Rzecznik Praw Pacjenta i Komendant Główny Policji podpisali porozumienie o współpracy, w ramach którego policjanci i ratownicy medyczni będą się uczyć zasad bezpiecznej interwencji wobec osób w kryzysie psychicznym – poinformował Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
W trakcie podpisywania porozumienia w siedzibie Komendy Głównej Policji w Warszawie, Rzecznik Praw Pacjenta poinformował, że jego przedstawiciele oraz policjanci odbyli serię spotkań dotyczących bezpieczeństwa pacjentów.
„Na tych spotkaniach omówiliśmy postępowania z pacjentem w ramach stosowania ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Pochyliliśmy się również nad przestrzeganiem przepisów normujących interwencje policyjne, w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjenta oraz doprowadzenia go do szpitala” – wyjaśnił Bartłomiej Chmielowiec.
Podczas spotkań omówiono obszary współpracy, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i poszanowania praw pacjentów przez funkcjonariuszy policji oraz ratowników medycznych policji podczas wykonywania obowiązków służbowych.
W trakcie spotkań ustalono obszary współpracy, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i poszanowania praw pacjentów przez funkcjonariuszy policji oraz ratowników medycznych policji podczas wykonywania obowiązków służbowych.
„Nierzadko powracającym tematem w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta jest stosowanie przymusu bezpośredniego przez policję w trakcie interwencji i doprowadzenia do podmiotu leczniczego, w tym m.in. użycia kajdanek w przypadku braku innych środków przymusu bezpośredniego. Jest to obszar, który wymaga wypracowania dobrych rozwiązań” – zaznaczył Chmielowiec.
Wspólne szkolenia będą kluczowe dla zwiększenia zrozumienia potrzeb osób w kryzysie psychicznym oraz budowania empatycznej komunikacji między pacjentem a policjantem.
Podkreślił, że dzięki nim możliwe będzie wypracowanie dobrych praktyk, które pozwolą uniknąć prowokacyjnej komunikacji i lepiej zrozumieć potrzeby osób w kryzysie psychicznym.
Chmielowiec sugeruje, że porozumienie umożliwi wymianę wiedzy eksperckiej dotyczącej praw pacjentów oraz wzmocni współpracę pomiędzy Policją a placówkami medycznymi.
Rzecznik Praw Pacjenta podkreślił, że docenia trudną pracę policjantów na co dzień i coraz częściej muszą się oni mierzyć z bardzo trudnymi sytuacjami, które wymagają specyficznej interwencji, np. gdy pacjent jest w kryzysie psychicznym albo jest nadmiernie pobudzony w wyniku spożycia środków odurzających.
„Wspólnie chcemy odpowiedzieć na to wyzwanie, żeby z jednej strony policjanci czuli się bezpiecznie, z drugiej strony, żeby bezpieczny był personel medyczny, a także pacjent” – skwitował Chmielowiec.
Inspektor dr Tomasz Michułka, zastępca Komendanta Głównego Policji, podkreślił, że podpisane porozumienie z Policją przyczyni się do poprawy opieki nad obywatelami.
Według inspektora dr Tomasza Michułki, trudnością w codziennych interwencjach policji jest stan psychofizyczny osób, z którymi się stykają, często spowodowany zażyciem różnych substancji odurzających.
„Podpisane porozumienie z Rzecznikiem Praw Pacjenta jest bardzo istotne dla polskich funkcjonariuszy, ponieważ wspólna wymiana doświadczeń i wspólny trening pozwolą na realizowanie interwencji z poszanowaniem praw i godności drugiej osoby, ale także poprawią bezpieczeństwo zarówno osoby, wobec której podejmowana jest interwencja, jak i samych policjantów i ratowników medycznych” – wskazał.
Według inspektora Michułki, współpraca ta ma na celu ułatwienie komunikacji między funkcjonariuszami interweniującymi.
Inspektor dodał, że celem podjętej współpracy jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osób uczestniczących w interwencji, włącznie z osobami postronnymi, oraz ograniczenie sytuacji kryzysowych.
Źródło: pap-mediaroom.pl