Polsko-amerykańskie Rozmowy na Temat Transportu w Europie Środkowej – Przegląd Stanu Obecnego

Minister Andrzej Adamczyk zaproponował podczas spotkania, aby w ciągu najbliższych trzech lat zbudować sieć dróg, która połączyłaby Polskę, Czechy, Słowację, Węgry i Ukrainę. Takie połączenie pomogłoby w zapewnieniu stabilności i bezpieczeństwa na Ukrainie.

Ambasador Marek Brzezinski wyraził zgodę na propozycję Ministerstwa Infrastruktury i zadeklarował wsparcie Stanów Zjednoczonych dla projektu budowy sieci dróg w Europie Środkowej. Zadeklarował, że Stanom Zjednoczonym zależy na zapewnieniu bezpieczeństwa na Ukrainie, a także na zwiększeniu wymiany handlowej między Europą Środkową a innymi krajami.

Ministerstwo Infrastruktury wspólnie z ambasadorem Stanów Zjednoczonych rozpoczęło prace nad projektem budowy sieci połączeń dróg w Europie Środkowej. Minister Andrzej Adamczyk zadeklarował, że do końca 2023 r. zostaną podpisane wszystkie umowy, które zapewnią finansowanie i wsparcie techniczne dla realizacji tego przedsięwzięcia.

12 września 2023 r. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce, Markiem Brzezinskim, w Warszawie. Omawiano możliwości rozwoju infrastruktury transportowej jako efektywnego sposobu na przezwyciężenie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W spotkaniu uczestniczył także Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel.

Ultrarealistyczne zdjęcie ukazujące nowoczesny zakład uzdatniania wody w Wieliszewie, Polska, z naciskiem na obszar instalacji nowoczesnych systemów filtracyjnych wewnątrz obiektu. Widać czyste, dobrze oświetlone wnętrza przemysłowe, zaawansowane urządzenia filtracyjne, zbiorniki i infrastrukturę techniczną. Atmosfera powinna być pełna precyzji, technologii i czystości. Bez postaci ludzkich.

Minister Andrzej Adamczyk zaproponował, aby w ciągu najbliższych trzech lat zbudować sieć dróg, która połączyłaby Polskę, Czechy, Słowację, Węgry i Ukrainę. Takie połączenie pomogłoby w zapewnieniu stabilności i bezpieczeństwa na Ukrainie. Ambasador Marek Brzezinski przychylnie odniósł się do tej propozycji i zadeklarował wsparcie Stanów Zjednoczonych dla projektu budowy sieci dróg w Europie Środkowej.

Ministerstwo Infrastruktury wraz z ambasadorem zaczęło prace nad projektem budowy sieci połączeń dróg w Europie Środkowej. Minister Andrzej Adamczyk wyraził przekonanie, że do końca 2023 r. zostaną podpisane wszystkie umowy, które zapewnią finansowanie i wsparcie techniczne dla realizacji tego przedsięwzięcia.

Współpraca w sektorze transportowym w Europie Środkowej stała się kluczowym elementem. Dlatego też podejmujemy działania, aby zniwelować negatywne konsekwencje tej inwazji i zbudować systemy transportowe, które będą odporne na zakłócenia w przyszłości. Inwestycje, których dokonujemy, przyczyniają się do budowy trwałych, odpornych na zakłócenia łańcuchów logistycznych, a także do skutecznego ożywienia gospodarki Ukrainy – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury zwrócił uwagę na doniosłą rolę rozwoju infrastruktury transportowej w rejonie państw Trójmorza, która stanowi klucz do przyszłości całej Europy. Podkreślił jednocześnie konieczność budowy infrastruktury transportowej podwójnego zastosowania (cywilnego i wojskowego) na wschodniej flance NATO, a także jej wpływ na bezpieczeństwo całej Europy.

Nowoczesna, czysta sala operacyjna na 3. piętrze szpitala w Warszawie podczas wymiany posadzki. W tle widoczny personel medyczny oraz zaawansowany robot chirurgiczny da Vinci. Oświetlenie typowe dla sali operacyjnej, atmosfera miejsca remontowanego pod nowoczesne technologie medyczne. Jakość fotograficzna, ultra realistyczny obraz.

Polska odgrywa kluczową rolę w tworzeniu europejskiego korytarza transportowego TEN-T, który ma połączyć Morze Bałtyckie, Morze Czarne i Morze Egejskie, a tym samym zapewnić efektywny transport na osi północ-południe Europy, wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej. Droga Via Carpatia stanowi już pierwszy krok w kierunku realizacji tego projektu, a planowany element kolejowy – Rail Carpatia – jest wyraźnym sygnałem dla całej Europy Środkowej, w tym Ukrainy – mówi minister A. Adamczyk.

Andrzej Bittel wyraził swoje przekonanie, że dzisiejsze spotkanie między naszymi państwami będzie kamieniem milowym w kierunku dalszego wzmacniania relacji opartych na wieloletniej tradycji, wzajemnym zaufaniu i wspólnych celach. Jestem przekonany, że wspólnie znajdziemy odpowiedzi na wyzwania, przed jakimi stoimy.

PAP SA publikuje komunikaty bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Jednocześnie nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl