Światowy Dzień Środowiska: Podejmijmy wyzwanie ochrony naszej planety!

W tym roku, Światowy Dzień Środowiska służy do zwrócenia uwagi na globalny problem zanieczyszczania środowiska tworzywami sztucznymi. Hasło „Beat Plastic Pollution” wezwania społeczność światową do zatrzymania plastiku w obiegu gospodarczym, z dala od naszego środowiska. Przez ostatnie 50 lat, Program ONZ ds. Środowiska (UNEP) koordynuje globalne obchody tego święta, a w Polsce jest to realizowane przez kampanię #DlaPlanety.pl, organizowaną przez UNEP/GRID-Warszawa.

Obchodzony co roku 5 czerwca Światowy Dzień Środowiska, został ustanowiony przez ONZ, aby informować społeczność międzynarodową o globalnym kryzysie środowiskowym. Ten dzień ma ponad 50 lat historii i służy jako platforma do dyskusji na tematy tak różnorodne jak ochrona wody, zwalczanie pustynnienia, zmiany klimatyczne, zielone miasta i rozwój zgodny z zasadami ekologicznymi.

W związku z tym, tegoroczna konferencja ma na celu przyjęcie globalnych ram odpowiedzialnego zarządzania odpadami tworzyw sztucznych, aby zmniejszyć ich negatywne wpływy na środowisko. Dodatkowo, ma zastanowić się, w jaki sposób można ograniczyć produkcję plastiku i zmienić sposób wykorzystania plastiku w produkcji i konsumpcji. Ważnym elementem tego wydarzenia będzie również promowanie prostych sposobów zmniejszania ilości produkowanych odpadów przez każdego człowieka.

Realistyczne, fotograficznej jakości zdjęcie przedstawiające prace budowlane przy układaniu sieci kanalizacji sanitarnej na osiedlowej ulicy w warszawskiej dzielnicy Targówek: widoczni robotnicy, koparka, rozkopana ulica, rury, okoliczne domy jednorodzinne – późna jesień, typowa architektura Warszawy.

Światowa konferencja w tym roku będzie miała na celu przyjęcie globalnych ram dotyczących odpowiedzialnego zarządzania tworzywami sztucznymi. W szczególności, dąży do zmniejszenia produkcji plastiku i wdrożenia bardziej efektywnych procedur jego wykorzystania, jak również zachęcania ludzi do ograniczania ilości produkowanych odpadów poprzez prostą edukację. Poprzez te działania, będziemy w stanie ograniczyć wpływ tych tworzyw sztucznych na nasze środowisko.

Nawet jeśli tworzywa sztuczne wędrują do najbardziej odległych zakątków świata, ich skutki są odczuwalne na całym globie. Mikroplastik, czyli drobiny do 5 mm, przedostają się do naszych organizmów, a niektóre niebezpieczne dodatki chemiczne zawarte w nich wywołują szereg chorób, w tym choroby nowotworowe, cukrzycę, problemy z funkcjonowaniem mózgu, a nawet otyłość. Aby zapobiec takim konsekwencjom, potrzebne są natychmiastowe działania, które zmienią system produkcji, projektowania, konsumpcji i unieszkodliwiania tworzyw sztucznych. Są już bowiem znane i dostępne skuteczne metody, które mogą pomóc w zmniejszeniu zagrożenia.

Przyszłość musi być cyrkularna. Wraz z postępem technologicznym, musimy zacząć myśleć o produkcji zrównoważonej i procesie recyklingu, który pozwoli na wielokrotne wykorzystywanie tych samych materiałów. Koncepcja ta oznacza, że produkty i materiały mają być wykorzystywane i ponownie wykorzystywane, tworząc zamknięty obieg, w którym nie ma marnowania ani odpadów. W ten sposób, ludzkość może korzystać z korzyści związanych z tworzywami sztucznymi, ale w sposób, który nie będzie szkodzić naszemu środowisku. Oznacza to, że musimy stworzyć systemy, które pozwolą na łatwe i efektywne recyklingowanie tworzyw sztucznych, tak aby były one w stanie wchodzić w obieg wielokrotnie.

Ultrarealistyczne zdjęcie nowoczesnej oczyszczalni ścieków: duże przemysłowe zbiorniki i instalacje rurowe, uporządkowany i czysty teren z zielenią wokół, w tle panorama miasta Warszawa, niebo z lekkim zachmurzeniem.

Rezolucja „End Plastic Pollution: Towards an International Legally Binding Instrument” przyjęta przez Zgromadzenie ONZ ds. Środowiska w marcu 2022 r. to historyczny krok w kierunku zakończenia zanieczyszczania środowiska tworzywami sztucznymi. Państwa członkowskie wyznaczyły sobie do roku 2024 termin wypracowania nowego prawa międzynarodowego w tym zakresie.

Inger Andersen, Dyrektor Wykonawcza Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP) wyraziła swoją przekonaną, że porozumienie to będzie najbardziej wpływowym międzynarodowym, wielostronnym porozumieniem środowiskowym od czasu Porozumienia Paryskiego z 2015 roku (https://www.unep.org/news-and-stories/story/what-you-need-know-about-plastic-pollution-resolution).

„Jest to perspektywa utwierdzająca nas, że gra jest warta świeczki” – tak Maria Andrzejewska, dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa podsumowała analizy UNEP mówiące m.in., że już samo przejście na gospodarkę cyrkularną może do 2040 r. zmniejszyć ilość tworzyw sztucznych trafiających do oceanów o ponad 80%, zredukować produkcję pierwotnego plastiku o 55% oraz zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o 25%.

Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym może przynieść szereg korzyści, które zapewnią wszystkim lepszy świat. Przede wszystkim, zmniejszy to ilość odpadów powstających z tworzyw sztucznych oraz zmniejszy emisje gazów cieplarnianych. Co więcej, wprowadzenie systemu gospodarki o obiegu zamkniętym zwiększy możliwości zarobkowe i zatrudnienie dla milionów ludzi, w szczególności w krajach rozwijających się. Co więcej, wspiera to lepsze zdrowie publiczne poprzez zmniejszenie zanieczyszczeń, a także poprawienie warunków życia.

Ultra realistyczne, wysokiej jakości zdjęcie. Dzień. Teren stacji uzdatniania wody w średniej wielkości polskim mieście, w pogodny dzień, z nowym dużym okrągłym żelbetowym zbiornikiem na wodę w trakcie budowy. Widoczni pracownicy budowlani w odzieży ochronnej, sprzęt budowlany, materiały, w tle fragment infrastruktury i zieleni.

Gospodarka o obiegu zamkniętym jest jednym z najważniejszych narzędzi do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Przejście na taki system przyniesie oszczędności finansowe dla gospodarki i korzyści dla planety, dzięki redukcji zanieczyszczeń i emisji gazów cieplarnianych. Co więcej, zwiększy ono dostęp do zatrudnienia i lepszych warunków życia dla pracowników sektora nieformalnego, a także poprawi jakość powietrza i wody.

Jeśli chcemy zamknąć cykl życia tworzyw sztucznych, wszyscy musimy połączyć siły i działać. Rządy, samorządy, przedsiębiorcy, społeczności lokalne, placówki edukacyjne, związki wyznaniowe, a także każdy z nas – wszyscy powinniśmy wziąć udział w działaniach mających na celu zmniejszenie obecnego poziomu zanieczyszczenia plastikiem. UNEP przygotowało specjalny Poradnik #Beat Plastic Pollution” zawierający wiele cennych wskazówek na temat tego, jak możemy włączyć się w walkę o czystszą przyszłość naszej planety.

Unia Europejska ustanowiła w 2019 r. hierarchię postępowania z odpadami, która wskazuje, że wydłużenie życia przedmiotów z tworzyw sztucznych, które zatrzymuje je w gospodarczym obiegu, a co za tym idzie, daleko od środowiska, może odbywać się poprzez naprawianie, renowację i powtórne użycie. Strategia ta jest znacznie lepsza od recyklingu, a co za tym idzie, odmawianie przyjęcia niepotrzebnych rzeczy jest najlepszym sposobem przeciwdziałania zanieczyszczeniu środowiska. Pamiętajmy więc: jeśli nie możesz ponownie użyć jakiejś rzeczy, odmów jej przyjęcia! („If you can’t use it – refuse!”).

Fotograficznie realistyczny obraz przedstawiający nowoczesną budowę inżynierii wodnej na terenie zakładu „Czajka” w Warszawie. Duża infrastruktura kanalizacyjna, ciężkie maszyny, pracownicy w kamizelkach ochronnych, w tle widoczne przemysłowe budynki zakładu. Scena w ciągu dnia, otoczenie zielone, charakterystyczne dla Białołęki.

Polska wersja kampanii Światowego Dnia Środowiska pozwoli ludziom zrozumieć, jak ważne jest dbanie o środowisko i jak bardzo ma ono wpływ na nasze życie. Spoty emitowane na nośnikach m.in. Screen Network i AMS, będą zawierały przypomnienie o ochronie środowiska i działaniach, które można podjąć, aby je chronić.

Z okazji Światowego Dnia Środowiska w Polsce, wspólnie z firmami Screen Network i AMS, uruchomiona zostanie kampania edukacyjna. Głównym celem będzie zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa związane z obecnością mikroplastiku w opadach deszczu. W ramach kampanii zostaną również wyemitowane animowane spoty, które zilustrują, jak zaangażowanie społeczne i działania ochronne mogą zmienić sytuację.

Polskie wydanie kampanii Światowego Dnia Środowiska będzie służyło ludziom w zrozumieniu, jak ważne jest dbanie o nasze środowisko i jak wiele zależy od naszego działania. Przekaz połączony z lokalną pogodą i zsynchronizowanymi działaniami, z pewnością przyciągnie uwagę do problemu i pozwoli przekazać ważne przesłanie.

3 czerwca w godzinach od 12:00 do 15:00 pod Mostem Poniatowskiego i na skwerze przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się symboliczna akcja sprzątania, zorganizowana przez UNEP/GRID-Warszawa we współpracy z Miastem st. Warszawą i platformą Planet Heroes. Ochotnicy będą zbierać porzucone plastikowe odpady, z kolei na bulwarach wiślanych przechodnie będą mogli poznać ciekawostki dotyczące zanieczyszczenia środowiska plastikiem. 5 czerwca, w Światowym Dniu Środowiska, w Pałacu Zamoyskich w Warszawie odbędzie się konferencja „Solutions to Plastic Pollution”.

„Przed nami jedno z najważniejszych globalnych wydarzeń, które łączy ludzi na całym świecie w holistycznej refleksji nad stanem naszej planety. Temat Światowego Dnia Środowiska każdego roku jest inny, ale cel ten sam – zdać sobie sprawę z błędów, które popełniamy, poczuć powagę sytuacji, zmotywować się do wspólnego działania i zrobić wszystko, aby utrzymać nasze środowisko w jak najlepszej kondycji” – mówi o tym wyjątkowym dniu Maria Andrzejewska.

Światowy Dzień Środowiska w 2023 roku ma zaszczyt ogłosić swoją honorową patronat m. st. Warszawy, przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Finansów oraz wspaniałych mediów, takich jak AMS S.A., gazeta.pl, Rzeczpospolita, Screen Network i Teraz Środowisko. Cieszymy się, że wszyscy ci uznani partnerzy wspierają naszą misję w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Jako organizatorzy, UNEP/GRID-Warszawa będzie organizować wydarzenia w tym dniu, w których uczestnicy będą mieli okazję poznać nowe rozwiązania technologiczne i innowacyjne podejścia do rozwiązywania problemów środowiskowych. Wszystkie wydarzenia będą wspierać i promować korzyści wynikające z dbałości o środowisko, w tym działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Jesteśmy przekonani, że Światowy Dzień Środowiska w 2023 roku będzie wyjątkowym dniem, w którym wszyscy razem będziemy mieli okazję wziąć udział w dialogu i wyzwań dotyczących ochrony środowiska. Dołącz do nas, abyśmy wspólnie mogli tworzyć lepszą przyszłość.

Organizacja została założona 17 września 1991 roku w wyniku porozumienia pomiędzy Programem ONZ ds. Środowiska (UN Environment Programme, UNEP) a polskim rządem reprezentowanym przez ministerstwo właściwe ds. ochrony środowiska. Od tego dnia wykonuje ona misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP), aby zapewnić zrównoważony rozwój w Polsce.

UNEP/GRID-Warszawa jest częścią sieci GRID utworzonej przez UNEP, której celem jest wzmocnienie skutecznego zarządzania zasobami środowiska. Organizacja współpracuje z organizacjami i instytucjami z kraju i zagranicy, a także wspiera jednostki samorządowe, edukacyjne oraz firmy, które wdrażają politykę społecznej odpowiedzialności biznesu. Posiada status organizacji pozarządowej i jest częścią Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl