Międzykolegialne Centrum Badań nad Rodzinami i Generacjami (CBnRG) to jednostka organizacyjna, która ma na celu inicjowanie i rozwijanie aktywności pracowników naukowych zajmujących się badaniami dotyczącymi zmian w rodzinach, generacjach oraz kształtowaniem kapitału ludzkiego. Dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prorektorka ds. nauki i profesor SGH, wyjaśnia: „Poprzez stworzenie Centrum chcemy umożliwić badaczom korzystanie z międzynarodowych badań nad rodzinami i pokoleniami prowadzonych przez Szkołę Główną Handlową (SGH)”.
Centrum Badań nad Rodzinami i Generacjami SGH to jednostka międzywydziałowa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, która ma za zadanie promowanie aktywności naukowej badaczy zajmujących się przemianami rodzin, generacjami oraz kształtowaniem kapitału ludzkiego. Współpracuje również z europejskimi infrastrukturami badawczymi. Projekty realizowane w ramach Centrum mają na celu dostarczenie informacji dotyczących starzenia się ludności, relacji międzypokoleniowych, zmian w rodzinach oraz uwarunkowań zdrowia i zabezpieczenia społecznego.
„Międzykolegialne Centra pozwalają SGH integrować zespół w ramach całej uczelni, a także wspierać rozwój współpracy z innymi jednostkami, zarówno w kraju, jak i na świecie. Doświadczenia powołanego kilka lat temu, opartego na podobnych zasadach, AI Lab pokazują, że pozwala to zarówno na lepsze wykorzystanie naszego potencjału, a także prowadzenie interdyscyplinarnych badań” – podkreśla prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak.
Centrum ma wiele zadań statutowych, w tym prowadzenie zaawansowanych badań nad przemianami demograficznymi i społecznymi, organizowanie seminariów i konferencji, pozyskiwanie finansowania zewnętrznego oraz prowadzenie badań w ramach europejskich konsorcjów infrastruktur badawczych.
CBnRG realizuje zaawansowane badania demograficzne i społeczne, organizuje konferencje, pozyskuje finansowanie zewnętrzne i prowadzi badania w ramach europejskich konsorcjów infrastruktur badawczych, aby podnosić kompetencje pracowników, doktorantów i studentów.
Centrum będzie również służyć jako wsparcie dla działań Polskiej Infrastruktury Badań nad Rodziną, Generacjami i Kapitałem Ludzkim, która jest częścią Polskiej Mapy Infrastruktur Badawczych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
„W ramach Centrum chcemy promować i rozwijać badania społeczne poświęcone przemianom rodzin i pokoleń, co w dobie wyzwań wynikających z zachodzących zmian demograficznych, jest potrzebne dla wspierania i rozwijania polityk publicznych w Polsce i w Europie” – informuje prorektorka SGH ds. nauki Agnieszka Chłoń-Domińczak.
SGH bierze udział w trzech konsorcjach europejskich, które skupiają się na badaniach dotyczących rodzin i pokoleń. Są to: SHARE – Badania Zdrowia, Starzenia się Populacji i Procesów Emerytalnych, GGP – badania Generacje i Rodziny oraz GUIDE – badania Growing-Up in Digital Europe.
W ramach tych konsorcjów prowadzone są badania nad zdrowiem, starzeniem się populacji, procesami emerytalnymi, generacjami, rodzinami oraz cyfrowym wychowaniem w Europie.
„W europejskich badaniach monitorujemy w czasie trzy pokolenia. Gromadzimy dane i ułatwiamy wykorzystanie ich przez badaczy z różnych jednostek w swojej pracy i w publikacjach” – podsumowuje prorektorka ds. nauki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl