Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło, że platformy startowe wspierane przez Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej zyskały dużą popularność wśród młodych przedsiębiorców, a ich wpływ na rozwój gospodarczy regionu rośnie dynamicznie.
Podczas konferencji „Start2Up! Od seedowania do skalowania – Jak kształtować przyszłość swojego startupu?” wiceminister MFiPR Konrad Wojnarowski podkreślił znaczenie wsparcia dla młodych przedsiębiorców. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
W trakcie konferencji wiceminister Konrad Wojnarowski podkreślił rosnące znaczenie start-upów w kreowaniu innowacyjności i rozwoju gospodarczego Polski Wschodniej.
Wiceminister Wojnarowski zauważył, że wiele start-upów z poprzedniej edycji Platform startowych, w ramach programu Polska Wschodnia 2014-2020, osiągnęło sukces na rynku, zarówno krajowym, jak i międzynarodowym.
– Sukces start-upów to także nowe miejsca pracy wysokiej jakości, korzyści dla gospodarki makroregionu i całej Polski – podkreślił.
Wymiana wiedzy i doświadczeń
Wydarzenie zostało zorganizowane dla środowiska start-upowego, w tym młodych przedsiębiorców rozwijających swoje przedsięwzięcia biznesowe w ramach programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów” realizowanego w ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej. Zaproszenie skierowano do wszystkich zainteresowanych tematyką start-upów oraz osób planujących rozwój swoich pomysłów przy wsparciu tego instrumentu.
Podczas konferencji eksperci omawiali globalne trendy gospodarcze i technologiczne oraz ich wpływ na społeczeństwo. Dyskusja koncentrowała się także na wykorzystaniu sztucznej inteligencji w biznesie, dostępnych rozwiązań wspierających rozwój startupów w Polsce Wschodniej oraz strategii rozwoju innowacyjnych projektów, ich skalowania i udoskonalania modelu biznesowego.
Uczestnicy mieli również okazję dowiedzieć się, jak budować markę start-upu i dbać o jej wizerunek w mediach tradycyjnych i cyfrowych. Ponadto, omówiono skuteczne strategie negocjacji z inwestorami w celu osiągnięcia korzystnych warunków współpracy.
Podsumowaniem wydarzenia był konkurs pitchingowy, w którym zwycięzcy rywalizowali o vouchery do wykorzystania na Platformie CampusAI.
Czym jest Program Platform Startowych dla nowych pomysłów?
Program Platform Startowych dla nowych pomysłów to kompleksowe wsparcie dla start-upów na początkowym, najtrudniejszym etapie ich rozwoju. Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą ubiegać się o udział w Platformach na terenie wschodnich województw, tj. warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, a także teraz również w regionalnej części woj. mazowieckiego (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów).
Osoby zakwalifikowane do Platformy mają możliwość skorzystania z kilku miesięcy wsparcia w celu rozwinięcia swojego pomysłu biznesowego i stworzenia rentownego modelu działalności. Najbardziej obiecujące projekty mają szansę na otrzymanie dotacji w wysokości blisko 600 tys. zł na pierwszą sprzedaż i dalszy rozwój.
Nasze wsparcie obejmuje 6 Platform Startowych, które są partnerstwem ośrodków innowacji, instytucji otoczenia biznesu, uczelni, funduszy VC, zewnętrznych ekspertów i firm. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź naszą stronę internetową: www.platformystartowe.gov.pl/
Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej
Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) to kontynuacja wsparcia rozwoju wschodnich województw naszego kraju. Program jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i ma na celu poprawę konkurencyjności gospodarki oraz jakości życia w Polsce Wschodniej, w tym w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim oraz regionalnej części województwa mazowieckiego (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów).
Program dotuje inwestycje w małych i średnich firmach oraz projekty związane z adaptacją miast do zmian klimatu, rozwojem zeroemisyjnej mobilności miejskiej, ochroną bioróżnorodności, inteligentnymi sieciami dystrybucji energii, zwiększaniem dostępności kolejowej i drogowej oraz zrównoważonym rozwojem turystyki. Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 mają budżet w wysokości 12 mld 428 mln zł.
UWAGA: Treści publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za treść, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl