruszy codziennie ze stolicy Małopolski do Piły Głównej. Odjeżdża o 10:20 i dojeżdża do celu o 17:01, po drodze zatrzymując się w Miechowie, Częstochowie, Ostrowie Wielkopolskim i Poznaniu. W drugą stronę kursuje od 11:24 do 18:07.

11 czerwca w Miechowie odbyła się uroczystość nadania nazwy pociągowi na trasie Kraków-Piła. Jest to wyjątkowe wydarzenie, które upamiętnia urodzonego w tym mieście Macieja Miechowitę – wybitnego lekarza, humanisty i profesora Akademii Krakowskiej. Jego prace z zakresu medycyny, historii, geografii, astrologii i alchemii po dziś dzień są wykorzystywane przez naukowców na całym świecie.

ultra realistyczne, fotograficzne ujęcie przebudowywanego budynku w Warszawie – widoczne prace budowlane, rusztowania, maszyny budowlane, pracownicy w odzieży ochronnej, kontrast między starą fasadą a nowoczesnymi elementami, żywe miejskie otoczenie

Rozwój sieci połączeń kolejowych w naszym kraju przyczynia się do odnowy znaczenia i roli kolei w Polsce. Sprawia to, że coraz więcej Polaków wybiera kolej jako środek transportu, co przekłada się na wysoką frekwencję i rekordowe wyniki. PKP Intercity bierze na siebie misję społeczną, dążąc do przybliżenia sylwetek wielkich postaci w historii naszego kraju. Jednym z przykładów jest wprowadzenie połączenia kolejowego między Krakowem a Piłą, z przystankiem w Miechowie, upamiętniającego Macieja Miechowitę, który do dziś jest często zapominany, ale niezwykle ważny w naszej historii – stwierdził minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Maciej Miechowita to znany lekarz, uczeń Hipokratesa, który żył w XVI wieku. Jego najbardziej znanym dziełem jest „Chronica Polonorum” (Kronika Polska), opisująca dzieje Polski aż po czasy Zygmunta I Starego, który był przyjacielem Miechowity. Jego dokonania zapewniły mu miano „rodzimego Hipokratesa”. Należy do nich również traktat medyczny „Convservatio sanitatis”, w którym zawarte są wskazówki dotyczące zachowania zdrowia. W 2023 roku będziemy obchodzić pięćsetną rocznicę śmierci Macieja Miechowity.

PKP Intercity nieustannie podejmuje działania w celu popularyzacji ważnych postaci i wydarzeń historycznych. Ich najnowszym osiągnięciem jest nadanie nazwy „Miechowita” pociągowi kursującemu z Krakowa do Piły. W listopadzie 2021 roku przewoźnik nadał nazwę „Marszałek Piłsudski” kolejnemu pociągowi z Krakowa do Warszawy. Natomiast w 2018 roku, z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, PKP Intercity ozdobiło swoje lokomotywy biało-czerwoną grafiką, a na Powiślu pojawił się mural z okazji tej okoliczności. Również w 2021 roku przewoźnik włączył się w obchody 120. rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, oklejając jedną ze swoich lokomotyw okolicznościowymi nadrukami.

Zdjęcie ultrarealistyczne, najwyższej jakości. Rozbudowa ulicy w Piasecznie – plac budowy na dużej miejskiej drodze. Ciężki sprzęt, robotnicy w kamizelkach odblaskowych, znaki tymczasowej organizacji ruchu, część ulicy zamknięta. Budowane lub modernizowane chodniki, nowa nawierzchnia. Mieszkańcy obserwujący prace, rowerzyści, letnia pogoda, dużo zieleni wokół.

Krzysztof Świerczek twierdzi, że od ponad dwudziestu lat PKP Intercity dba nie tylko o dobre relacje łączące Polskę i Polaków, ale także o wspólne korzenie naszej ojczyzny, promując historię Polski oraz edukując społeczeństwo w zakresie postaci i wydarzeń z nią związanych.

Pamięć o Macieju Miechowicie ma dla naszego miasta szczególny wymiar. Miechowicz to wybitny Polak, którego dzieła i osiągnięcia przetrwały przeciąg pięciu stuleci i są nadal cenione przez wszystkich. Wszystkim mieszkańcom Miechowa daje to okazję, by bliżej poznać wielkiego syna miasta oraz jego wyjątkowy, barwny życiorys – powiedział burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski.

Serwis PAP SA publikuje komunikaty bez żadnych zmian, zgodnie z ich oryginalnym kształtem i treścią. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego zawartość, z uwzględnieniem przepisów ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl