Spędziła ponad trzy tygodnie w Pleszewie, obserwując pracę samorządu, poznając strukturę zarządzania i miasta, a co najważniejsze – wyciągając wnioski, które mogą być wdrożone na Ukrainie w ramach jej autorskiego projektu dobrego zarządzania. Mowa o urzędniczce z miasta Rohań w obwodzie charkowskim.
Tetiana Maksymowa przyjechała z Charkowa, aby wziąć udział w międzynarodowym programie Fundacji Solidarności Międzynarodowej „Dobre zarządzanie – 2024 WIN4UA”, który promuje współpracę polskich samorządów z ich ukraińskimi odpowiednikami. Pleszew dołączył do programu po raz pierwszy dzięki współpracy ze Związkiem Miast Polskich. Celem programu jest wymiana wiedzy i doświadczeń, które przyczynią się do rozwoju ukraińskich gromad w ramach trwającej reformy decentralizacyjnej Ukrainy.
– Tetiana została wybrana spośród 120 kandydatów, którzy przeszli rekrutację, i znalazła się wśród 14 ukraińskich urzędników, którzy zostali wybrani do pracy w polskich miastach. Na co dzień pełni funkcję zastępcy naczelnika Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Inwestycji, Współpracy Międzynarodowej, Komunikacji i Turystyki w Rohaniu – mówi Anna Bogacz, rzecznik prasowy pleszewskiego ratusza i opiekun stażystki.Tetiana, stażystka z Ukrainy, miała okazję poznać zasady funkcjonowania urzędu, strukturę zarządzania oraz specyfikę pracy samorządu polskiego. Podczas swojego pobytu zdobyła cenne umiejętności i doświadczenia, które chce wykorzystać po powrocie do kraju. Interesowała się przede wszystkim projektem odbudowy miasta po wojnie, pomocą dla małych przedsiębiorstw, pisaniem projektów inwestycyjnych oraz współpracą z młodzieżą. Ponadto odwiedziła inne instytucje w Pleszewie, takie jak Powiatowy Urząd Pracy, Pleszewskie Centrum Medyczne i DMG MORI Poland.
Projekt „Dobre zarządzanie – 2024 WIN4UA” zakończył się w Warszawie spotkaniem podsumowującym, na którym uczestnicy programu dzielili się swoimi stażowymi doświadczeniami. Rzeczniczka pleszewskiego urzędu podkreśliła, że program stażowy był ogromną wartością także dla polskich samorządów, umożliwiając wymianę doświadczeń, wiedzy oraz nawiązanie kontaktów i współpracę.
Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl