Ta strona używa plików cookies (cisteczka). Polityka Prywatności.
Zaakceptuj
Wiadomości WarszawaWiadomości Warszawa
  • Biznes i finanse
  • Ludzie i kultura
  • Nauka i technologie
  • Polityka i społeczeństwo
  • Zdrowie i styl życia
  • Praca
Aktualnie czytasz: Żegnając Profesora Piotra Wolańskiego – symbol polskiego sukcesu w sektorze kosmicznym
Udostępnij
Powiadomienie
Ostatnie artykuły
Umacnianie relacji między ubezpieczycielem a klientem przez rzetelne i etyczne doradztwo – istota konferencji USIR
29 września 2023
Strefa Czystego Transportu w Warszawie – Plan wiceprezydenta Olszewskiego
28 września 2023
i Inwestycje „Konieczne kompetencje sektorowe wspierające zrównoważone finanse i inwestycje ESG – raport Sektorowej Rady ds. Kompetencji Finanse i Inwestycje
28 września 2023
Zbigniew Ziobro – nowe drogi rozwoju dla wschodniej Polski
27 września 2023
Negatywne skutki gospodarcze dyrektywy delegowanej dot. podgrzewanego tytoniu: Ośrodek Analiz im. Cegielskiego apeluje do Polski o wstrzymanie implementacji do czasu rozstrzygnięcia TSUE
27 września 2023
Aa
Aa
Wiadomości WarszawaWiadomości Warszawa
  • Biznes i finanse
  • Ludzie i kultura
  • Nauka i technologie
  • Polityka i społeczeństwo
  • Zdrowie i styl życia
  • Praca
  • Biznes i finanse
  • Ludzie i kultura
  • Nauka i technologie
  • Polityka i społeczeństwo
  • Zdrowie i styl życia
  • Praca
Śledź nas
2022 © Wiadomości Warszawa. ZP20 Piotr Markowski.
Wiadomości Warszawa > Blog > Polityka i społeczeństwo > Żegnając Profesora Piotra Wolańskiego – symbol polskiego sukcesu w sektorze kosmicznym
Polityka i społeczeństwo

Żegnając Profesora Piotra Wolańskiego – symbol polskiego sukcesu w sektorze kosmicznym

Wiadomości Warszawa
Wiadomości Warszawa 1 września 2023
Zaktualizowane 2023/09/01 at 2:34 PM
Udostępnij
6 minut czytania
Udostępnij

Świat opłakuje śmierć profesora Piotra Wolańskiego, który w wieku 81 lat zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. Był on wieloletnim pracownikiem Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, wykładowcą akademickim, doskonałym inżynierem, cenionym ekspertem w dziedzinie technologii kosmicznej oraz mentor tego, kto dążył do zgłębienia tajników kosmosu. Jego dorobek naukowy i wyjątkowe cechy osobowości pozostaną w pamięci wszystkich, których miał szczęście spotkać.

Od samego początku swojej pracy naukowej związany był z Politechniką Warszawską, gdzie przez wiele lat pełnił funkcję dziekana wydziału MEiL i prorektora uczelni. Wraz z grupą studentów założył Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej, którego członkowie skonstruowali dwa sztuczne satelity Ziemi – PW-Sat i PW-Sat2 – oraz rozpoczęli projekt budowy rakiet i łazików marsjańskich.

„Profesor Wolański był wybitnym na skalę światową ekspertem od tematów kosmicznych, to była jego życiowa pasja od chłopięcych lat, którą z sukcesem przekuł na międzynarodową sławę. Był jednym z najwybitniejszych polskich uczonych, a jego prace inspirowały naukowców z całego świata, od Japonii po Stany Zjednoczone. Jego ogromną zasługą było zbudowanie zespołu inżynierskiego zajmującego się technologiami kosmicznymi w naszym Instytucie. Zawdzięczamy bardzo wiele jego ogromnej wiedzy i doświadczeniu” – mówi dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Profesor Piotr Wolański zasłużył się Polsce w sektorze kosmicznym znacznie. Jego zasługi w uzyskaniu członkostwa Polski w ESA i utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej są nieocenione.

Będąc ekspertem w dziedzinie technologii kosmicznych, wspierał on posłów oraz ministerstwa w kwestiach dotyczących wiedzy eksperckiej. Zbudował także pozytywny wizerunek polskich możliwości w tej dziedzinie, dzieląc się swoją wiedzą na arenie międzynarodowej oraz tworząc współpracę z wiodącymi ośrodkami naukowymi z całego świata.

Jego wizjonerskie myślenie przyniosło mu niezaprzeczalny sukces w zakresie odkrywania potencjału w zaawansowanych technologiach rakiet nośnych, ekologicznych napędów kosmicznych i silników detonacyjnych, które miały wpływ na rozwój tej gałęzi wiedzy na całym świecie.

Prof. dr hab. inż. Janusz Domański znany jest jako wybitny naukowiec oraz pionier polskiego sektora kosmicznego. Przez cztery kadencje kierował Komitetem Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk, a w 2019 roku objął funkcję honorowego przewodniczącego. Jego praca wpłynęła na szeroką rozpoznawalność Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa a także całego polskiego sektora kosmicznego. Dr Domański jest także członkiem Międzynarodowej Federacji Astronautycznej oraz Międzynarodowej Akademii Astronautycznej.

Od tamtego czasu profesor Wolański z powodzeniem prowadził badania nad wirującą detonacją, które przyczyniły się do rozwoju bezpiecznych i wydajnych silników rakietowych. W wyniku tych prac zostały opracowane nowe technologie umożliwiające zmniejszenie emisji szkodliwych gazów, a także zwiększenie prędkości i wzrostu mocy silników.

Od 1991 roku, kiedy Profesor Wolański rozpoczął swoją pracę nad wirującą detonacją, zespół Instytutu Lotnictwa Łukasiewicza osiągnął wiele sukcesów w zakresie rozwoju technologii odrzutowych. Dzięki wieloletnim badaniom profesora Wolańskiego, zespół ma teraz zaawansowane silniki rakietowe, które są bezpieczniejsze, bardziej wydajne i wytwarzają mniej szkodliwych emisji.

Przełomowe badania nad wirującą detonacją

Profesor Wolański w 1991 roku wniósł swój wkład w prace nad wirującą detonacją, współpracując z Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa. Rozwinął on tam swoje badania nad użyciem ekologicznych materiałów pędnych i metodą produkcji nadtlenku wodoru.

Jako wybitny specjalista w dziedzinie badań nad silnikami spalinowymi, w szczególności silnikami z wykorzystaniem procesu wirującej detonacji (Rotating Detonation Engines – RDE), Profesor Wolański zapewnił swojemu zespołowi szansę na dokonanie pierwszego na świecie startu rakiety napędzanej silnikiem detonacyjnym. Jego praca okazała się bardziej zaawansowana niż podobne próby przeprowadzone przez Japończyków, a jej wynikiem było w pełni samodzielne przeprowadzenie lotu na Ziemi.

W ciągu ostatnich 20 lat profesor Wolański wykonał olbrzymią pracę nad wirującą detonacją, która przyczyniła się do stworzenia zaawansowanych, bezpiecznych i wydajnych silników rakietowych. Efektem jego badań jest osiągnięcie wyższych prędkości i mocy silników, a także zmniejszenie szkodliwych emisji gazów.

Dzięki wieloletnim badaniom Profesora Wolańskiego, Instytut Lotnictwa Łukasiewicza zyskał reputację jednego z najbardziej innowacyjnych ośrodków w zakresie rozwoju technologii odrzutowych. Wciąż trwające prace nad silnikami detonacyjnymi mają na celu dalsze zmniejszenie szkodliwych emisji i uzyskanie wyższej wydajności.

Był wizjonerskim badaczem, który zaproponował szereg przyszłych obszarów rozwoju, w tym zmniejszenie problemu śmieci kosmicznych, zastosowanie rakiet wielokrotnego użytku, wykorzystanie ciekłego metanu jako paliwa do rakiet i wykorzystanie dysz typu aerospike. Jego prace dotyczące spalania (odkrycie zapłonu dyfuzyjnego, badanie wybuchowości pyłów i zjawiska detonacji) oraz modelowania zderzeń ciał niebieskich (hipoteza na temat powstania Księżyca oraz wyginięcia dinozaurów) były przełomowe i wyprzedzały swoje czasy.

Jego pasja do badań nad wybuchami pyłów stała się podstawą do powstania tzw. „szkoły”, która z kolei skłoniła go do organizacji „kolokwiów na temat wybuchów pyłu”. Te wydarzenia zmieniły się w międzynarodowe sympozjum, które odbywało się na całym świecie i dotyczyło zarówno zapobiegania, jak i łagodzenia wybuchów przemysłowych – przez ponad dwadzieścia lat.

Profesor Wolański został odznaczony szeregiem nagród i wyróżnień. W 1989 r. otrzymał prestiżową nagrodę A. K. Oppenheima przyznaną przez IDERS, USA. W 1997 r. jego wybitne osiągnięcia zostały uhonorowane tytułem doktora honoris causa Politechniki Azerbejdżańskiej, a w 2015 r. Akademii Wojskowej w Warszawie. W 2005 r. Prezydent RP nadał mu Krzyż Oficerski, a w 2012 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał mu nagrodę za całokształt osiągnięć badawczych. Profesor Wolański otrzymał także Medal Politechniki Warszawskiej w 2014 r.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Może też Cię zainteresować

i Inwestycje „Konieczne kompetencje sektorowe wspierające zrównoważone finanse i inwestycje ESG – raport Sektorowej Rady ds. Kompetencji Finanse i Inwestycje

Zbigniew Ziobro – nowe drogi rozwoju dla wschodniej Polski

Negatywne skutki gospodarcze dyrektywy delegowanej dot. podgrzewanego tytoniu: Ośrodek Analiz im. Cegielskiego apeluje do Polski o wstrzymanie implementacji do czasu rozstrzygnięcia TSUE

Rządowa dopłata 35 mln zł na budowę nowego komunalnego budynku w MRiT/Otwocku

Marcin Romanowski o nowych możliwościach dla Europy na Międzynarodowej Konferencji „New Europe

TAGI: ekspert, inżynier, kosmos, Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa, mentor, naukowiec, Piotr Wolański, student, światowej sławy, technologia kosmiczna

Zapisz się do biuletynu

Be keep up! Get the latest breaking news delivered straight to your inbox.
By signing up, you agree to our Terms of Use and acknowledge the data practices in our Privacy Policy. You may unsubscribe at any time.
Wiadomości Warszawa 1 września 2023
Udostępnij ten artykuł
Facebook TwitterEmail Drukuj
Udostępnij
Co myślisz?
Love0
Sad0
Happy0
Angry0
Surprise0
Poprzedni artykuł Bezpieczeństwo i resocjalizacja nieletnich w zasięgu Ministerstwa Sprawiedliwości
Następny artykuł Nowotwory ginekologiczne – zbyt wysoka cena, jaką Polki płacą za zdrowie

Stay Connected

235.3k Polub
69.1k Śledź
11.6k Pin
56.4k Śledź
136k Zapisz się do subskrypcji
4.4k Śledź
- REKLAMA -
Ad imageAd image

Najnowsze

Umacnianie relacji między ubezpieczycielem a klientem przez rzetelne i etyczne doradztwo – istota konferencji USIR
Biznes i finanse 29 września 2023
Strefa Czystego Transportu w Warszawie – Plan wiceprezydenta Olszewskiego
Biznes i finanse 28 września 2023
i Inwestycje „Konieczne kompetencje sektorowe wspierające zrównoważone finanse i inwestycje ESG – raport Sektorowej Rady ds. Kompetencji Finanse i Inwestycje
Polityka i społeczeństwo 28 września 2023
Zbigniew Ziobro – nowe drogi rozwoju dla wschodniej Polski
Polityka i społeczeństwo 27 września 2023

You Might also Like

Polityka i społeczeństwo

i Inwestycje „Konieczne kompetencje sektorowe wspierające zrównoważone finanse i inwestycje ESG – raport Sektorowej Rady ds. Kompetencji Finanse i Inwestycje

28 września 2023
Polityka i społeczeństwo

Zbigniew Ziobro – nowe drogi rozwoju dla wschodniej Polski

27 września 2023
Polityka i społeczeństwo

Negatywne skutki gospodarcze dyrektywy delegowanej dot. podgrzewanego tytoniu: Ośrodek Analiz im. Cegielskiego apeluje do Polski o wstrzymanie implementacji do czasu rozstrzygnięcia TSUE

27 września 2023
Polityka i społeczeństwo

Rządowa dopłata 35 mln zł na budowę nowego komunalnego budynku w MRiT/Otwocku

26 września 2023

WARSZAWA WIADOMOŚCI

Informacje lokalne: Warszawa, Mińsk Mazowiecki, Otwock, Piaseczno, Grodzisk Mazowiecki, Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki, Pruszków, Wołomin, Radzymin

WYDAWCA

ZP20 Piotr Markowski

Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   [email protected]

Umacnianie relacji między ubezpieczycielem a klientem przez rzetelne i etyczne doradztwo – istota konferencji USIR
29 września 2023 1 minut czytania
Strefa Czystego Transportu w Warszawie – Plan wiceprezydenta Olszewskiego
28 września 2023 0 minut czytania
i Inwestycje „Konieczne kompetencje sektorowe wspierające zrównoważone finanse i inwestycje ESG – raport Sektorowej Rady ds. Kompetencji Finanse i Inwestycje
28 września 2023 3 minut czytania
Zbigniew Ziobro – nowe drogi rozwoju dla wschodniej Polski
27 września 2023 2 minut czytania

Kategorie

  • Biznes i finanse
  • Ludzie i kultura
  • Nauka i technologie
  • Polityka i społeczeństwo
  • Zdrowie i styl życia
  • Praca

Informacje prawne i pozostałe

  • Obowiązek informacyjny RODO
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin Serwisu
  • Cyberbezpieczeństwo
  • JWC
Wiadomości WarszawaWiadomości Warszawa
Śledź nas

2022 © Wiadomości Warszawa - ZP20 Piotr Markowski

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o najważniejszych wydażeniach z Warszawy i okolic

Możesz wypisać się w dowolnej chwili. Korzystamy z MailChimp!

Removed from reading list

Cofnij
Go to mobile version
Witaj!

Zaloguj się

Zapomniałeś(aś) hasła?