Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłasza, że pierwszy etap naboru dla miast w ramach Funduszy Szwajcarskich zakończył się 16 stycznia 2025 roku. Z 139 uprawnionych samorządów, Wstępne Propozycje Projektów złożyło 119.
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, komentuje: „Spodziewaliśmy się takiego zainteresowania. Widzieliśmy to już po frekwencji na spotkaniach informacyjnych. Wzięli w nich udział przedstawiciele prawie wszystkich ze 139 miast, które mogą skorzystać z programu. Od razu bierzemy się za ocenę formalną wniosków”.
Proces oceny został podzielony na dwa etapy. W pierwszym etapie wnioski zostaną poddane formalnej ocenie przez pracowników Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Następnie, wnioski spełniające kryteria formalne przechodzą do oceny merytorycznej, która zostanie przeprowadzona przez zewnętrznych ekspertów.
Na podstawie oceny merytorycznej powstanie lista rankingowa, którą zatwierdzi Komitet Sterujący Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Miasta umieszczone na tej liście otrzymają zaproszenie do złożenia Kompletnych Propozycji Projektów, czyli pełnych i ostatecznych wniosków o dofinansowanie. Miasta będą miały na to około 5 miesięcy od daty ogłoszenia listy rankingowej. Eksperci Związku Miast Polskich będą wspierać miasta w przygotowaniu Kompletnych Propozycji Projektów.
Ogłoszenie o naborze
Nabór został ogłoszony w marcu 2024 roku i przeznaczony był dla 139 miast, które zostały uznane za zagrożone utratą funkcji społeczno-gospodarczych zgodnie z Krajową Strategią Rozwoju Regionalnego 2030. Wymienione miasta borykają się z różnymi problemami, takimi jak upadek dużych państwowych przedsiębiorstw w wyniku transformacji ustrojowej, odpływ ludności do największych miast, niska dzietność oraz zanieczyszczenie powietrza.
Miasta mogły złożyć wniosek o dofinansowanie w wysokości od 44 do 80 milionów złotych na projekty zgodne z strategią rozwoju miasta. Ważne jest, aby przedsięwzięcia były kompleksowe, obejmując zarówno inwestycje infrastrukturalne, jak i społeczne, które zaangażują mieszkańców i organizacje społeczeństwa obywatelskiego.
Miasta mogą otrzymać nawet 100% dofinansowania na swoje wydatki, a wysokość wsparcia będzie zależała od obowiązujących przepisów dotyczących pomocy publicznej.
Samorządy mają możliwość alokacji środków na różne cele, takie jak finansowanie dla mikro-, małych i średnich firm, kształcenie zawodowe, efektywność energetyczną i energię odnawialną, transport publiczny, gospodarkę wodno-ściekową, ochronę przyrody, inwestycje w zdrowie oraz rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Dodatkowo, mile widziana jest współpraca ze szwajcarskimi miastami.
Współpraca bilateralna w ramach Funduszy Norweskich i EOG dla Polski przyniosła bardzo pozytywne efekty. Program Rozwój Lokalny, który wspierał miasta, zaangażował 29 polskich samorządów, z których 17 znalazło partnera z Norwegii lub Islandii. Ta współpraca przyniosła ogromną wartość dodaną do projektów – ocenia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski.
Dodatkowe informacje na temat naboru znajdziesz na stronie internetowej Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy: https://www.programszwajcarski.gov.pl/strony/skorzystaj-z-funduszy/nabory-wnioskow/ogloszenie-o-naborze-projektow-w-ramach-polsko-szwajcarskiego-programu-rozwoju-miast-finansowanym-z-drugiej-edycji-szwajcarskiej-pomocy-finansowej-dla-wybranych-panstw-czlonkowskich-unii-eur/.
Nowy program rozwoju miast
Nowy program rozwoju miast został zorganizowany w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Jest to jedna z dwóch części Funduszy Szwajcarskich, druga część to Program Badania Naukowe i Innowacje.
Program ma budżet w wysokości 327,882 mln franków szwajcarskich, z czego wkład Szwajcarii wynosi 278,7 mln franków szwajcarskich, a wkład Polski to 49,182 mln franków szwajcarskich.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jest operatorem programu, odpowiedzialnym za jego przygotowanie i wdrożenie.
Więcej informacji o Polsko-Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast można znaleźć na stronie Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Program Szwajcarsko-Polskiej Współpracy, znany również jako Fundusze Szwajcarskie lub Program Szwajcarski, to inicjatywa mająca na celu dzielenie funduszy przez Szwajcarię w ramach umowy zawartej z Unią Europejską i Polską w Warszawie 5 grudnia 2022 roku.
Aktualnie trwają prace nad drugą edycją Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, która jest kontynuacją poprzedniej edycji zakończonej w 2017 roku.
W ramach drugiej edycji programu, Szwajcaria zobowiązała się do przekazania Polsce 320,1 mln franków szwajcarskich. Po uwzględnieniu wkładu krajowego, całkowita kwota wynosi 375,458 mln franków szwajcarskich.
Podział funduszy prezentuje się następująco:
– Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast – 327,882 mln CHF (278,7 mln wkładu Szwajcarii i 49,182 mln wkładu Polski),
– Program Badania Naukowe i Innowacje – 41,176 mln CHF (35 mln wkładu Szwajcarii i 6,176 mln wkładu Polski),
– Pomoc Techniczna (w tym Fundusz Przygotowawczy) – 6,4 mln CHF.
Realizacja drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zakończy się w grudniu 2029 roku.
Więcej informacji o Funduszach Szwajcarskich dla Polski można znaleźć na stronie Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl