Targi Książki w Warszawie to wydarzenie, które odbędzie się w dniach 25-28 maja 2021 r. na słynnym Placu Defilad, przed wejściem do Pałacu Kultury i Nauki oraz w samej Kinotece. Przedstawiciele ponad 500 wystawców z Polski i 14 innych państw, m.in. Austrii, Chin, Francji, Indii, Korei Południowej, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Ukrainy (gościa honorowego), Włoch i Islandii, spotkają się, aby uczestniczyć w tym wyjątkowym literackim wydarzeniu. Przewidziano blisko 800 wydarzeń, w tym 270 spotkań na trzech scenach i w siedmiu salach, a także 500 spotkań na stoiskach wydawców. Wstęp wszystkich zwiedzających jest bezpłatny, a część wydarzeń będzie dostępna również w mediach społecznościowych. Targi Książki w Warszawie to inicjatywa Fundacji Historia i Kultura.
Ponadto, Ukraina będzie miała swoją własną strefę tematyczną, gdzie można będzie znaleźć najnowsze wydania książek ukraińskich pisarzy, zarówno tych znanych i popularnych, jak i młodych debiutantów. Będzie to doskonała okazja do poznania ukraińskiej literatury i wszystkiego, co ma do zaoferowania.
Miliony Mostów – program Ukrainy w ramach Targów Książki w Warszawie – jest próbą stworzenia mostu między ukraińskimi pisarzami, ich twórczością i polskimi czytelnikami. Strefa tematyczna zapewni okazję do wymiany myśli i doświadczeń, co z kolei przyczyni się do wzajemnego zrozumienia i lepszego poznania siebie nawzajem.
Ukraiński Instytut Książki i Ambasada Ukrainy w Warszawie zaproszą do wzięcia udziału w wyjątkowym spotkaniu czytelników z ukraińskimi pisarzami. Będą również organizowane spotkania autorskie, prelekcje, dyskusje i wykłady na temat ukraińskiej literatury i kultury.
Miliony Mostów – program Ukrainy w ramach Targów Książki w Warszawie – to wyjątkowy czas na zbliżenie do siebie ukraińskich pisarzy i polskich czytelników. To okazja do poznania literatury ukraińskiej, wymiany myśli, doświadczeń i uczenia się wzajemnego zrozumienia.
Podczas Targów Książki w Warszawie, ukraińska strefa tematyczna będzie miejscem spotkań autorskich, prelekcji, dyskusji i wykładów na temat literatury i kultury Ukrainy. To będzie idealny moment, aby poznać najnowsze wydania książek ukraińskich autorów, zarówno tych sławnych, jak i debiutantów.
Hasło ukraińskiego wystąpienia na Targach brzmi „Miliony Mostów”. Rosyjska agresja doprowadziła do zniszczenia ukraińskich miast, a także do cierpienia wielu obywateli Ukrainy. Jednak trudna sytuacja pozwoliła na zbudowanie nowych mostów między Polakami a Ukraińcami. Polacy okazali Ukraińcom solidarność, gościnność i serce, co pozwoliło im wierzyć, że nie są sami w swojej walce.
Bez wychodzenia z Sali Marmurowej PKiN można będzie odwiedzić narodowe stoisko Ukrainy (nr 120), gdzie dostępnych będzie ponad 45 tytułów książek ukraińskich autorów. Ponadto, w holu głównym PKiN (stoisko nr 100 A) czekać będzie na Ciebie księgarnia z polskimi tłumaczeniami książek ukraińskich autorów oraz publikacjami o Ukrainie. Nie zapominaj też o spotkaniach autorskich i branżowych, które będą odbywać się w Sali Marmurowej.
W dniach 11-14 kwietnia w Warszawie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – Targi Książki Ukraińskiej. Przybędzie ponad 20 autorów, przedstawicieli świata kultury, aby uczestniczyć w blisko 60 spotkaniach literackich. Spotkania te obejmą autorskie spotkania, dyskusje literackie, sesje autografów, występy muzyków z Ukrainy oraz wystawę plakatów poświęconą Ukraińskiej kulturze. Ukraińscy wydawcy dzieląc się swoimi doświadczeniami, opowiedzą o wyzwaniach, jakim musieli sprostać w pierwszym roku w pełnoskalowej wojny w kraju. Gwiazdami tego wydarzenia będą: Jurij Andruchowycz, Ostap Sływynski, Jurij Wynnyczuk, Switłana Taratorina, Kateryna Babkina i Hałyna Kruk.
Oprócz bogatego programu literackiego, na młodszych uczestników czekają warsztaty i zajęcia. Dzięki temu, każdy będzie miał okazję poznać Ukraińską kulturę bliżej. Niezależnie od wieku, każdy będzie mógł wziąć udział w tej wyjątkowej imprezie.
Targi będą miejscem spotkań polsko-ukraińskiego projektu literackiego „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”. To cykl spotkań i dyskusji pomiędzy autorami, dziennikarzami, intelektualistami z Polski i Ukrainy, dzięki któremu będziemy mogli lepiej poznać i docenić sztukę literacką obu krajów, a także wyrazić wspólne wartości takie jak wolność, godność, honor, odwaga czy solidarność, szczególnie ważne w czasach trwającej wojny. Do dyskusji z ukraińskimi autorami dołączą wybitni polscy twórcy, w tym Andrzej Sapkowski, Jakub Małecki, Justyna Bednarek, Bohdan Zadura czy Rafał Kosik. Spotkania będą prowadzone w języku polskim i ukraińskim, aby maksymalnie wykorzystać potencjał literatury obu krajów.
Inicjatywa „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie” została powołana do życia dzięki współpracy Instytutów Książki z Ukrainy i Polski oraz organizatora Targów, przy wsparciu finansowym ze strony Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wsparło projekt „Ukraina – Gość Honorowy Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023” wspierając go finansowo.
Targi Książki w Warszawie to doskonała okazja, aby zobaczyć w jednym miejscu wielu autorów i kupić ich książki. Wśród gości Targów znajdą się tak znane postacie jak: prof. Jerzy Bralczyk, Andrzej Sapkowski, Joanna Bator, Zyta Rudzka, Łukasz Orbitowski, Jakub Małecki, Adam Wajrak, Justyna Kopińska, Katarzyna Włodkowska, Anna Bikont i Joanna Szczęsna, Wit Szostak, Radek Rak, Rafał Kosik, Remigiusz Grzela, Martyna Bunda, Aleksander Kwaśniewski i Aleksander Kaczorowski, Tadeusz Rolke i Chris Niedenthal, Artur Andrus, Janina Bąk, Maria Karpińska, Stanisław Brejdygant, Miriam Synger, Marek Sygacz, Marek Łuszczyna, Dawid Karpiuk, a także Andrzej Kohut, Weronika Rokicka, Dominik Héjj oraz Mateusz Mazzini. Więcej szczegółów na temat programu Ukrainy na Targach.
Uczestnicy Targów będą mieli okazję spotkać swoich ulubionych autorów, uzyskać ich autografy oraz zapoznać się z premierami i najciekawszymi nowościami literackimi.
Wizyta Ukrainy jako Gościa Honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023 jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.
Na najbliższe spotkanie zaproszono szereg twórców z Ukrainy oraz wybitnych autorów z całego świata, wśród których znajdują się m.in.: B.A. Paris, Roy Jacobsen, Anneliese Pitz, Li Ang, Won-Pyung Sohn, Viola Ardone, Marisa de Lempicka, Milena Michiko Flašar, Daniel Wisser, Tomáš Forró, Uladzimir Arlou, Yakov Shechter i Victor Jestin.
Wśród wybitnych autorów, którym warto poświęcić uwagę, znajdują się m.in. Yrsa Sigurðardóttir, Konstanty Gebert, Paweł Potoroczyn, Maciej Siembieda, Wojciech Chmielarz, Małgorzata Oliwia Sobczak, Magdalena Kordel, Maciej Wojtyszko, Justyna Suchecka oraz Shin Kyung-Sook. Ich literackie premiery i spotkania przedpremierowe zasługują na szczególne wyróżnienie.
Targi literackie to także szansa na uczestnictwo w wielu interesujących wydarzeniach. Wśród nich znajdują się Festiwal Komiksowa Warszawa, Festiwal Kryminalna Warszawa, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury dla Dzieci „Ojce i dziatki”, a także Dzień Reportażu z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego. Uczestnicy będą także mieli okazję wziąć udział w dwóch ważnych konferencjach – „Czytelnictwo dla Demokracji” oraz „Tradycje niemieckiej polityki wobec Europy Środkowej i Wschodniej”, dofinansowanych przez program Społeczna odpowiedzialność nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Pierwszy dzień Targów to także inauguracja Festiwalu Komiksowa Warszawa, którego gośćmi będą autorzy z Polski i zagranicy. W programie m.in. spotkania z Mateuszem Skutnikiem, Rafałem Skarżyckim, Małgorzatą Bosek-Serafińską, Mikołajem Kaczmarczykiem, Arturem Madziałą, Janem P. Muchowskim, Dominiką i Jakubem Żulczykami, Magdą Pacewicz, Mariuszem Szczygłem, Grzegorzem Rosińskim, Bartosz Sztybor, Pawłem Garwolskim, Jackiem Łukasiewiczem, Agnieszką Lord, Adamem Radońskim, Magdaleną Kamińską i Piotrem Kiełbą.
Sobotę 27 maja zaplanowaliśmy pod hasłem Literatury Dziecięcej „Ojce i dziatki”. W programie m.in. spotkania z Agnieszką Stelmaszyk, Przemysławem Salą, Justyną Bednarek, Agatą Stelmaszyk, Karoliną Macios, Katarzyną Bereniką Miszczuk, Arturem Rumińskim, Ewą Kozyra, Ewą Nowak, Justyną Bargielską, Elżbietą Cherezińską, Agnieszką Tyszką, Hubertem Klimko-Dobrzanieckim, Sylwią Chutnik, Magdaleną Parys i Mariuszem Szczygłem.
Pierwszy dzień Targów to także okazja do udziału w debatach, dyskusjach i panelach dyskusyjnych, w których udział wezmą m.in. Beata Chomątowska, Jacek Dehnel, Małgorzata Rejmer, Justyna Bargielska, Małgorzata Kalicińska, Artur Rumiński, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Sylwia Chutnik, Przemysław Sala, Justyna Bednarek, Artur Madziara, Piotr Kiełb, Agnieszka Tyszka, Jacek Łukasiewicz, Anna Kańtoch, Ewa Nowak, Agnieszka Stelmaszyk, Mariusz Szczygieł i Rafał Skarżycki.
Zapraszamy do udziału w licznych spotkaniach na stoiskach wydawnictw z polskimi i zagranicznymi autorami, których listę znajdziecie tutaj.
Porozmawiajmy o książkach i wspólnie odkrywajmy wciągające historie!
Festiwal Komiksowa Warszawa to jedna z największych imprez poświęconych komiksowi w Polsce. Obok obfitego programu spotkań i warsztatów z autorami gatunku, odbywają się tu także specjalne wystawy, prezentujące twórczość polskich i zagranicznych artystów. Wśród zaproszonych gości zobaczymy Marcelo Quintanilha, Jordi Bayarri, Vojtěch Mašek, Guido van Driel, Frenk Meeuwsen, Wagner Willian, Peter Milligan, Martin Šinkovský, a także wielu rodzimych twórców. Specjalny blok kobiecy oraz program profesjonalny dla wydawców i twórców z pewnością umilą czas miłośnikom komiksów!
Jeśli jesteś fanem komiksu i chcesz skorzystać ze wszystkich atrakcji, które oferuje Festiwal, odwiedź Kolumnadę w Kinotece od piątku do niedzieli. Będziesz mógł wziąć udział w warsztatach, zakupić najnowsze publikacje, spotkać swoich ulubionych twórców i otrzymać dedykacje wykonane specjalnie dla Ciebie. Wszystko to zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Komiksowe!
Pierwszy i drugi dzień Festiwalu Komiksowa Warszawa to szansa dla najmłodszych, by poznać świat literatury, pochylić się nad ważnymi tematami i wyrazić swoje emocje twórczo. Przygotowaliśmy dla dzieci i młodzieży niezapomniane spotkania i warsztaty z twórcami książek dla młodych czytelników. W czwartek i piątek w godzinach od 10:00 do 16:00 przedszkola i szkoły mogą wziąć udział w wyjątkowych spotkaniach i warsztatach przygotowanych przez Wydawnictwo Powergraph, Instytut Książki, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Polską Sekcję IBBY, Wydawnictwo Olesiejuk, Wydawnictwo Sensus, Komitet Ochrony Praw Dziecka i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
W ramach Festiwalu Komiksowa Warszawa dzieci i młodzież będą mieć okazję spotkać się z autorami i twórcami książek dla młodych czytelników. Uczestnicy będą mieli okazję poznać nowości wydawnicze i klasykę dziecięcej i młodzieżowej literatury. Spotkają się również z Rafałem Kosikiem i Pauliną Mechło, aby porozmawiać o mądrych i wartościowych książkach, bezpieczeństwie w Internecie oraz przemocy w szkole. Prowadzone będą interesujące warsztaty literacko-plastyczne.
Jeśli chcesz wybrać się na Festiwal Komiksowa Warszawa z przedszkolem lub szkołą, nie możesz przegapić tej okazji. Przygotowaliśmy dla ciebie wyjątkowe spotkania i warsztaty z twórcami książek dla młodych czytelników, które odbędą się w czwartek i piątek. Zapraszamy do udziału!
W ten weekend, w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i dziatki”, będzie można wziąć udział w wielu interesujących warsztatach i spotkaniach. Justyna Bednarek i Maciej Szymanowicz podzielą się z nami bajkowością polskiej wsi, Tomasz Samojlik i Adam Wajrak zabiorą nas na spacer tropem ptasich zagadek, Marta Guśniowska przedstawi temat dużych spraw małych ludzi, a Jordi Bayarri, autor serii „Najwybitniejsi Naukowcy”, spotka się z miłośnikami komiksów. Robert Czajka i Ewa Solarz opowiedzą o tym, jak wygląda nasza Planeta Ziemia w statystykach Kosmitów, Elias i Agnieszka Våhlund sprawią, że poczujemy się jak superbohaterowie, Maciej Kur i Magdalena „Meago” Kania wprowadzą nas w temat komiksu, który chciałaby się zjeść, Agatę Romaniuk i „Kocią Szajkę” możemy spotkać podczas gry terenowej rozwiązywania detektywistycznych zagadek, Barbara Sadurska zabierze nas do Krainy Srebrnego Smoka, a Józef Wilkoń – znakomity ilustrator książek, malarz, grafik i rzeźbiarz – uchyli rąbka tajemnicy swojego warsztatu. Alix Maiwenn poruszy temat kontroli i wolności, a Anna Paszkiewicz opowie nam, jak ważne jest, by uświadomić sobie, że mimo iż jesteśmy innymi, razem tworzymy jeden wielki ocean.
Aby wziąć udział w wydarzeniach, należy wcześniej zapisać się na stronie Program dla dzieci i młodzieży. Można również skorzystać z szerokiej oferty literatury młodzieżowej i dziecięcej, a także zabawy z książkami i ciekawych warsztatów.
Przygotowaliśmy znakomitą ofertę dla wszystkich czytelników – od najmłodszych po dorosłych. Przyjdźcie i doświadczcie Warszawskiej Strefy Literackiej!
Jeśli szukasz ciekawego programu dla dzieci i młodzieży, Targi Książki w Warszawie są idealnym miejscem. W namiocie A przed wejściem głównym do PKiN, na stoisku 4/A, będziecie mieć okazję spotkać się z Agatą Tuszyńską, Małgorzatą Halber i Łukaszem Orbitowskim. Tuż obok, w ramach Warszawskiej Strefy Literackiej, odbywać się będą bezpłatne warsztaty i spotkania dla dzieci i młodzieży.
Oprócz warsztatów Muzeum Warszawy „Zdarzyło się w Warszawie”, warsztatów autorskich Agaty Romaniuk, autorki cyklu powieściowego „Kocia Szajka”, warsztatów plastycznych „Ferment w mieście”, można skorzystać ze szerokiej oferty literatury młodzieżowej i dziecięcej oraz zabawy z książkami. Aby wziąć udział w wydarzeniach, należy wcześniej zapisać się na stronie Program dla dzieci i młodzieży.
Zapraszamy wszystkich czytelników do odwiedzenia Warszawskiej Strefy Literackiej i doświadczenia jej niezwyklej oferty!
Warszawskim programie towarzyszyć będą także pasjonujące rozmowy o literaturze na scenie głównej (IV piętro PKiN) – od polskiej prozy apokaliptycznej z Małgorzatą Żarów i Łukaszem Krukowskim po czytanie dzieciom i z dziećmi z udziałem Agaty Romaniuk i Rafała Witka, a także przygody polskiego komiksu z Michałem Rzecznikiem i Herzykiem.
Serdecznie zapraszamy miłośników reportażu literackiego na wyjątkowe spotkanie z autorami i autorkami finalistów 14. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego! W sobotę, w Sali Lwów, będziecie mieli okazję porozmawiać z Iloną Wiśniewską i Natalią Szostak o książce „Migot. Z krańca Grenlandii” (Wydawnictwo Czarne), z Anną Goc i Natalią Szostak o „Głuszy” (Wydawnictwo Dowody), z Christiną Lamb i Michałem Nogasiem o „Naszych ciałach, ich polu bitwy. Co wojna robi kobietom” (Wydawnictwo Znak Literanova), Anną Bikont i Wojciechem Szotem o „Cenie. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” (Wydawnictwo Czarne) oraz Jakubem Sieczką i Wojciechem Szotem o „Pogo” (Wydawnictwo Dowody). Gospodarzem Dnia Reportażu będzie Michał Nogaś. Natomiast w niedzielę na Scenie Głównej (IV piętro PKiN) odbędzie się spotkanie z tegorocznym laureatem/tką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Namiot A przed wejściem głównym do Pałacu Kultury i Nauki to miejsce, gdzie będzie można znaleźć książki nominowane i nagradzane w warszawskich nagrodach literackich, w tym Nagrodzie Literackiej m.st. Warszawy, Nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Nagrodzie Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego.
Targi Książki w Warszawie to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, oferujące profesjonalistom najwyższej jakości program, który obejmuje liczne spotkania, debaty i warsztaty. Uczestnicy mają możliwość zapoznania się z różnorodnymi zagadnieniami, od roli literatury w wspieraniu rozwoju dzieci i młodzieży, po wykorzystanie sztucznej inteligencji w działalności instytucji kultury. Wśród poruszanych kwestii znajdują się także ukraińskie rynki książki w stanie wojny oraz perspektywy czasopism literackich w świecie cyfrowym.
Uczestnicy Targów Książki w Warszawie będą mieli okazję wsłuchać się w wystąpienia ekspertów i zapoznać się z najnowszymi trendami branżowymi. Nie zabraknie też wyjątkowych wydarzeń, takich jak ogólnopolska kampania czytelnicza Instytutu Książki czy organizowane przez biblioteki „Noc Bibliotek”.
Nasz program branżowy wspiera wiele organizacji: Polska Izba Książki, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Instytut Książki, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Polska Sekcja IBBY, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Komitet Ochrony Praw Dziecka oraz Nielsen BookData.
P1: Targi Książki w Warszawie są miejscem, gdzie poznamy laureatów wielu prestiżowych nagród.
P2: Wśród nich znajdują się IKARA, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagroda Magellana, Grand Prix Festiwalu Kryminalnej Warszawy, Nagroda „Nowej Fantastyki”, ACADEMIA oraz „Piórko 2023. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”.
P3: Stowarzyszenie Autorów ZAIKS jest mecenasem wielu z tych nagród, zapewniając ich wysoką jakość i prestiż.
Organizatorzy Targów zapraszają na cztery dni pełne atrakcji: trzy sceny i siedem sal wypełnionych inspirującymi wydarzeniami, a także autografowe spotkania z autorami na stoiskach wydawców. Nie zapomnij o śledzeniu wybranych punktów programu w mediach społecznościowych!
Fundacja Historia i Kultura z przyjemnością ogłasza Ukrainę Gościem Honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Dyplomacja publiczna 2023”.
Fundacja Historia i Kultura serdecznie zaprasza Ukrainę do uczestnictwa w Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie 2023 jako Gościa Honorowego. Projekt został wsparty przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Dyplomacja publiczna 2023”.
Fundacja Historia i Kultura z dumą zaprasza Ukrainę jako Gościa Honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023. Projekt był możliwy dzięki Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP, które finansowało go zgodnie z konkursem „Dyplomacja publiczna 2023”.
Fundacja Historia i Kultura z przyjemnością informuje, że Ukraina zostanie Gościem Honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023. Projekt został zainicjowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Dyplomacja publiczna 2023”.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansował projekt „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”.
Wszyscy zwiedzający mają darmowy wstęp na Targi i uczestnictwo w wydarzeniach.
Targi będą otwarte w dniach: 25-28 maja 2023 roku, w godzinach od 10:00 do 19:00, z wyjątkiem ostatniego dnia, kiedy otwarte będą do godziny 17:00.
Dołącz do nas, zapraszamy na Targi!
Zapraszamy wszystkich na wyjątkowe Targi, które są wspierane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny dla każdego, zwiedzający będą mogli odwiedzić Targi w dniach 25-28 maja 2023 roku w godzinach od 10:00 do 19:00, z wyjątkiem ostatniego dnia, kiedy będzie można zwiedzać do godziny 17:00.
Dołącz do nas i ciesz się literackim dialogiem polsko-ukraińskim!
Śledź nasze targi książki w Warszawie i być na bieżąco z naszymi wydarzeniami – odwiedź naszą stronę internetową targiksiazkiwarszawa.pl, śledź nasze profile na Facebooku, Instagramie i Twitterze, aby uzyskać wszystkie najnowsze informacje!
Skontaktuj się z nami! Małgorzata Kanownik jest koordynatorem ds. programu i PR w Fundacji Historia i Kultura. Możesz skontaktować się z nią drogą mailową pod adresem [email protected] lub telefonicznie pod numerem +48 505 245 837.
Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl