Ta strona używa plików cookies (cisteczka). Polityka Prywatności.
Accept
Wiadomości WarszawaWiadomości Warszawa
  • Biznes i finanse
  • Ludzie i kultura
  • Nauka i technologie
  • Polityka i społeczeństwo
  • Zdrowie i styl życia
  • Praca
© 2022 Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
Reading: Juniorzy IT najlepiej zarobią w Czechach, midzi w Polsce, a seniorzy w Ukrainie. Raport roczny podsumowujący rynek pracy w branży IT dla Europy Środkowo-Wschodniej od No Fluff Jobs
Share
Sign In
Notification
Latest News
SYGNITY SA (1/2023) Informacja nt. wstępnych wyników finansowych za I kwartał roku obrotowego 2022/2023
6 lutego 2023
MENNICA POLSKA SA (5/2023) Zawiadomienie w trybie art. 69 ust. 1 Ustawy o ofercie publicznej
6 lutego 2023
DOM DEVELOPMENT SA (6/2023) Uchwała Zarządu w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji 50.000 akcji serii AH oraz 50.000 akcji serii AI w ramach kapitału docelowego oraz całkowitego pozbawienia dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru
6 lutego 2023
MI: rządowe wsparcie na drogi samorządowe w 2023 r. (komunikat)
6 lutego 2023
MLP GROUP SA (8/2023) Zawiadomienia otrzymane w trybie art. 69 Ustawy o ofercie publicznej o zmianie udziału w ogólnej liczbie głosów Emitenta
6 lutego 2023
Aa
Aa
Wiadomości WarszawaWiadomości Warszawa
  • Biznes i finanse
  • Ludzie i kultura
  • Nauka i technologie
  • Polityka i społeczeństwo
  • Zdrowie i styl życia
  • Praca
  • Biznes i finanse
  • Ludzie i kultura
  • Nauka i technologie
  • Polityka i społeczeństwo
  • Zdrowie i styl życia
  • Praca
Have an existing account? Sign In
Follow US
2022 © Wiadomości Warszawa. ZP20 Piotr Markowski.
Wiadomości Warszawa > Blog > Nauka i technologie > Juniorzy IT najlepiej zarobią w Czechach, midzi w Polsce, a seniorzy w Ukrainie. Raport roczny podsumowujący rynek pracy w branży IT dla Europy Środkowo-Wschodniej od No Fluff Jobs
Nauka i technologie

Juniorzy IT najlepiej zarobią w Czechach, midzi w Polsce, a seniorzy w Ukrainie. Raport roczny podsumowujący rynek pracy w branży IT dla Europy Środkowo-Wschodniej od No Fluff Jobs

Wiadomości Warszawa
Wiadomości Warszawa 23 stycznia 2023
Updated 2023/01/23 at 11:30 AM
Share
11 Min Read
SHARE

Junior najlepiej zarobi w Czechach – od 6,7 tys. do 10 tys. złotych netto + VAT

Analiza No Fluff Jobs wykazała, że w ogłoszeniach dla juniorów, w przypadku umów B2B najwyższe wynagrodzenia oferowane były w Czechach (równowartość od 6,7 do 10 tys. złotych netto +VAT*) i Polsce (od 6,3 do 10 tys. złotych netto +VAT). W przypadku umów o pracę na topie znów były Czechy (równowartość od 6,7 do 9,5 tys. złotych brutto*), a drugie miejsce zajęły Węgry (równowartość od 6,1 do 9,1 tys. złotych netto +VAT*).

Mid najlepiej zarobi w Polsce – od 14,7 tys. do 21 tys. złotych netto + VAT

W ogłoszeniach na poziomie mid, w przypadku umów B2B pierwsze miejsce należy do Polski. To tutaj oferowane widełki mieszczą się w najwyższym przedziale spośród analizowanych krajów i wynoszą od 14,7 do 21 tys. złotych netto +VAT. Minimalnie niżej prezentowały się wynagrodzenia w Ukrainie (równowartość od 13,3 do 20 tys. złotych netto +VAT*) i Czechach (równowartość od 13 do 20 tys. złotych netto +VAT*). Na UoP, we wspomnianych krajach odnotowano bardzo podobne zarobki sięgające w medianie dolnych widełek kwotę lub równowartość 11 tys. złotych brutto, a w medianie górnych widełek 17 tys. (Polska, Ukraina) lub nawet 18 tys. (Czechy). Nieco niższe wynagrodzenia oferowano na Węgrzech – na B2B była to równowartość od 11,5 do 17,8 tys. złotych netto +VAT, a na UoP od 9,8 do 15 tys. złotych brutto.

Senior najlepiej zarobi w Ukrainie – mediana górnych widełek nawet na poziomie 22,3 tys. złotych brutto

Na poziomie seniorskim znajdują się jeszcze większe dysproporcje w przypadku Węgier, ale tylko jeśli mowa o umowach o pracę. W ogłoszeniach z tą formą współpracy pojawiały się wynagrodzenia na poziomie równowartości 12,2 tys. – 18,2 tys. złotych brutto, gdy w Polsce i Czechach mediana górnych widełek wyniosła 21 tys. złotych brutto, a w Ukrainie nawet 22,3 tys. złotych brutto. W przypadku umowy B2B wynagrodzenia były dużo bardziej „spłaszczone”. W medianie dolnych widełek były to kwoty zaczynające się od 16 (Czechy) lub 17 tys. złotych netto + VAT (Polska, Ukraina, Węgry), podczas gdy mediana górnych widełek w każdym z krajów oscylowała wokół 25 tys. złotych netto +VAT.

Popularność pracy zdalnej cały czas rośnie. W ubiegłym roku aż 62 proc. ofert było w takim modelu

Jak wynika z danych No Fluff Jobs już 62 proc. ogłoszeń na portalu w Europie Środkowo-Wschodniej dotyczy modelu zdalnego. Porównując z 2021 rokiem, kiedy udział tego typu ofert był na poziomie 53 proc., możemy mówić o blisko 10 punktach procentowych wzrostu. Jednocześnie w 2022 roku pojawiło się również więcej ogłoszeń w modelu hybrydowym, jednak w tym przypadku wzrost wyniósł jedynie z 8 na 10 proc. Natomiast praca stacjonarna odnotowała spadek – w 2021 roku 39 proc. ogłoszeń dotyczyło pracy z biura, a w 2022 roku już tylko 28 proc.

„Praca spoza biura w krótkim czasie stała się standardem w IT, a specjaliści i specjalistki mniej chętnie patrzą na oferty, w których jedynym trybem pracy jest ten stacjonarny. To trend przybierający na sile od startu pandemii w 2020 roku” – komentuje Tomek Bujok, CEO No Fluff Jobs. „Warte podkreślenia jest to, że w ogłoszeniach, które informują o pracy w pełni zdalnej, pojawiają się o 20%-25% wyższe wynagrodzenia niż w tych, gdzie oferowana jest praca stacjonarna lub hybrydowa. To jeszcze bardziej zachęca kandydatów i kandydatki do poszukiwań firmy, która umożliwi im pracę na odległość” – dodaje.

W Polsce 66 proc. ogłoszeń dotyczy pracy zdalnej, a Czechy z najwyższym wskaźnikiem pracy hybrydowej

W Polsce w 2022 roku tylko co czwarte ogłoszenie IT informowało o pracy stacjonarnej. Ten odsetek spadł o 10 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2021. Znacząco zyskała za to praca zdalna, dobijając do udziału na poziomie 66 proc. Patrząc po lokalizacjach, w jakich może być wykonywana praca stacjonarna, z największych ośrodków miejskich na udziale straciła Warszawa (5 p.p. w dół), choć nadal jest najczęstszą lokalizacją podawaną w ogłoszeniach (występuje w 41 proc. ofert), wyprzedzając Kraków – 28 proc. ofert, który w ciągu roku uzyskał wzrost 5 p.p.

W Czechach natomiast 29 proc. ogłoszeń o pracy zawiera informację o trybie hybrydowym. To aż 10 p.p. więcej niż rok wcześniej i najwyższy wskaźnik w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jednocześnie odsetek ogłoszeń, gdzie mowa o pracy stacjonarnej, spadł radykalnie o 15 p.p. do poziomu 41 proc.

Praca zdalna najczęstszą w Ukrainie (74 proc.), a stacjonarna na Węgrzech (51 proc.)

No Fluff Jobs w swoim raporcie porównał udział w ogłoszeniach o pracę modelu zdalnego i stacjonarnego w poszczególnych krajach. Jak się okazało najczęściej oferty stacjonarne publikowane są w Ukrainie, gdzie dotyczą one 74 proc. wszystkich ogłoszeń (wzrost o 14 p.p. w ciągu roku). Jednocześnie zauważono, że ubywało ogłoszeń informujących o pracy stacjonarnej w rejonach, które najbardziej dotknięte były wojną. Udział Kijowa w ogłoszeniach o pracy biurowej spadł w ciągu roku aż o 25 p.p., a Charkowa o ponad 9 p.p. Więcej ogłoszeń z oznaczeniem pracy stacjonarnej pojawiało się za to we Lwowie – wzrost o blisko 13 p.p., który mógł być traktowany jako nieco bezpieczniejsza lokalizacja.

Spośród krajów regionu Węgry są prawdziwym ewenementem. To tutaj wciąż dominującym trybem współpracy, mimo nieznacznego spadku w ciągu roku (4 p.p.), jest ten stacjonarny (51 proc.). Na Węgrzech odnotowano najmniejsze zmiany, jeśli chodzi o tryby pracy w ogłoszeniach. Praca zdalna pozostała na poziomie 24 proc., a ten sam odsetek zanotowano w przypadku pracy hybrydowej (wzrost w ciągu roku o 5 p.p.).

Opieka medyczna, karty sportowe i lekcje języka najpopularniejszymi benefitami

Prywatna opieka medyczna to najczęściej występujący benefit w ogłoszeniach o pracę w IT. W 2022 roku pojawił się w 80 proc. ofert i od trzech lat jest niedościgniony w tej kategorii. Karty sportowe (abonamentowe), ułatwiające zapisy na zajęcia związane z aktywnością fizyczną, to drugi popularny benefit w IT, który pojawił się w minionym roku w 73 proc. ofert. Co ciekawe, w ciągu roku największy wzrost występowania w porównaniu z 2021 rokiem zanotowały lekcje języka obcego (wzrost udziału z 11 do 15 proc.), ubezpieczenie na życie (z 9 do 11 proc.), imprezy integracyjne (z 5 do 8 proc.) i karta lunchowa (z 5 do 6 proc.).

„Branża IT przetarła szlak dla innych sektorów także w kwestii benefitów i udogodnień. Zacięta walka o kandydata sprawia, że pracodawcy i pracodawczynie nie mogą iść po linii najmniejszego oporu, a muszą zaoferować dodatki, które są pożądane przez osoby pracujące w IT” – komentuje Magdalena Gawłowska-Bujok, COO No Fluff Jobs. „W tym sensie, sektor technologiczny od lat stanowi pole doświadczalne dla tego, co oprócz wynagrodzenia powinno wchodzić w skład dobrej oferty pracy” – dodaje.

Wśród udogodnień popularne parkingi i dodatkowy sprzęt do pracy

Parking dla rowerów to, mimo lekkiego spadku w 2022 roku, wciąż bardzo powszechne udogodnienie pojawiające się w ogłoszeniach o pracy. W ubiegłym roku można było znaleźć tę informację w blisko 62 proc. ofert. Natomiast informacja o darmowym parkingu dla samochodów pojawiała się częściej w 2022 roku w porównaniu z rokiem wcześniejszym – wzrost wyniósł 5 punktów procentowych (udział 36 proc.). To pochodna trendu z końcówki 2022 roku, gdy część pracodawców zaczęła zachęcać pracowników do powrotów do biur.

Jeśli chodzi o sprzęt udostępniany do pracy, informacja o notebooku/laptopie pojawiała się ponad 9 razy częściej w ogłoszeniach niż wzmianka o jednostce stacjonarnej. Osoby lubiące pracować z 2 monitorami powinny też być zadowolone – co czwarte ogłoszenie informuje o takiej możliwości, a jedynie 10 proc. o możliwym jednym dodatkowym ekranie.

*Do przeliczeń walut użyto kursów uśrednionych NBP z 29.12.2022. Kwoty przedstawiono jako równowartość wynagrodzeń z lokalnych walut, wskazaną w PLN. Wynagrodzenia to mediany dolnych widełek i górnych widełek z ogłoszeń opublikowanych na nofluffjobs.com.

Raport „Rynek pracy IT w 2022 roku” powstał we współpracy No Fluff Jobs z Rockwool GBS, firmą rodzinną z 80-letnią tradycją, która kieruje się wartościami w biznesie i stawia na nieustanny rozwój pracowników(-czek).

Raport można pobrać na tej stronie: https://nofluffjobs.com/insights/raport-rynek-pracy-it-w-2022/.

No Fluff Jobs – portal z ogłoszeniami dla branży IT dostępny w 6 krajach i 8 językach, który jako pierwszy i jedyny wymaga publikacji widełek wynagrodzeń w każdej ofercie pracy. Po intensywnym rozwoju od 2014 roku firma No Fluff Jobs otworzyła we wrześniu 2019 roku oddział w Budapeszcie, niedługo później, w 2020 roku, wypuściła czeską wersję strony. W 2021 pojawiły się wersja ukraińska i słowacka, a w 2022 portal wszedł na rynek holenderski.

Więcej o No Fluff Jobs:

https://nofluffjobs.com/

https://www.linkedin.com/company/no-fluff-jobs/

https://www.facebook.com/nofluffjobs/

https://www.instagram.com/_nofluffjobs/

https://twitter.com/nofluffjobs

Źródło informacji: No Fluff Jobs


Źródło: pap-mediaroom.pl

You Might Also Like

Dokumenty i procedury to główne bariery dla firm zatrudniających Ukraińców

Zeus rozpoczyna realizację strategii przejęć na 2023 r. od przejęcia firmy Polpack

Bolt podsumowuje pół roku działania kategorii „Kobiety dla kobiet”

BOC Group przedstawia zupełnie nowe możliwości współpracy w ramach BPM z systemem ADONIS 15.0

Sopot. Najdroższe ubezpieczenie OC na Pomorzu. Raport cen polis

TAGGED: Biznes, Finanse, Praca, pracownicy, Technologie, wynagrodzenia

Zapisz się do biuletynu

Be keep up! Get the latest breaking news delivered straight to your inbox.
By signing up, you agree to our Terms of Use and acknowledge the data practices in our Privacy Policy. You may unsubscribe at any time.
Wiadomości Warszawa 23 stycznia 2023
Share this Article
Facebook TwitterEmail Print
Share
What do you think?
Love0
Sad0
Happy0
Angry0
Surprise0
Previous Article MON: „Wdzięczni bohaterom-Powstańcom Styczniowym”. Obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego (komunikat)
Next Article MI: Dworzec w Trawnikach zostanie przebudowany (komunikat)
Leave a comment Leave a comment

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stay Connected

235.3k Like
69.1k Follow
11.6k Pin
56.4k Follow
136k Subscribe
4.4k Follow
- REKLAMA -
Ad imageAd image

Najnowsze

SYGNITY SA (1/2023) Informacja nt. wstępnych wyników finansowych za I kwartał roku obrotowego 2022/2023
Biznes i finanse 6 lutego 2023
MENNICA POLSKA SA (5/2023) Zawiadomienie w trybie art. 69 ust. 1 Ustawy o ofercie publicznej
Biznes i finanse 6 lutego 2023
DOM DEVELOPMENT SA (6/2023) Uchwała Zarządu w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji 50.000 akcji serii AH oraz 50.000 akcji serii AI w ramach kapitału docelowego oraz całkowitego pozbawienia dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru
Biznes i finanse 6 lutego 2023
MI: rządowe wsparcie na drogi samorządowe w 2023 r. (komunikat)
Biznes i finanse 6 lutego 2023

You Might also Like

Biznes i finanse

Dokumenty i procedury to główne bariery dla firm zatrudniających Ukraińców

3 lutego 2023
Biznes i finanse

Zeus rozpoczyna realizację strategii przejęć na 2023 r. od przejęcia firmy Polpack

3 lutego 2023
Biznes i finanse

Bolt podsumowuje pół roku działania kategorii „Kobiety dla kobiet”

2 lutego 2023
Nauka i technologie

BOC Group przedstawia zupełnie nowe możliwości współpracy w ramach BPM z systemem ADONIS 15.0

2 lutego 2023
// Wiadomości Warszawa
Informacje lokalne: Warszawa, Mińsk Mazowiecki, Otwock, Piaseczno, Grodzisk Mazowiecki, Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki, Pruszków, Wołomin, Radzymin i więcej
Wiadomości WarszawaWiadomości Warszawa
Follow US

2022 © Wiadomości Warszawa - ZP20 Piotr Markowski

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o najważniejszych wydażeniach z Warszawy i okolic

Możesz wypisać się w dowolnej chwili. Korzystamy z MailChimp!

Removed from reading list

Undo
Witaj!

Zaloguj się

Lost your password?