Budowa lub kompleksowy remont mieszkania zwykle kończy się stertą gruzu. Niesie to ze sobą pewne problemy logistyczne. Można też złamać prawo. Przyjrzyjmy się sprawie bliżej. Przeczytaj, na czym polega legalny wywóz gruzu na terenie Warszawy. Sprawdź, czy wynajem kontenerów na odpady remontowo-budowlane się opłaca.
Wywóz odpadów budowlanych w oczach prawa
Planując remont czy przebudowę domu, każdy powinien się zapoznać z przepisami w zakresie wywozu gruzu i odpadów budowlanych. To ważne, ponieważ można niechcący złamać prawo i narazić się na nieprzyjemności. Otóż wywóz odpadów nie może odbywać się po macoszemu. Rzecz w tym, że takie materiały trzeba odpowiednio składować (jest potrzebny profesjonalny kontener na gruz), a następnie w bezpieczny sposób przetransportować do utylizacji. Tym z kolei może się zająć wyłącznie wyspecjalizowana jednostka. Pierwsze lepsze składowisko nie wystarczy. Dlaczego?
Ponieważ wywóz gruzu wiąże się z zagrożeniem chemicznym. Farba na ścianach, elementy termoizolacji, papa z dachu… To są materiały nieprzyjazne dla środowiska. Stanowią zanieczyszczenie. Mogą też być szkodliwe dla ludzi, jeśli są niewłaściwie składowane. Właśnie dlatego utylizacją powinny się zajmować zakłady, które mają na to certyfikację.
Kary za nielegalny wywóz gruzu i odpadów
Wyrzucanie gruzu i odpadów budowlanych do zwykłych pojemników na śmieci nie jest wskazane. Przetrzymywanie takich materiałów na terenie posesji przez długi czas również. Mandat za gruz na działce może wynieść nawet 1500 zł. A jeśli ktoś próbuje wrzucić odpady do jeziora lub lasu – za to grozi już 5000 zł. Prawo w sposób jednoznaczny narzuca na właścicieli posesji obowiązek utrzymania porządku. Do tego nie powinno się zapominać o uszkodzeniu mienia. W końcu niewłaściwe odpady w śmieciach mogą spowodować awarię maszyn należących do gminy. Za to grozi grzywna, a także odpowiedzialność za poniesione szkody. Profesjonalne usługi wywozu gruzu w Warszawie to zatem najmądrzejsze, co można zrobić i po prostu mieć problem z głowy.
Odpady budowlane po remoncie mieszkania
Warto zauważyć, że spółdzielnie mieszkaniowe w Warszawie często mają regulamin, który określa wywóz gruzu po remoncie. To precyzyjne zasady. Mówią na przykład o tym, w jakich godzinach może przebiegać wywóz gabarytów. Regulamin osiedla może także wskazać miejsce na odpady budowlane. Tam właśnie powinien się znaleźć kontener na śmieci. To często specjalnie wydzielona strefa na parkingu.
Działania wbrew takim wewnętrznym regulaminom są niepożądane. Mogą zakończyć się konsekwencjami. Lekceważenie zasad na osiedlu to zatem nie najlepszy pomysł. Przed remontem mieszkania naprawdę warto się zapoznać ze szczegółami. To ważne, ponieważ nie każda spółdzielnia ma identyczne wymagania. Jeśli coś było wolno w jednym miejscu, niekoniecznie będzie to dozwolone w innym.
Wywóz gruzu Warszawa
Z powyższego jasno wynika, że wywóz gruzu – Warszawa i całe województwo mazowieckie w ogóle – to nie taka prosta sprawa. Do tego celu opłaca się wynająć kontenery i zlecić wywóz śmieci po remoncie fachowcom. W stolicy to żaden problem. Wywóz gruzu Warszawa obejmuje praktycznie wszystkie rodzaje odpadów poremontowych, jak i gabarytowych. Wystarczy zadzwonić i określić swoje potrzeby. Idealnie dopasowany kontener może znaleźć się we wskazanym miejscu jeszcze tego samego dnia. Dotyczy to osób prywatnych oraz przedsiębiorców prowadzących przebudowę hali produkcyjnej na przykład. Europejskie standardy i szybka obsługa – czy można potrzebować czegoś więcej?