Nowoczesne i trzykrotnie większe czytelnie Biblioteki Narodowej – jak się zmienia kultura czytania

Biblioteka Narodowa, jedna z najstarszych i największych bibliotek narodowych na świecie, zmodernizowała swoje czytelnie i przestrzenie publiczne dzięki funduszom Unii Europejskiej. „Zbiory zgromadzone w BN są częścią dziedzictwa naszej Rzeczypospolitej, ale także dziedzictwa europejskiego i światowego – powiedział Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej – Chcemy pokazać, że stanowimy ich integralną część.”

Biblioteka Narodowa w Warszawie stała się bardziej przyjazna dla czytelników, kiedy w styczniu 2022 roku zostały zakończone prace modernizacyjne i przebudowy przestrzeni publicznych. 275-letnia uroczystość oddania do użytku zrewitalizowanych wnętrz przy Alei Niepodległości stała się okazją do uczczenia sukcesu projektu, który został sfinansowany przez środki europejskie w wysokości 22,2 mln zł.

„Gdy spojrzymy na efekt modernizacji, 40 mln złotych to nie jest duży koszt. Znaczna część tej kwoty to są środki, które Biblioteka Narodowa pozyskała przede wszystkim z UE. Bardzo wiele projektów biblioteka w ten sposób finansuje, bo chcemy też pokazać, że polska Biblioteka Narodowa jest częścią światowego dziedzictwa, a na pewno europejskiego” – podkreśla Tomasz Makowski.

Realizacja projektu modernizacji pozwoliła nam zaoferować użytkownikom wygodny i przyjazny dostęp do zasobów czytelni i przestrzeni publicznych. Prace remontowo-budowlane, korekta trasy transportera książek oraz zakup mebli i wyposażenia umożliwiły dostęp do komputerów, ekranów dotykowych oraz baz danych w czytaniu i przestrzeni publicznej.

Ultrarealistyczne zdjęcie nowoczesnego tramwaju podczas mycia w zaawansowanej myjni przejazdowej na terenie zajezdni tramwajowej w Warszawie. Na zdjęciu słoneczny dzień, woda pod ciśnieniem czyszcząca zielono-żółty tramwaj, czyste tory, techniczny budynek w tle, widoczne detale infrastruktury myjni. Brak ludzi.

„Czytelnie zaprojektowane przez Tomasza Koniora znakomicie wpasowały się w budynek, który został zaprojektowany w latach 60. Udało nam się połączyć starą perspektywę architekta z zupełnie nową. Dzisiaj czytelnie odpowiadają naszej wrażliwości, naszym aspiracjom, ale także pokazują, jak można wykorzystać tkankę, która została zastana i pokazać ją w bardzo atrakcyjny sposób” – zaznacza dyrektor Biblioteki Narodowej.

Rewitalizacja przestrzeni publicznych biblioteki obejmuje również przestrzeń rekreacyjną, w tym cztery, wyjątkowo zróżnicowane ogrody wewnętrzne, wśród których znajduje się ogród z sadem.

Biblioteka oferuje różnorodne zajęcia dla wszystkich grup wiekowych.

W ramach oferty biblioteki, wszystkie grupy wiekowe znajdą tu szeroki wybór interesujących zajęć, które zapewnią im rozrywkę i edukację jednocześnie.

„Kultura to inwestycja. Modernizacja czytelń i przestrzeni publicznych Biblioteki Narodowej stworzyła miejsce, które ma inspirować do kreatywności. Dzięki przeprowadzonym inwestycjom placówka pozwoli na realizację zadań wykraczających poza tradycyjne funkcje biblioteki. Infrastruktura będzie sprzyjała edukacji, informacji i kulturze, ale też wypoczynkowi i rekreacji” – mówił w trakcie uroczystego otwarcia czytelni Grzegorz Puda, minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Ultrarealistyczne zdjęcie nowoczesnej warszawskiej wiaty przystankowej: czyste szyby, dach z przezroczystego tworzywa, solidna metalowa konstrukcja, panele reklamowe, ludzie czekający na autobus, widoczne miejskie otoczenie, jesienna pogoda, światło dzienne

Biblioteka Narodowa ma nowe przestrzenie publiczne, które są jej wizytówką. Odnowiona czytelnia jest teraz przystosowana do wymogów współczesności, oferując trzykrotnie więcej miejsca niż poprzednio. W ramach prac remontowo-budowlanych wprowadzono także nowoczesne udogodnienia, w tym montaż wind, który ułatwi dostęp do czytelni osobom z niepełnosprawnościami.

„Biblioteki narodowe są w każdym państwie symbolami niepodległości. Ich budynki i zbiory świadczą o aspiracjach państwa i narodu. Biblioteka Narodowa, która w zeszłym roku skończyła 275 lat jest jedną z najstarszych bibliotek narodowych na świecie, a w XVIII w była największą. Jakość i historia zbiorów, które były przez dziesięciolecia gromadzone w Bibliotece Narodowej to skarbiec Rzeczpospolitej” – zaznaczył Tomasz Makowski.

Projekt „Modernizacja czytelń i przestrzeni publicznych Biblioteki Narodowej”, który został zrealizowany dzięki wsparciu ze strony Funduszu Spójności oraz Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ), przyczynił się do poprawy jakości usług świadczonych przez Bibliotekę Narodową.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl