Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że polsko-ukraińska współpraca rozwojowa została zintensyfikowana. W ramach tego porozumienia, oba kraje zamierzają uproszczyć kwestie regulacyjne dla polskich i ukraińskich firm, tworząc tzw. Białą Księgę, która ma służyć wyjaśnieniu i rozwiązaniu problemów występujących w ich wzajemnych relacjach gospodarczych. Spotkanie delegacji z obu krajów, w którym uczestniczyli m.in. pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz oraz wicepremier ds. odbudowy Ukrainy Ołeksandr Kubrakov, odbyło się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Polska jest gotowa, aby zaoferować Ukrainie wsparcie w powojennej odbudowie, w tym rolę hubu logistyczno-spedycyjnego. Jadwiga Emilewicz podkreśliła to na spotkaniu z delegacją Ukrainy, przewodniczoną przez wicepremiera ds. powojennej odbudowy Ołeksandra Kubrakova. Jej zdaniem, Polska może stać się zaufanym i sprawdzonym partnerem dla Ukrainy w tym procesie.
Wiceminister Emilewicz podkreśliła nadzieję, że Ukraina wesprze starania Polski o włączenie jej do Komitetu Sterującego Platformy Koordynacyjnej Darczyńców Grupy G7. Głównymi uczestnikami spotkania, które odbyło się w Kancelarii Premiera, byli min.: minister Michał Dworczyk, były minister finansów Tadeusz Kościński oraz przedstawiciele Ukrainy: Anna Jurczenko, Ołeksandra Azarkina, Mustafa Masi Nayyem i Rusłan Perun z ambasady Ukrainy w Warszawie.
Polska liczy na pozytywny odzew ze strony Ukrainy w tej kwestii, a spotkanie stanowiło doskonałą okazję do wymiany poglądów na temat działań mających na celu wspomóc i rozwijać wzajemne relacje.
Rozmowy bilateralne stron miały na celu przyczynienie się do odbudowy Ukrainy po wojnie oraz jej przyszłego akcesu do Unii Europejskiej. Ustalono, że będą regularnie odbywać się konsultacje pomiędzy Polską a Ukrainą, a także uczestniczyły w nich organizacje zajmujące się wspieraniem biznesu oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.
PAP SA nie wprowadza jakichkolwiek zmian do treści komunikatów publikowanych w serwisie. Odpowiedzialność za treść komunikatu ponosi nadawca, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Źródło: pap-mediaroom.pl