Prezydent Andrzej Duda zatwierdził ustawę dotyczącą programu CEEPUS IV, który dotyczy wymiany uniwersyteckiej – poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Program ten, po Erazmusie, cieszy się dużą popularnością, a Polska jest jego największym beneficjentem.
Według komunikatu, nowe porozumienie ma na celu utrzymanie stabilnych i korzystnych warunków, które umożliwią intensywniejszy rozwój współpracy w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego pomiędzy Polską a państwami Europy Środkowej i Południowej.
CEEPUS jest drugim co do wielkości programem wymiany akademickiej po Erazmusie. Od jego powstania w 1993 roku skorzystało już około 90 tysięcy studentów oraz w mniejszym stopniu nauczycieli akademickich.
„Porozumienie CEEPUS IV stanowi nową wersję umowy ustanawiającej podstawy prawne funkcjonowania tego programu” – napisano w komunikacie.
Według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska jest największym beneficjentem programu. Co roku około 300 osób (studentów, doktorantów i nauczycieli akademickich) wyjeżdża z Polski do innych krajów regionu w ramach programu, podobna liczba uczestników przyjeżdża do Polski z innych krajów.
W Warszawie we wrześniu 2023 r. kraje członkowskie podpisały porozumienie dotyczące czwartej edycji programu, które ma regulować funkcjonowanie programu po wygaśnięciu CEEPUS III w maju 2025 r.
CEEPUS IV wprowadza nowe formy współpracy akademickiej, takie jak nauczanie zdalne i hybrydowe, wsparcie dla studentów z niepełnosprawnościami oraz osób w trudnej sytuacji materialnej, obok tradycyjnej wymiany akademickiej.
CEEPUS to program umożliwiający studentom i nauczycielom akademickim uczestnictwo w wymianie edukacyjnej w krajach Europy Środkowej. Uczestnicy programu otrzymują zwolnienie z opłat za naukę i stypendia na okres od 3 do 10 miesięcy, co pozwala im rozwijać się zawodowo i akademicko.
CEEPUS obejmuje uczelnie z 16 krajów Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Albanię, Austrię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Węgry, Macedonię, Mołdawię, Czarnogórę, Polskę, Rumunię, Serbię, Słowację, Słowenię i Prisztinę / Kosowo.
Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl