Szczególne znaczenie ma także art. 3 Traktatu Waszyngtońskiego, który stanowi o rozwijaniu i utrzymywaniu indywidualnych zdolności do odparcia napaści zbrojnej przez każde państwo Sojuszu.
W związku z tym, Senat RP podjął jednogłośnie uchwałę w 25. rocznicę przystąpienia Polski do NATO, podkreślając, że wstąpienie do NATO było i jest dla Polski gwarancją bezpieczeństwa, zgodnie z art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego.
Dzisiaj, tj. 6 marca br., Senat informuje o podjęciu ww. uchwały, mającej na celu podkreślenie znaczenia przystąpienia Polski do NATO.
25 lat obecności Polski w NATO to czas dynamicznego rozwoju i budowania silnej pozycji w Sojuszu Północnoatlantyckim. Kryzys bezpieczeństwa w środkowo-wschodniej Europie wywołany agresją Rosji na Ukrainę stanowił sprawdzianem dla Sojuszu i zobowiązań partnerskich. Przynależność do NATO jest dziś uznawana za niezbędną.
Uchwała Senatu przypomina o historycznym akcie przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego, który miał miejsce 12 marca 1999 r. Podkreśla również znaczące wydarzenia i działania poprzedzające ten moment, takie jak nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Paktem Północnoatlantyckim w marcu 1990 r., propozycja Sojuszu państwom Układu Warszawskiego dotycząca partnerstwa i rozwoju kontaktów wojskowych, exposé premiera Jana Olszewskiego z 21 grudnia 1991 r. zapowiadające zacieśnianie więzi z NATO, wizyta prezydenta Billa Clintona w Warszawie w lipcu 1997 r. oraz kontrasygnata premiera Jerzego Buzka Aktu Ratyfikacyjnego Traktatu Północnoatlantyckiego z 23 lutego 1999 r.
Informujemy, że wszystkie komunikaty opublikowane na naszym serwisie PAP są prezentowane w formie pierwotnej, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian. Nadawca komunikatu odpowiada za jego treść zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa prasowego. (PAP)kom/ jls/
Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl