Wydarzenie ma na celu stworzenie platformy do dialogu, wymiany doświadczeń i zacieśniania współpracy pomiędzy polskimi naukowcami zaangażowanymi w międzynarodowe konsorcja badawcze z różnych dziedzin nauki, w tym nauk społecznych, humanistycznych, ścisłych, przyrodniczych i medycznych.
16-17 stycznia odbyła się konferencja zorganizowana przy współpracy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Departamentu Innowacji i Rozwoju Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP. To pierwsze wydarzenie zorganizowane przez Międzykolegialne Centrum Badań nad Rodzinami i Generacjami (CBnRG), które zostało powołane do życia 16 stycznia. CBnRG jest drugą interdyscyplinarną placówką badawczą powstałą w SGH, po AI Lab | SGH, czyli Międzykolegialnym Centrum Sztucznej Inteligencji i Platform Cyfrowych.
„Bardzo dużą wagę przywiązujemy w naszej uczelni do badań naukowych – jeżeli chcemy być znani w Europie i na świecie, musimy jak najwięcej tych badań realizować” – powiedział dr hab. Piotr Wachowiak, rektor i profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
„Stworzyliśmy wydział ds. strategicznej infrastruktury badawczej, a w ramach ministerstwa funkcjonują programy wspierające rozwój infrastruktury badawczej, które zapewniają dostęp do finansowania zewnętrznego. W 2024 r. były to środki z KPO, a teraz w grę wchodzą środki z funduszu dla Nowoczesnej Gospodarki” – zaznaczył Michał Goszczyński.
Michał Goszczyński z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego podkreśla znaczenie infrastruktur badawczych dla polskiej nauki.
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak z SGH zauważa aktywny udział polskich badaczy w europejskiej przestrzeni badawczej i podkreśla potrzebę lepszego dialogu na forum krajowym i unijnym.
„Jest wiele instytucji zrzeszających badaczy uczestniczących w inicjatywach europejskich, natomiast dotąd nie spotkaliśmy się, a nasze problemy, bez względu na to, czy naukowcy reprezentują nauki społeczne czy ścisłe, są całkiem podobne. Dlatego wspólny głos we współpracy z MNiSW czy z Komisją Europejską, czy na forum Europejskich Infrastruktur Badawczych (ERIC) jest bardzo potrzebny” – podkreśliła prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak.
Na początku konferencji reprezentanci różnych dziedzin nauki przedstawili aktywność poszczególnych konsorcjów badawczych, które działają w ramach ERIC (Europejskie Infrastruktury Badawcze).
W trakcie pierwszego dnia konferencji zaprezentowano prace poszczególnych konsorcjów badawczych, które są częścią ERIC (Europejskie Infrastruktury Badawcze), reprezentujące różne dziedziny nauki.
„Mamy w Europie 29 ERIC-ów. Polska jest członkiem 10 z nich. W ramach tych konsorcjów prowadzone są badania nad: zdrowiem, życiem, energią, energią odnawialną, badań dotyczące fizyki, inżynierii, astronomii, socjologii” – wskazała dr hab. Agnieszka Słowikowska, prof. UMK – Instytut Astronomii, JIV-ERIC (Joint Institute for VLBI European Research Infrastructure).
Na konferencji zagraniczni eksperci podzielili się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie budowania krajowych i międzynarodowych sieci współpracy.
Nicolas Pade z ERIC Forum, dyrektor wykonawczy Europejskiego Centrum Badawczego Zasobów Morskich (EMBRC), wyjaśnił, że konsorcja ERIC są specyficznym instrumentem prawnym Komisji Europejskiej, ułatwiającym internacjonalizację badań naukowych.
„ERIC jako źródło doradztwa, rekomendacji i dobrych praktyk przyczyniają się do zwiększenia konkurencyjności UE na polu nauki, wzmacniając możliwości i potencjał poszczególnych infrastruktur krajowych” – stwierdził Nicolas Pade.
Warszawa była gospodarzem konferencji zorganizowanej przez Międzykolegialne Centrum Badań nad Rodzinami i Generacjami na SGH. Centrum ma na celu przeprowadzanie zaawansowanych, interdyscyplinarnych badań w obszarach takich jak Zdrowie, Starzenie się Populacji i Procesy Emerytalne, Generacje i Rodziny, oraz GUIDE (Growing-Up in Digital Europe).
Podczas konferencji omawiano innowacyjne metody badawcze oraz wyniki badań SHARE (Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe) oraz GGP (Generations and Gender Programme), które są prowadzone przez Centrum. Konferencja była okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń z zakresu badań nad rodzinami i generacjami.
„CBnRG będzie zajmowało się koordynowaniem badań nad generacjami, relacjami pomiędzy pokoleniami, pomiędzy kobietami i mężczyznami. Koncentrujemy się na trzech dużych międzynarodowych projektach badawczych, które obserwują, jak ludzie dorastają, zakładają rodziny, starzeją się, w jaki sposób wchodzą na rynek pracy i jak z rynku pracy wychodzą. Tak więc tematyka jest nie tylko szeroka, ale ważna społecznie” – podkreśliła dr hab. Monika Mynarska, prof. UKSW, kierownik Centrum Badań nad Biegiem Życia Człowieka i Rodziny.
16-17 stycznia odbyła się konferencja w ramach projektu „Rozwój potencjału badawczego SGH dla witalnego i odpornego wzrostu oraz odpornych społeczeństw”, sfinansowanego ze środków programu „Regionalna inicjatywa doskonałości” (RID) oraz ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Generations and Gender Programme – Preparatory Phase Project (GGP-5D)”.
Dystrybucja: pap-mediaroom.pl